Poradnik
Łukasz Marek, Poniedziałek, 31 grudnia 2012, 13:02

EasyTune6

Gigabyte dla miłośników podkręcania, którzy jednak w UEFI/BIOS-ie czują się nieco nieswojo, przygotował autorski program, pozwalający zrobić bardzo dużo, a w zasadzie prawie wszystko ;)

Omówimy dla Was poszczególne zakładki tego programu, żebyście mogli skorzystać ze wszystkich opcji i tym samym ułatwić sobie podkręcanie procesora.

Zakładka CPU

 

Oto kopia popularnego programu, CPU-Z, prezentującego informacje dotyczące procesora, z naciskiem na te najważniejsze (wyeksponowano je przez umieszczenie na samej górze). Mamy tu na myśli taktowanie, a także jego dwie składowe: szynę systemową BLCK oraz mnożnik.

Zakładka Memory

W tej części EasyTune'a poznajemy dokładne oznaczenia pamięci oraz zapisane profile SPD bądź XMP.

Zakładka Tuner

Opcja interesująca szczególnie dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie chcą bawić się w podkręcanie. Bo choć w dalszej części artykułu szczegółowo opisaliśmy, jak należy działać, żeby „nic nie zepsuć”, osoby mniej zaawansowane w dziedzinie podkręcania mogą spokojnie zaufać producentowi użytej przez nas płyty głównej.

W tej zakładce mamy dodatkowy przełącznik z trzema stopniami: Quick Boost, Easy oraz Advance.

Quick Boost to nic innego jak trzy dostępne dla użytkownika profile. Wkładając procesor, który płyta rozpozna jako Core i7-3770K, otrzymujemy następujące możliwości podkręcenia automatycznego:

  • 4,18 GHz (mnożnik 41, szyna systemowa BLCK 102 MHz),
  • 4,43 GHz (mnożnik 43, szyna systemowa BLCK 103 MHz),
  • 4,68 GHz (mnożnik 45, szyna systemowa BLCK 104 MHz).

Użytkownik może wybrać dowolny z nich i... ustawienia zostaną od razu zaaplikowane. Bez wchodzenia do UEFI, bez ponownego uruchamiania komputera.

Jeśli zamiast trybu Quick Boost wybierzemy Easy lub Advanced, to będziemy mogli sami pobawić się ogromną liczbą suwaków regulujących ustawienia wszystkiego :) Wspominaliśmy już, że przy przełączaniu profilu nie trzeba uruchamiać ponownie komputera? Tutaj jest tak samo. Mnożniki procesora, pamięci, taktowanie szyny systemowej BLCK i wiele, wiele innych można zmieniać i aktywować „w locie”. Nie towarzyszy temu żadne zamrożenie ekranu (chyba że przesadzi się z ustawieniami), a zmiany zachodzą niezauważalnie dla użytkownika – w ciągu sekundy. Bardzo nam się to podoba.

Zakładka GPU

Jak sama nazwa wskazuje, są tu ustawienia dotyczące częstotliwości działania układów karty graficznej – zarówno rdzenia, jak i pamięci.

Zakładka Smart

To miejsce kryje ustawienia przydatne szczególnie dla „cichofili”. Wentylatory podłączone do płyty można ustawiać wedle uznania, przyporządkowując im odpowiednie progi temperaturowe, jak i graniczne obroty.

Zakładka HW Monitor

HW Monitor wbudowany w program EasyTune6 to narzędzie, które powinno pomóc szczególnie w kwestiach związanych z monitorowaniem działania płyty głównej. Z programu CPU-Z czy RealTemp nie dowiemy się nic o temperaturze chipsetu czy sekcji zasilania, natomiast tutaj wszystko mamy podane na tacy.

W pierwszej sekcji, Voltages, można sprawdzić najważniejsze napięcia.

Drugą zaś podzielono na sekcję wentylatorów i temperatur. Stąd dowiemy się między innymi, jaką temperaturę pod obciążeniem ma sekcja zasilania (wskaźnik System).

 

EasyTune to bardzo przydatne narzędzie, które początkującym „podkręcaczom” bardzo ułatwi zadanie. Dlatego polecamy je osobom, które oblewa zimny pot na samą myśl o wejściu do UEFI. My wolimy ręcznie ustawić większość parametrów w UEFI, ale tak naprawdę w dużej mierze kieruje nami jedynie sentyment – skoro dzisiaj podkręcanie sprowadza się głównie do stopniowego zwiększania mnożnika, to niech przynajmniej tyle zostanie z „oldskulowego” OC ;) W związku z tym zapraszamy na następne strony, na których pokażemy, jak przygotować się do podkręcania!

Ocena poradnika:
Ocen: 26
Zaloguj się, by móc oceniać
Poradniki spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane