Poradnik
Łukasz Marek, Sobota, 12 stycznia 2013, 19:35

Platforma FM2, czyli sukcesor FM1, została stworzona z myślą o tych, którzy chcą złożyć mały i względnie wydajny komputer z użyciem APU. Z punktu widzenia osób, które potrzebują go do codziennych zadań, ale czasem chcą zagrać w jakąś grę (choć nie muszą mieć do tego najwydajniejszego sprzętu), propozycja AMD wydaje się bardzo atrakcyjna. Producent ten oferuje im układy A6-, A8- i A10-, czyli ze zintegrowanym wydajnym GPU, oraz Athlony X4 serii 700. Tym, którzy chcieliby zwiększyć za darmo wydajność swojej platformy FM2, pokażemy, jak podkręcić poszczególne rodzaje układów do tej podstawki!

Podkręcamy... AMD A10-5800K – część CPU

Na pierwszy ogień bierzemy układ A10-5800K. Jest to typowy przedstawiciel APU z odblokowanym mnożnikiem, w których można swobodnie przyspieszać zarówno procesor, jak i układ graficzny. Na tej stronie zajmiemy się podkręcaniem rdzeni Piledriver w części procesorowej wspomnianego APU.

Tak jak w poprzednich poradnikach, najpierw musimy wyeliminować pamięć jako przyczynę ewentualnej niestabilności. Proponujemy w tym celu przeczytać stronę poświęconą temu zagadnieniu w naszym pierwszym artykule z tej serii. Ustawianie profilu pamięci na AMD z użyciem płyty głównej firmy GIGABYTE jest bajecznie proste i robi się to tak samo jak na platformie Intela. Zmienia się tylko nazwa profilu: tym razem zamiast X.M.P. mamy A.M.P..

Po ustawieniu pamięci możemy zacząć właściwe podkręcanie modułów A10-5800K. Standardowe taktowanie tego układu to 3,8 GHz, lecz taktowanie turbo wynosi 4,2 GHz. Proponujemy zacząć od częstotliwości 4,2 GHz ustawionej na sztywno.

Aby to zrobić, wchodzimy do UEFI, raz po raz stukając w klawisz Delete podczas rozruchu komputera.

Po wejściu do UEFI wybieramy zakładkę M.I.T., dostępną w lewym górnym rogu, a następnie klawiszem Enter wchodzimy w opcję Advanced Frequency Settings.


Kliknij, aby powiększyć

Tam ukazuje się ekran z kilkoma ustawieniami, ale na razie interesuje nas tylko jedno z nich: CPU Clock Ratio. Klawiszem + w sekcji numerycznej dodajemy kolejne mnożniki, aż do uzyskania wartości 42, która powinna dać 4200 MHz bez względu na obciążenie procesora. Po wszystkim ekran wygląda tak:


Kliknij, aby powiększyć

Z tego miejsca musimy wejść jeszcze do Advanced CPU Core Features, a tam ustawić wszystko w następujący sposób:

  • Core Performance Boost – Disabled
  • Cool&Quiet – Disabled
  • SVM Mode – Disabled
  • C6 Mode – Disabled.


Kliknij, aby powiększyć

Teraz pozostało już tylko odszukanie w UEFI ścieżki: M.I.T./Advanced Voltage Settings, gdzie na razie określimy napięcie procesora oraz kalibrację linii napięcia w CPU i mostku północnym. Zanim wciśniemy F10, aby zapisać ustawienia, poszczególne wartości powinny być następujące:


Kliknij, aby powiększyć

Teraz czeka nas krótka, wstępna sesja z programem OCCT. Stabilność testujemy przez maksymalnie 10–15 minut, ponieważ nie chcemy zakończyć na 4,2 GHz.


Kliknij, aby powiększyć

Procesor przeszedł wstępny test, więc wracamy do UEFI, aby zwiększyć mnożnik oraz napięcia – wszystko po to, aby osiągnąć przynajmniej 4,5 GHz.

Mnożnik ustawiamy w dobrze znanej nam zakładce M.I.T. / Advanced Frequency Settings / CPU Clock Ratio – zadana wartość powinna wynosić 45. Oprócz tego proponujemy zwiększenie już teraz napięcia zasilającego część procesorową APU. I tym razem robimy to w miejscu, w którym już byliśmy, a mianowicie: M.I.T. / Advanced Voltage Settings / CPU Vcore. Proponujemy nową wartość ustalić na 1,5 V i spróbować testu stabilności. Nam się, niestety, nie udało; ostatecznie musieliśmy ustawić napięcie zasilające na poziomie 1,525 V.

Po wprowadzeniu zmian zapisujemy je klawiszem F10 i testujemy stabilność. Jeśli 4,5 GHz ma być tylko kolejnym krokiem do szybszego taktowania, sprawdzamy ją krótko, przez 10–15 minut, a jeśli ma to być finalny parametr, rezerwujmy na test około godziny.

U nas tym razem wszystko poszło dobrze – podniesienie napięcia zasilającego o kolejny krok pomogło w osiągnięciu stabilności i ustaliliśmy taktowanie właśnie na poziomie 4500 MHz.


Kliknij, aby powiększyć

Z wyniku jesteśmy w miarę zadowoleni, ale to nie koniec zabawy z A10-5800K. W APU AMD drzemie jeszcze wielki potencjał zintegrowanego GPU, co pokażemy na następnej stronie.

Ocena poradnika:
Ocen: 13
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane