Poradnik
Łukasz Marek, Sobota, 12 stycznia 2013, 19:35

Platforma FM2, czyli sukcesor FM1, została stworzona z myślą o tych, którzy chcą złożyć mały i względnie wydajny komputer z użyciem APU. Z punktu widzenia osób, które potrzebują go do codziennych zadań, ale czasem chcą zagrać w jakąś grę (choć nie muszą mieć do tego najwydajniejszego sprzętu), propozycja AMD wydaje się bardzo atrakcyjna. Producent ten oferuje im układy A6-, A8- i A10-, czyli ze zintegrowanym wydajnym GPU, oraz Athlony X4 serii 700. Tym, którzy chcieliby zwiększyć za darmo wydajność swojej platformy FM2, pokażemy, jak podkręcić poszczególne rodzaje układów do tej podstawki!

Podkręcamy... AMD A10-5800K – część GPU

W APU oprócz regularnych modułów Piledriver mamy też bardzo przyzwoity układ graficzny HD 7660D. Ma on 384 jednostki wykonawcze, ale pomimo siódemki na pierwszym miejscu oznaczenia są to jednostki zbudowane nie w architekturze GCN, lecz VLIV4. Niemniej jednak HD 7660D wystarcza mniej wymagającym użytkownikom i myślimy, że o ile ktoś nie musi grać w maksymalnych ustawieniach, to APU AMD poradzi sobie bez problemu. Tak czy inaczej, oprócz CPU mamy zamiar podkręcić także układ graficzny.


Kliknij, aby powiększyć

Podkręcamy, oczywiście, z poziomu UEFI. Aby to zrobić, trzeba znaleźć się w tej samej zakładce, w której zmienia się mnożnik podczas podkręcania CPU, czyli M.I.T. / Advanced Frequency Settings. Interesuje nas opcja Processor Graphics Clock. GIGABYTE GA-F2A85X-UP4 informuje, że domyślne taktowanie wynosi 800 MHz. Można teraz bez wahania przyspieszyć zegar GPU do 900 MHz. Wystarczy wpisać tę wartość na klawiaturze numerycznej i potwierdzić wybór klawiszem Enter. Teraz trzeba tylko zapisać ustawienia i udać się do Windows – na razie podnoszenie napięcia nie powinno być niezbędne.

Test stabilności przeprowadzaliśmy w programie 3DMark 11 i grze Max Payne 3. Gdy zintegrowany układ graficzny był taktowany z częstotliwością 900 MHz, nie napotkaliśmy żadnego problemu ze stabilnością, więc postanowiliśmy przyspieszyć taktowanie do 1000 MHz. Niestety, system okazał się niestabilny i też musicie się liczyć z taką ewentualnością. Trzeba wrócić do UEFI i albo zrezygnować z tak szybkiego taktowania, albo odpowiednio podnieść napięcia zasilające. Co wybieramy? Jesteśmy na PCLab.pl, więc chyba nie ma wątpliwości...

Wchodzimy do UEFI i szukamy zakładki z napięciami – znajduje się ona w zakładce M.I.T. / Advanced Voltage Settings. Tutaj wszystko ustawiamy tak jak na zrzucie ekranu poniżej:

 
Kliknij, aby powiększyć

Upewniamy się jeszcze, że taktowanie rdzenia graficznego nadal wynosi 1000 MHz...


Kliknij, aby powiększyć

...i wracamy do systemu operacyjnego testować stabilność.

Udało się przejść 3DMarka 11 z procesorem podkręconym do 4500 MHz i układem graficznym działającym z częstotliwością 1000 MHz!


Kliknij, aby powiększyć

Skoro tak, postanowiliśmy powalczyć o dalsze 100 MHz taktowania GPU. W UEFI zmieniliśmy tylko ten parametr, już bez ruszania napięć. Rezultat? Stabilnie!


Kliknij, aby powiększyć

Po podkręceniu wyniki w programie 3DMark poszły znacznie w górę, co możecie zobaczyć na przedostatniej stronie. Tę samą sytuację zaobserwowaliśmy w grze. Naszych nowych, szybszych częstotliwości taktowania z pewnością nie można nazwać pustymi megahercami :)

Ocena poradnika:
Ocen: 13
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane