Poradnik
Łukasz Marek, Poniedziałek, 31 grudnia 2012, 13:02

Intel Z77 to obecnie z pewnością najpopularniejsza platforma wśród „entuzjastów”. Współpracująca z tym chipsetem podstawka LGA1155 jest przeznaczona dla użytkowników domowych i daje duże pole manewru, jeśli chodzi o możliwości sprzętu. Komu nie zależy na wydajności, ten może wybrać nawet procesor jednordzeniowy, co jednak nie znaczy, że w ofercie brakuje wydajnych czterordzeniowców. Zapraszamy do poradnika podkręcania procesorów na platformie z chipsetem Z77. Pokażemy, jak przyspieszać nie tylko układy z serii K, ale także tańsze modele.

Podkręcamy... Intel Pentium G860 (dotyczy też Core i3 oraz Celeronów)

Procesory z zablokowanym mnożnikiem, które stanowią praktycznie całość oferty Intela w niskim segmencie, nie dają się, niestety, zbyt dobrze podkręcać, żeby nie powiedzieć: prawie w ogóle. Ze względu na brak trybu Turbo procesorów z serii Celeron, Pentium oraz Core i3 nie da się przyśpieszać, podnosząc poszczególne mnożniki o 4, tak jak w przypadku częściowo zablokowanych Core i5. Co to oznacza? Że zostaje nam wyłącznie manipulowanie zegarem bazowym, który jak wiadomo, udaje się przetaktować o 3–8% – w zależności od sztuki. Jeśli jednak i na tym komuś zależy... wchodzimy do UEFI i zaczynamy ;)

W tym przypadku sprawdzenie wydajności układu chłodzenia przy standardowych ustawieniach to raczej formalność i można sobie je odpuścić. Osoby wyjątkowo uparte powinny w tym momencie wcisnąć F10, potwierdzić ustawienia oraz wejść do Windows, gdzie już czeka omówiony wcześniej program LinX oraz RealTemp i CPU-Z.

Po krótkim teście stabilności pora zabrać się za zmianę zegara bazowego. W tym celu raz jeszcze przenosimy się do UEFI, wciskając szaleńczo klawisz Delete przy ponownym uruchomieniu komputera ;)

Kiedy pojawi się ekran UEFI, wchodzimy do zakładki M.I.T. i menu Advanced Frequency Settings. Pierwsza opcja to: CPU/PCIe Base Clock.


Kliknij, aby powiększyć

W tym miejscu należy wpisać nową częstotliwość zegara bazowego. Lepiej jednak nie nastawiać się na zbyt wiele: już lekka zmiana tego parametru powoduje niestabilność, więc można oczekiwać wyniku w przedziale 103–108 MHz. My postanowiliśmy rozpocząć od 103 MHz i tak samo polecamy zrobić Czytelnikom. Po wpisaniu tej wartości pora zatwierdzić ustawienia klawiszem F10 i udać się do Windows, aby przetestować stabilność.

Uruchamiamy po kolei LinX-a, CPU-Z oraz RealTemp i czekamy na wynik.


Kliknij, aby powiększyć

Nasz Pentium G850 z zegarem bazowym przetaktowanym do 103 MHz pracował stabilnie przez kilkanaście minut. Taktowanie wzrosło do 2986 MHz, a więc o całe 3%, co wprost wynika z przetaktowania zegara bazowego do 103 MHz ze standardowych 100 MHz.

Postanowiliśmy powalczyć o zwiększenie tej różnicy z 3% to 5%. Co należy zrobić? Ponownie wchodzimy do UEFI do zakładki Advanced Frequency Settings, która znajduje się w innej zakładce, M.I.T. Tym razem przy pozycji CPU/PCIe Base Clock wpisujemy 105 MHz, a więc o 2 MHz więcej niż poprzednio. Zgodnie z ustalonym maksymalnym mnożnikiem (29) to powinno zapewnić przekroczenie bariery 3000 MHz. Zapisujemy więc ustawienia klawiszem F10 i już w systemie operacyjnym ponownie zaczynamy obciążać procesor LinX-em. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a procesor przejdzie test stabilności, można przyspieszyć zegar bazowy (już wiecie gdzie) o dalsze 2 MHz, aż pojawią się pierwsze objawy niestabilności: od problemów z wejściem do Windows do niebieskich ekranów śmierci (BSOD).

Nasz egzemplarz zafundował nam to drugie (BSOD) przy próbie zmiany częstotliwości zegara bazowego na 105 MHz. Wam życzymy więcej szczęścia! :)

Ocena poradnika:
Ocen: 26
Zaloguj się, by móc oceniać
Poradniki spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane