Poradnik
Łukasz Marek, Wtorek, 8 stycznia 2013, 12:48

Platforma z podstawką LGA2011 i układem logiki X79/C606 to obecnie fundament najszybszych komputerów. Skierowana do „entuzjastów”, ale także profesjonalistów, zapewnia sześć rdzeni wykonanych na wzór układów Sandy Bridge, a jeszcze w tym roku ma być możliwa przesiadka na Ivy Bridge-E, czyli (najpewniej) sześcio- i ośmiordzeniowce w architekturze Ivy Bridge. Dwanaście szybko taktowanych wątków gwarantuje najwyższą wydajność w każdym zastosowaniu. Apetyt jednak rośnie w miarę jedzenia, dzisiaj więc pokażemy, jak podkręcić już i tak najszybsze modele na rynku – Core i7 do gniazda LGA2011!

Podkręcamy... Core i7-3970X (lub Core i7-3930K, Core i7-3960X), część 3.

Przy podanych przez nas na poprzednich stronach parametrach częstotliwości taktowania oraz napięcie procesora nie będą spadały podczas spoczynku. Oznacza to, że przy wyświetlaniu pulpitu podczas bezczynności zegar taktujący wciąż będzie działać z prędkością 4500 MHz, a napięcie zasilania będzie wynosić nieco więcej niż 1,4 V. Aby tak się nie działo, trzeba zmienić kilka ustawień związanych z zasilaniem procesora oraz mechanizmem oszczędzania energii.

Wtedy pod obciążeniem nadal będzie tak:


Kliknij, aby powiększyć

...czyli 4500 MHz przy 1,416 V.

Ale w trakcie spoczynku czeka nas taki oto miły widok:


Kliknij, aby powiększyć

Tak, tylko 1200 MHz i napięcie zasilania poniżej 1 V.

Co zrobić, aby uzyskać takie wyniki? Należy raz jeszcze udać się do UEFI, a dokładniej: do zakładki M.I.T. / Advanced Frequency Settings / Advanced CPU Core Features. Tutaj nie pozostaje nam nic innego jak zmodyfikować praktycznie wszystkie ustawienia tak, aby wyglądały następująco:


Kliknij, aby powiększyć

Włączyliśmy funkcje oszczędzania energii, jednocześnie ustawiając maksymalne limity zasilania procesora tak, aby płyta główna w żadnym stopniu nie wpływała na częstotliwości taktowania podczas obciążenia. Został już tylko stosunkowo prosty zabieg polegający na określeniu napięcia zasilającego.

Aby to zrobić, należy otworzyć w UEFI zakładkę M.I.T. / Advanced Voltage Settings / CPU Core Voltage Control. Tutaj na pierwszej pozycji (CPU Vcore) zamiast konkretnej wartości wybieramy Normal. Tym samym aktywujemy poniżej wiersz o nazwie Dynamic Vcore(DVID). W nim ustalamy wartość napięcia, które z grubsza zostanie dodane podczas obciążenia do nominalnego napięcia zasilania procesora. Płyta główna firmy GIGABYTE'a informuje nas, że standardowym napięciem dla Core i7-3970X jest 1,210 V. Wiedząc to oraz wnioskując z wcześniejszych testów, że do stabilności temu procesorowi po podkręceniu potrzebne jest nieco ponad 1,4 V, można łatwo dojść do wniosku, że w polu Dynamic Vcore(DVID) należy wprowadzić ~+0,200 V i wszystko będzie działało bez zarzutu. Oczywiście, ale pod warunkiem, że przy okazji dopilnujemy parametry kalibracji linii, którą konfigurowaliśmy nieco wcześniej. Okazuje się, że Vcore Loadline Calibration przy ustawieniu High w parze z Dynamic Vcore(DVID) określonym na +0,100 V daje nam realnie +0,200 V pod obciążeniem! W związku z tym właśnie takie parametry przyjęliśmy.


Kliknij, aby powiększyć

Apelujemy więc o rozsądne dobieranie parametru Dynamic Vcore(DVID), a także zastosowanie metody prób i błędów, ponieważ naprawdę niewiele potrzeba, aby podać swojemu procesorowi napięcie zasilania wynoszące ponad 1,6 V. W krótkim czasie nic nie powinno się stać, ale na dłuższą metę doprowadzi to do degradacji krzemu, co objawi się niestabilnością przy wcześniej stabilnych ustawieniach.

Życzymy Wam wysokich wyników podkręcania i... niech sześć rdzeni będzie z Wami! :)

 

Ocena poradnika:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Poradniki spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane