Poradnik
Lenovo Yoga
Mateusz Skrycki, Środa, 4 marca 2015, 13:48

Pierwsze chwile z Androidem często bywają trudne. Kogoś, kto nie miał z nim wcześniej do czynienia, mnogość dostępnych opcji lub konieczność logowania się do różnych usług może przyprawić o ból głowy. Dlatego przygotowaliśmy niniejszy poradnik. Oto przewodnik po Androidzie dla początkujących.

Krok 5. Przeglądarka internetowa i e-mail

Przeglądarka internetowa standardowo instalowana w urządzeniach z Androidem nazywa się... Internet. Do czasów Androida 4.4 (KitKat) była w sumie nierozwijana i traktowana trochę po macoszemu i dopiero w Androidzie 5.0 (Lollipop) została istotnie zaktualizowana. Oczywiście, świat przeglądarek na tej wbudowanej się nie kończy, a w sklepie Google Play często wybierana jest Dolphin Browser, jak również narzędzia znane z pecetów: Firefox i Chrome. Korzystanie z tej samej przeglądarki na komputerze oraz urządzeniu z Androidem ma tę zaletę, że pozwala synchronizować historię przeglądania i zakładki, więc po wyjściu z domu można na przykład bez problemu kontynuować czytanie artykułu w autobusie.

Kolejny raz musimy polecić narzędzie Google, w tym przypadku Chrome'a, ponieważ to wyszukiwarka tej firmy jest najpopularniejsza i w standardowych ustawieniach historii wyszukiwania podczas wpisywania frazy na smartfonie czy tablecie pojawiają się podpowiedzi, co jest bardzo wygodne. Ponadto po zalogowaniu się do przeglądarki na pececie – jak wspomnieliśmy przed chwilą – zyskujemy dostęp do wspólnej historii oraz zsynchronizowanych zakładek i otwartych kart.

Skoro już ustaliliśmy, że konto Google jest praktycznie niezbędne do korzystania z Androida, to na pewno nie będzie dla nikogo dużym zaskoczeniem stwierdzenie, że najlepszym programem do sprawdzania poczty jest... Gmail – kolejne narzędzie Google w naszym poradniku. Oczywiście, zgodnie z nazwą najlepiej nadaje się do sprawdzania poczty Google, jednak od niedawna nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go w roli klienta innych kont. Za sprawą obsługi protokołów IMAP/POP3 (do odbierania poczty) oraz SMTP (do wysyłania) bez problemu można skonfigurować dowolne konto pocztowe, a jakby tego było mało, program obsłuży również konta firmowe Exchange.

Jednak Gmail umie obsługiwać obce konta pocztowe stosunkowo od niedawna, a wcześniej do tego celu można było użyć standardowo instalowanego narzędzia Poczta (E-mail), które też radziło sobie z najpopularniejszymi protokołami. Czyli skonfigurowanie dowolnego konta dla nikogo nie powinno być problemem.

Inne warte uwagi klienty poczty to K9-Mail i Aqua Mail, dostępne w Google Play.

Ocena poradnika:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane