Poradnik
Łukasz Marek, Poniedziałek, 31 grudnia 2012, 13:02

Przygotowanie do podkręcania – część 3.

Może się zdarzyć, że procesor będzie już idealnie ustawiony, a użytkownik nie będzie tego świadom, ponieważ to RAM sprawi problemy ze stabilnością. Przed wejściem do systemu warto więc wyregulować ustawienia pamięci, aby wykluczyć ją z kręgu podejrzanych.

Pamięć z XMP

Posiadacze modułów z profilem XMP przeznaczonych do platformy Intela mają ułatwione zadanie. Wchodzimy w zakładkę M.I.T. (w przypadku płyt Gigabyte), następnie Advanced Frequency Settings i udajemy się kilka pozycji w dół, aż do: Extreme Memory Profile (X.M.P.). Tam ustawiamy Profile 1 i całą resztę możemy sobie odpuścić. To jedno ustawienie wczytało profil pamięci, dzięki czemu wszystkie częstotliwości taktowania, opóźnienia oraz napięcia potrzebne danym modułom są odpowiednie, co powinno wyeliminować wpływ pamięci na dalszą stabilność lub niestabilność komputera.


Kliknij, aby powiększyć

Pamięć bez XMP

Operując na modułach bez profilu XMP (czyli gdy w podanych poprzednio zakładkach nie można wybrać Profile 1), trzeba ustawiać większość parametrów ręcznie. W tym celu zamiast w Advanced Frequency Settings należy znaleźć się w Advanced Memory Settings, gdzie w System Memory Multiplier ustawiamy wybraną częstotliwość, odpowiednią do kupionej pamięci. Potem nieco niżej mamy Channel A Timing Settings – wchodzimy w tę zakładkę i wyświetla się następny stos opcji. Nie ma na szczęście czego się obawiać. Po wciśnięciu klawisza Enter, gdy aktywny jest wiersz DRAM Timing Selectable, pojawia się okienko, w którym wybieramy opcję Quick zamiast Expert, ponieważ nie chcemy ręcznie ustawiać dziesiątek różnych opóźnień, a tylko szybko określić podstawowe cztery parametry: CAS, tRCD, tRP oraz tRAS. Wartości te wpisujemy z klawiatury zgodnie z oznaczeniami znajdującymi się na modułach.


Kliknij, aby powiększyć


Kliknij, aby powiększyć


Kliknij, aby powiększyć

Ocena poradnika:
Ocen: 26
Zaloguj się, by móc oceniać
Poradniki spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane