poradniki

Overclocking Guide – jak podkręcić procesor FM2? Poradnik krok po kroku, część 3.

Trinity na sterydach

42
15 stycznia 2013, 15:16 Łukasz Marek

Podkręcamy... AMD Athlon X4 740

W obrębie platformy FM2 dostępne są też dwa modele Athlonów X4. Jeden z nich (750K) ma odblokowany mnożnik i podkręca się go analogicznie jak układ A10-5800K, a drugi, Athlon X4 740, został zablokowany, więc aby go podkręcić, trzeba manipulować częstotliwością bazową. Częstotliwość ta, podobnie jak w platformie Z77 Intela, jest ściśle powiązana z innymi komponentami: magistralą PCI Express czy chociażby portami USB. Niektóre z tych urządzeń przy zbyt szybkim taktowaniu mogą sprawiać problemy lub wręcz nie działać – na szczęście powrót do ustawień fabrycznych załatwia sprawę.

Na podkręcanie zablokowanych jednostek FM2 jest jeden niezawodny sposób ;) Sam proces podkręcania: ustawianie pamięci, zwiększanie napięć i testy stabilności, wygląda identycznie, chodzi tylko o odpowiednie i umiejętne przetaktowanie zegara bazowego. Otóż wygląda na to, że platforma FM2 ma co najmniej jeden nieoficjalny mnożnik częstotliwości bazowej, coś w stylu LGA2011 Intela. Doszliśmy do tego już kiedyś, metodą prób i błędów, właśnie próbując przetaktować nowo wprowadzony model Athlon II X4 740. Ustawienie zegara bazowego na dokładnie 135 MHz rozwiązuje kwestię problemów ze zwiększaniem częstotliwości bazowej. Gdzie to robimy?

Wchodzimy do zakładki M.I.T. / Advanced Frequency Settings i w pierwszym wierszu, o nazwie BLCK/PCIe Clock Control, wpisujemy wartość 135. Pod spodem wyświetla się informacja, że maksymalny mnożnik tego procesora (Athlon II X4 740) zapewni 4320 MHz.

Zrzut ekranu wyjaśnia wszystko:


Kliknij, aby powiększyć

Ustawienia samego procesora faktycznie są w porządku, ale wprawne oko zauważy, że... wraz ze zmianą częstotliwości bazowej przetaktowuje się pamięć. My mieliśmy w tamtej chwili moduły 1600-megahercowe, a przy zegarze bazowym 135 MHz i właśnie ustawionym mnożniku pamięci komputer uruchomiłby się z modułami działającymi z szybkością 2160 MHz. Albo raczej nie uruchomiłby się wcale ;)

Trzeba tę wartość obniżyć. W tym celu wciskamy kilkukrotnie strzałkę skierowaną w dół, aby aktywne pole znalazło się przy nazwie System Memory Multiplier, i klawiszem minusa w sekcji numerycznej sukcesywnie zmniejszamy mnożnik pamięci, aby taktowanie efektywne wynosiło mniej niż 1600 MHz (lub niewiele więcej). Płyta firmy GIGABYTE po każdej zmianie informuje na bieżąco, że w danych ustawieniach taktowanie pamięci będzie wynosiło „xxx MHz”. Obniżyliśmy więc mnożnik RAM-u o jedną pozycję.


Kliknij, aby powiększyć

Jak widać, teraz taktowanie wynosiłoby prawie 1800 MHz. Dla naszych modułów to nadal za dużo. W takiej sytuacji należy jeszcze raz wcisnąć klawisz.


Kliknij, aby powiększyć

Ostatecznie efektywne taktowanie pamięci, jakie uzyskamy, zmniejszając mnożnik pamięci z 16.00 na 10.66, będzie wynosiło ok. 1440 MHz. Teoretycznie marnujemy więc 150 MHz na taktowaniu RAM-u, ale zyskujemy 4320 – 3200 = 1120 MHz na częstotliwości zegara procesora. To opłaca się posiadaczom Athlona X4, ale w przypadku APU polecamy poluźnić nieco opóźnienia, np. z CL8-8-8-24 na CL9-9-9-27.

Tak duże przetaktowanie procesora wymaga również ingerencji w jego napięcie zasilające. W zakładce M.I.T. / Advanced Voltage Settings ustawiamy więc CPU Vcore na 1,525 V, a Vcore Loadline Calibration oraz NBVID Loadline Calibration – na Medium.

Naturalnie, należy zweryfikować rezultaty podkręcania w Windows za pomocą OCCT – zapisujemy więc ustawienia UEFI klawiszem F10 i uruchamiamy test stabilności.


Kliknij, aby powiększyć

Przyspieszanie Athlona X4 740 za pomocą zmiany częstotliwości bazowej zakończyło się sukcesem! Tak samo możecie postąpić z każdym procesorem do gniazda FM2, który ma zablokowany mnożnik. Zwiększenie częstotliwości bazowej ze 100 MHz do 135 MHz oznacza, co logiczne, częstotliwość taktowania układu wyższą o 35%. Wystarczy odpowiednio dobrać ustawienia oraz napięcia, a reszta zależy już od krzemu ;) Jeśli takie taktowanie okaże się zbyt wysokie dla danego egzemplarza, zawsze można obniżyć jego mnożnik o 1. Wówczas zamiast do 4320 MHz zostanie przyspieszony do blisko 4200 MHz.

5