Poradnik
Łukasz Marek, Wtorek, 8 stycznia 2013, 12:48

Platforma z podstawką LGA2011 i układem logiki X79/C606 to obecnie fundament najszybszych komputerów. Skierowana do „entuzjastów”, ale także profesjonalistów, zapewnia sześć rdzeni wykonanych na wzór układów Sandy Bridge, a jeszcze w tym roku ma być możliwa przesiadka na Ivy Bridge-E, czyli (najpewniej) sześcio- i ośmiordzeniowce w architekturze Ivy Bridge. Dwanaście szybko taktowanych wątków gwarantuje najwyższą wydajność w każdym zastosowaniu. Apetyt jednak rośnie w miarę jedzenia, dzisiaj więc pokażemy, jak podkręcić już i tak najszybsze modele na rynku – Core i7 do gniazda LGA2011!

Podkręcamy... Core i7-3970X (lub Core i7-3930K, Core i7-3960X), część 2.

To nie załatwia jednak sprawy do końca, bo należy ustawić jeszcze co najmniej dwa parametry związane z sekcją zasilania procesora. Aby dostać się do tych opcji, musimy cofnąć się o dwa kroki, do zakładki M.I.T., i wybrać na liście pozycję opisaną jako Advanced Voltage Settings, a następnie 3D Power Control. W tym miejscu początkującym podkręcaczom w zasadzie wystarczy, jeśli zapoznają się z pierwszym oraz trzecim parametrem: PWM Phase Control ustawiamy na High Perf, a Vcore Loadline Calibration – na High.


Kliknij, aby powiększyć

Dopiero teraz finalnie określimy napięcie procesora. Miejsce, w którym to zrobimy, kryje się pod nazwą Advanced Voltage Settings, a drugim krokiem jest CPU Core Voltage Control.


Kliknij, aby powiększyć

 

Tutaj możemy spokojnie ustawić 1,4 V (pamiętajmy, że trzeba zasilić sześć rdzeni), a potem zapisać konfigurację, wchodząc do systemu Windows.


Kliknij, aby powiększyć

Już w Windows uruchamiamy zestaw diagnostyczny złożony z trzech narzędzi i test w programie LinX, pamiętając, aby wykorzystanie pamięci określone w programie było równe przynajmniej połowie zainstalowanego w PC RAM-u (a najlepiej, jeśli LinX będzie miał całą dla siebie).

Teraz pozostaje włączyć test stabilności i czekać.


Kliknij, aby powiększyć

Nasz Core i7-3970X przez 10-minutową sesję LinX-a przeszedł bez zająknięcia, ale tak krótkie próby polecamy wyłącznie tym, którzy w ogóle nie wiedzą, jaki są ograniczenia danego procesora. Dopiero po osiągnięciu tego limitu lub zadowalających częstotliwości taktowania dopieszczamy wszystko i testujemy przez 1–2 godziny. Jeśli procesor przeszedł sprawdzian – jest stabilnie podkręcony!

Ocena poradnika:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Poradniki spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane