Poradnik
Łukasz Marek, Poniedziałek, 4 lutego 2013, 12:10

Tak jak w katalogu Intela najpopularniejszą platformą jest LGA1155, tak w ofercie AMD jest nią AM3/AM3+. Choć jest ogólnie mniej wydajna od rozwiązań z obozu niebieskich, znajduje wielu nabywców, przede wszystkim ze względu na bardzo przystępne ceny płyt głównych i procesorów. Dzisiaj pokażemy, jak podkręcać platformę AM3+ z użyciem zarówno nowszych płyt, wykorzystujących UEFI, jak i tych starszych, wyposażonych tylko w BIOS. Zaczynamy!

Podkręcamy (w BIOS-ie)... AMD Phenom II X4 (lub inne z zablokowanym mnożnikiem)

Dużą część procesorów w ofercie AMD nadal stanowią jednostki z zablokowanym mnożnikiem. Podejrzewamy, że szczególną popularnością może się cieszyć na przykład Phenom II X6 1045T, który zgodnie z oznaczeniami od początku był projektowany jako sześciordzeniowiec i kosztuje poniżej 400 zł. Problemem zdaje się tylko jego wolne standardowe taktowanie (2,7 GHz) oraz zablokowany mnożnik, ale i z tym można sobie poradzić.

Podkręcamy przez zmianę częstotliwości HTT!

Jeśli przebrnąłeś (a powinieneś) przez poprzednią stronę o ustawieniach pamięci, możesz zacząć regulować szybkość HTT. Zakładając, że użyty RAM osiąga odpowiednie taktowanie przy odpowiednim dzielniku i NIE sprawia problemów, można przystąpić do faktycznych testów przy różnej częstotliwości taktowania HTT procesora.

Aby to zrobić, należy wejść w zakładkę MB Intelligent Tweaker (M.I.T.) i znaleźć w niej dwie ważne opcje: CPU Host Clock Control oraz CPU Frequency (MHz). Pierwszy z parametrów przestawiamy z wartości Auto na Manual, a wartość drugiego ze standardowych 200 MHz zwiększamy do 250 MHz.


Kliknij, aby powiększyć

Podniesienie częstotliwości bazowej na początek o 25% nie powinno sprawić najmniejszych problemów, należy jednak pamiętać o właściwym dobraniu ustawień pamięci (o tym piszemy na poprzedniej stronie) oraz procesora. Przy HTT taktowanej z szybkością 250 MHz nominalna częstotliwość naszego testowego procesora (AMD Phenom II X4 975) wynosiłaby 4500 MHz (mnożnik 18 × HTT 250 MHz). Teraz zależy nam na sprawdzeniu stabilności pamięci oraz procesora po przetaktowaniu HTT, ale w taki sposób, aby procesor miał warunki pracy możliwie bliskie nominalnym.


Kliknij, aby powiększyć

Aby to zrobić, musimy obniżyć mnożniki kolejno dla procesora i pamięci. Parametr CPU Clock Ratio ustawiamy na ×14, co da taktowanie procesora na poziomie 3500 MHz. Mnożnik pamięci ukrywa się pod parametrem Memory Clock, którego wartość ustawiamy na ×5,33. Ale pamiętaj, by RAM ustawić tak, jak pokazaliśmy stronę wcześniej! Płyta GIGABYTE po prawej stronie wyświetla częstotliwości taktowania, jakie osiągną poszczególne podzespoły po zapisaniu zmian. Sprawdzamy raz jeszcze, czy ekran wygląda tak jak ten poniżej...


Kliknij, aby powiększyć

...i zapisujemy ustawienia (klawiszem F10), a następnie wchodzimy do Windows, aby przeprowadzić test stabilności. Od razu uruchamiamy kolejno AMD OverDrive, OCCT oraz CPU-Z (dwie kopie) i testujemy stabilność przez 20–30 minut.


Kliknij, aby powiększyć

Przyspieszanie HTT do 250 MHz zakończone pomyślnie! Lecz to dopiero połowa drogi do sukcesu. Zwiększamy częstotliwość taktowania HTT o dalszych 25 MHz, zarazem pilnując mnożników procesora i pamięci. Obniżamy o jeden (do ×13) mnożnik procesora, tak jak na zrzucie ekranu poniżej, i ponownie testujemy stabilność.


Kliknij, aby powiększyć

U nas wszystko poszło bez zarzutu, a test stabilności zakończył się powodzeniem. Postanowiliśmy od razu szarżować na 300 MHz. Ustawiliśmy więc wszystko tak jak poniżej:


Kliknij, aby powiększyć

Zatwierdziliśmy wybór klawiszem F10 i...


Kliknij, aby powiększyć

Ta próba zakończyła się fiaskiem. Co się stało? Podejrzewaliśmy, że zawiódł RAM (o tym pisaliśmy na poprzedniej stronie), bo już podczas wyświetlania ekranu POST płyta główna poinformowała, że nie można było uruchomić komputera w wybranych przez nas ustawieniach. Postanowiliśmy zmienić komplet pamięci. Ponowna próba przyniosła ten sam rezultat. Zmieniliśmy więc moduły na jeszcze inny zestaw i tym razem system się uruchomił. Pozostał już tylko test stabilności, który przebiegł bez zarzutu.


Kliknij, aby powiększyć

Potwierdziły się zatem wszystkie nasze obawy przedstawione na wcześniejszej stronie. Pomimo niezłego procesora i niezłej płyty głównej nie mogliśmy osiągnąć stabilnego taktowania HTT na poziomie 300 MHz właśnie z powodu pamięci. Dopiero trzeci (!) zestaw DDR3 zapewnił oczekiwany rezultat. Możemy zatem powiedzieć, że próby podkręcania na platformie AM3 w wielu przypadkach skończą się właśnie za sprawą RAM-u (chyba że ktoś będzie miał wyjątkowego pecha). Dodatkowo podkręcanie pamięci to loteria. Kupienie modułów o wysokiej nominalnej częstotliwości nic nie da, gdyż możliwości podkręcania zależą tu wyłącznie od tego, w jaki sposób zostało napisane SPD.

Niemniej udało się! Taktowanie HTT na poziomie 300 MHz zostało osiągnięte i jest stabilne. Co robimy teraz? Nie ruszamy taktowania pamięci i operujemy wyłącznie na:

  • mnożniku procesora – zmieniamy go w zakładce MB Intelligent Tweaker (M.I.T.) -> CPU Clock Ratio;
  • napięciu procesora – aby zmienić ten parametr, musimy zmienić ustawienia dwóch różnych parametrów. Najpierw należy ustawić System Voltage Control na tryb Manual, co pozwoli regulować napięcia systemowe, a następnie klawiszami + i dobrać wartość CPU Voltage Control. Płyta GA-990FXA-UD7 pokazuje w kolumnie po prawej stronie, jakie napięcie otrzyma procesor w wyniku tej operacji. Zalecamy, aby w przypadku AMD FX na co dzień raczej nie przekraczać 1,55 V, a w przypadku Phenomów – 1,5 V.

Operując tylko tymi dwoma parametrami, sprawdzamy maksymalne stabilne taktowanie procesora. Taktowanie należy na początku przyspieszać o 300 MHz, aż do wykrycia pierwszej niestabilności. Później można próbować ostatecznie dopasować częstotliwość, bo platforma AM3 udostępnia tzw. mnożniki połówkowe, a co za tym idzie, nie ma żadnych przeszkód, aby pod koniec podkręcania zmiany były co 150 MHz. Wydaje się, że ustawienie 4200 MHz (mnożnik 14 × HTT 300 MHz) to zadowalający wynik. Ale każdy procesor jest inny, więc poeksperymentujcie na własną rękę. Powodzenia! :)

Ocena poradnika:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
Poradniki spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane