Poradnik
Łukasz Marek, Poniedziałek, 4 lutego 2013, 12:10

Tak jak w katalogu Intela najpopularniejszą platformą jest LGA1155, tak w ofercie AMD jest nią AM3/AM3+. Choć jest ogólnie mniej wydajna od rozwiązań z obozu niebieskich, znajduje wielu nabywców, przede wszystkim ze względu na bardzo przystępne ceny płyt głównych i procesorów. Dzisiaj pokażemy, jak podkręcać platformę AM3+ z użyciem zarówno nowszych płyt, wykorzystujących UEFI, jak i tych starszych, wyposażonych tylko w BIOS. Zaczynamy!

Podkręcamy (w UEFI)... AMD FX-8350 (lub inne z odblokowanym mnożnikiem)

W tej części poradnika omawiamy tylko funkcje w UEFI, które są odpowiednikami tych w BIOS-ie. Poradnik „krok po kroku" znalazł się na poprzedniej stronie.

Wszelkie zabawy w BIOS-ie zaczynamy od zresetowania parametrów do domyślnych. W BIOS-ie płyty GIGABYTE GA-990FXA-UD3 wciskamy klawisz F7 i zatwierdzamy wybór Enter.


Kliknij, aby powiększyć

Aby ustawić taktowanie oraz opóźnienia zgodnie ze specyfikacją użytych modułów, udajemy się w kolejne sekcje, tak jak na zrzutach ekranu.

Jeśli pamięć ma profil XMP:


Kliknij, aby powiększyć


Kliknij, aby powiększyć

W zakładce M.I.T.\Advanced Frequency Settings ustawiamy parametr:

  • Extreme Memory Profile (X.M.P.)Profile 1.

Nie trzeba się niczym przejmować – płyta sama ustawi wszystko za nas w odpowiedni sposób.

Jeśli pamięć nie ma profilu XMP:


Kliknij, aby powiększyć


Kliknij, aby powiększyć


Kliknij, aby powiększyć

Ostatnią rzeczą jest wprowadzenie odpowiedniego napięcia w poprzedniej zakładce, M.I.T.\Advanced Voltage Settings, przy pozycji DRAM Voltage.


Kliknij, aby powiększyć

Przed właściwym podkręcaniem należy też pamiętać o wyłączeniu funkcji APM (spowalniacz), tak jak w BIOS-ie.

Podkręcanie!

Pora podnieść mnożnik procesora. My ustawiliśmy wartość 23, która pomnożona przez 200 MHz dała 4,6 GHz.


Kliknij, aby powiększyć

Nie można też zapomnieć o zwiększeniu napięcia zasilającego procesor – bez tego niewiele uda się zdziałać. GIGABYTE GA-990FXA-UD3 zapewnia możliwość zmiany jakby w ramach offsetu. Ostatecznie ustaliliśmy nieco ponad 1,5 V dla procesora AMD FX-8350; biorąc pod uwagę spadek napięcia pod obciążeniem, powinna być to wartość odpowiednia do tego, aby dało się osiągnąć wybrane taktowanie układu. Bez obaw: w razie czego płyta główna odetnie zasilanie, więc sprzęt jest całkowicie bezpieczny.


Kliknij, aby powiększyć

Można jeszcze zwiększyć wydajność o kilka procent, zwracając uwagę na częstotliwość taktowania mostka północnego. W przypadku procesorów AMD FX jego domyślne taktowanie wynosi 2200 MHz, ale przykładowo w platformie z jednym z Phenomów serii Black Edition będzie to już tylko 2000 MHz. Tak czy inaczej, wartość tego parametru zwiększamy w sekcji M.I.T.\Advanced Frequency Settings w pozycji CPU NorthBridge Frequency.


Kliknij, aby powiększyć

Ustawienie mnożnika ×12 spowoduje, że mostek będzie taktowany zegarem 2,4 GHz. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować jeszcze go podnieść, testując stabilność po każdej zmianie.

Ocena poradnika:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
Poradniki spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane