Poradnik
Łukasz Marek, Poniedziałek, 31 grudnia 2012, 13:02

Przygotowanie do podkręcania – część 2.

Mając na uwadze rzeczy, o których była mowa na poprzednich stronach, można przystąpić do sprawdzenia możliwości swojego sprzętu... chłodzącego.

W tym celu uruchamiamy po kolei wcześniej omówione programy: CPU-Z, LinX oraz Realtemp. CPU-Z i RealTemp są w zasadzie bezobsługowe, za to w programie LinX zaznaczamy ilość pamięci przyciskiem All i ustawiamy test o długości 75 minut. W praktyce po 20–30 minutach testu spisujemy maksymalne temperatury procesora z programu RealTemp.

My celowo skracaliśmy testy, ponieważ dokładnie znamy już możliwości zarówno procesora, jak i schładzacza, ale Czytelnikom sugerujemy dłuższy przebieg testu.


Kliknij, aby powiększyć

W ustawieniach standardowych, bez żadnego podkręcania, maksymalne temperatury, jakie uzyskał procesor Core i7-3770K, wyniosły 65–66 stopni Celsjusza – sprzęt był przy tym stabilny jak skała. Fragment zrzutu ekranu prezentujący program RealTemp (lewy dolny róg) podpowiada nam też, jaka jest maksymalna temperatura ustalona dla podkręcanego przez nas układu Ivy Bridge. Dodając aktualną temperaturę rdzenia do wskaźnika poniżej, czyli Distance to Tj MAX, otrzymamy maksymalną temperaturę, z jaką układ jest w stanie pracować. Skoro do maksymalnej temperatury brakuje nam jeszcze grubo ponad 40 stopni, to spokojnie możemy zabrać się za podkręcanie.

Cel

Może być tylko jeden: jak najszybsze taktowanie ;) Jedni zadowolą się 4,5 GHz, a inni będą psioczyć na marne 4,8 GHz. To od Was zależy, czy będziecie walczyć o dalsze 200–300 MHz pół dnia, czy po prostu sobie odpuścicie ;) My ustaliliśmy, że chcemy osiągnąć taktowanie „standardowe” wśród podkręcaczy: 4,5 GHz. Zresztą nie spotkaliśmy się jeszcze z układem, który nie był zdolny do działania z tak „niską” częstotliwością. Uzyskanie 4,5 GHz faktycznie było dość problematyczne w przypadku wykonanych w 45-nanometrowym procesie procesorów Core i7 pierwszej generacji, ale jeśli chodzi o 32-nanometrowe Gulftowny, Sandy Bridge, jak również 22-nanometrowe Ivy Bridge, takie parametry to średnio imponujący wynik, co jednak wcale nie oznaczy, że zły.

Ograniczenia

Przygotowując ten poradnik, nie traktowaliśmy priorytetowo poboru energii, a jedynie wydajność. Wychodzimy bowiem z założenia, że rachunek za prąd nie powinien być tym, co powstrzyma kogoś, kto w ogóle zabiera się za podkręcanie ;)

Przyjmujemy za to, że znajdą się dwa inne czynniki ograniczające:

  • napięcie,
  • temperatura.

Napięcie graniczne może być różne. Jedni kierują się specyfikacją Intela, która dla każdej rodziny procesorów przewiduje konkretne napięcie maksymalne, a inni nie chcą przekraczać pierwszej psychologicznej bariery, np. 1,40 V. Zresztą taki właśnie taki limit przyjmiemy w niniejszym poradniku. Tyle teorii, a praktyka? Praktyka jest taka, że w przypadku podkręcania z użyciem chłodzenia powietrznego tych mocniejszych jednostek wcześniej niż napięcie zatrzyma nas...

...temperatura, czyli to, czego nie przeskoczymy, choćbyśmy chcieli. W tym miejscu pragniemy zauważyć, że nie rozumiemy kompletnie osób przywiązujących nadmierną wagę do temperatury układu. O ile wartość ta nie dojdzie do wartości granicznej (dla Ivy Bridge to 105 stopni Celsjusza), nie ma się czym przejmować. Dla samego procesora kompletnie nie ma znaczenia, czy będzie pracował w 60 stopniach czy może w 90. Ewentualną niedogodnością jest to, że wyższa temperatura sprzyja gorszym wynikom podkręcania, ale ci, którzy już dawno zatrzymali się na 4,5 GHz (lub mniej), a narzekają na temperaturę w okolicach 80–90 stopni i za wszelką cenę chcą ją obniżyć... raczej robią to niepotrzebnie ;)

Ocena poradnika:
Ocen: 26
Zaloguj się, by móc oceniać
Poradniki spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane