poradniki

Overclocking Guide – jak podkręcić procesor AM3/AM3+? Poradnik krok po kroku, część 4.

Szybciej nawet o 50%!

95
4 lutego 2013, 12:10 Łukasz Marek

Podkręcamy (w BIOS-ie)... AMD FX-8350 (lub inne z odblokowanym mnożnikiem)

Poradnik zaczynamy od podkręcania najnowszych w pełni odblokowanych procesorów z serii FX, ale do tego grona należą też inne, liczne konstrukcje, na przykład Phenomy II X4. Podkręcanie przez zmianę mnożnika jest bardzo przystępne i nie sprawia problemów, o których będziemy pisać, przedstawiając sposób przyspieszania układów pozbawionych tej funkcji. Na pierwszy ogień pójdzie czołowa pozycja w katalogu AMD, czyli FX-8350, lecz analogicznie można postępować (a wręcz należy) z innymi odblokowanymi jednostkami tej firmy.

Ważne! W przypadku procesorów AMD, od K8 (pierwsze Athlony 64) po FX-y, taktowanie bazowe (nazywane często HTT) nie ma wpływu na wydajność! Odpowiednia regulacja mnożników, a więc i częstotliwości procesora, mostka CPU-NB (w tym pamięci podręcznej L3) i pamięci, daje w efekcie taką samą wydajność jak regulacja częstotliwości zegara HTT. Jednak zmiana taktowania HTT, jak pokażemy na dalszych stronach, jest dużo bardziej kłopotliwa, więc jeśli procesor ma odblokowany mnożnik, najwygodniej i najmniej problematycznie jest podkręcać go właśnie przez zmianę mnożników.

Wszelkie zabawy w BIOS-ie zaczynamy od zresetowania ustawień do domyślnych. W BIOS-ie płyty GIGABYTE GA-990FXA-UD7 nie możemy skorzystać z żadnego klawisza skrótu resetującego wszystkie opcje, tak jak w płytach wyposażonych w UEFI. Tutaj wchodzimy do BIOS-u standardowo, klawiszem Delete, i na ekranie powitalnym od razu widzimy opcję Load Optimized Defaults. Należy pamiętać, że po tej operacji mogą się zmienić ustawienia urządzeń, z których uruchamiany jest system operacyjny. Zostanie też włączona na przykład zintegrowana karta dźwiękowa, którą wcześniej wyłączyłeś, o ile używasz osobnej.


Kliknij, aby powiększyć

Naciskamy Enter i od razu potwierdzamy tym samym klawiszem. Dopiero teraz możemy nacisnąć (zgodnie z podpowiedzią na dole ekranu) F10, aby zapisać ustawienia i przeprowadzić ponowny rozruch. Nie pozwalamy jednak rozpocząć procedury wczytywania systemu (przy okazji przypominamy o tym, że może być konieczne ponowne ustawienie kolejności bootowania po zresetowaniu ustawień), ale znowu wciskamy klawisz Delete, aby pojawić się w BIOS-ie. Co prawda czeka nas kilkunastominutowy przebieg OCCT w ustawieniach domyślnych, ale nawet w tym przypadku nie wolno zignorować ustawień pamięci, które to mogą spowodować niestabilność.

Aby określić taktowanie oraz opóźnienia zgodnie ze specyfikacją użytego RAM-u, udajemy się do dalszych sekcji, tak jak na poniższych zrzutach ekranu:


Kliknij, aby powiększyć


Kliknij, aby powiększyć

W zakładce MB Intelligent Tweaker (M.I.T.) ustawiamy parametry:

  • Set Memory Clock – Manual;
  • Memory Clock – x8.00.

Płyta GIGABYTE po prawej stronie od wartości na bieżąco aktualizuje częstotliwości taktowania, dzięki czemu od razu wiemy, w jakich ustawieniach pecet się uruchomi. Po wybraniu odpowiedniego taktowania (w przypadku naszych modułów było to 1600 MHz), zapisaniu ustawień klawiszem F10 i ponownym uruchomieniu (bardzo ważne, aby pamięć działała już z docelową częstotliwością!) przechodzimy do zakładki DRAM Configuration, która znajduje się pozycję niżej.


Kliknij, aby powiększyć


Kliknij, aby powiększyć

Tutaj przestawiamy opcję DDR3 Timing Items na Manual, a następnie przepisujemy opóźnienia ręcznie z kolumny, nad którą widnieje napis SPD.


Kliknij, aby powiększyć

Ostatnią rzeczą jest wprowadzenie odpowiedniego napięcia w poprzedniej zakładce (MB Intelligent Tweaker (M.I.T.) przy pozycji DRAM Voltage Control. Zapisujemy ustawienia klawiszem F10, potwierdzamy klawiszem Enter i wchodzimy do Windows, gdzie czekają na nas OCCT, AMD OverDrive oraz CPU-Z.


Kliknij, aby powiększyć

Uruchamiamy test stabilności w OCCT na 20–30 minut, aby ocenić poprawność początkowej konfiguracji pamięci oraz to, jak radzi sobie z procesorem układ chłodzenia. Cały czas obserwujemy taktowanie procesora oraz jego temperaturę, mając na uwadze spowalniacz, który załącza się przy 60 stopniach (a którego jeszcze nie wyłączyliśmy).

Jak widać, w ustawieniach domyślnych i przy nieprzeciętnym układzie chłodzenia procesor w naszym przypadku i tak osiągał już temperaturę bliską 60 stopniom Celsjusza. Niewiele zabrakło więc do aktywacji spowalniacza. Nie ma wątpliwości, że do właściwego podkręcania trzeba będzie wyłączyć APM.

Wyłączamy APM

Musimy to zrobić, aby procesor nie spowalniał taktowania i nie obniżał napięcia. Najpierw trzeba się udać do zakładki Advanced BIOS Features. W tym miejscu opcje ustawiamy następująco:

  • AMD C1E Support – Disabled;
  • AMD C6 Support – Disabled;
  • AMD K8 Cool&Quiet control – Disabled;
  • AMD APM Master Mode – Disabled.

Teraz jesteśmy gotowi, aby zwiększać mnożnik i napięcia, nie przejmując się ograniczeniem dopuszczalnej temperatury na poziomie 60 stopni.


Kliknij, aby powiększyć

Podkręcanie!

Pora podnieść mnożnik procesora. My ustawiliśmy mnożnik 23, który pomnożony przez 200 MHz daje taktowanie na poziomie 4,6 GHz.


Kliknij, aby powiększyć

Nie możemy też zapomnieć o podniesieniu napięcia zasilającego procesor – bez tego niewiele uda się zrobić. GIGABYTE GA-990FXA-UD7 zapewnia zmianę jak gdyby w ramach offsetu. Ostatecznie ustaliliśmy nieco ponad 1,5 V: biorąc pod uwagę spadek napięcia pod obciążeniem, powinna być to wartość odpowiednia do tego, aby dało się osiągnąć zadane taktowanie procesora. Oczywiście, w przypadku innych układów, takich jak AMD Phenom II lub Athlon II, tak duże napięcie nie jest potrzebne. Ich posiadacze mogą zacząć od 1,425 V lub 1,45 V. Bez obaw: w razie czego płyta główna odetnie zasilanie, więc sprzęt jest całkowicie bezpieczny.


Kliknij, aby powiększyć

Po wprowadzeniu tych dwóch podstawowych parametrów od razu zapisujemy wybór, wciskając F10, a następnie od razu potwierdzając klawiszem Enter. Gdy załaduje się Windows, uruchamiamy potrzebne programy.


Kliknij, aby powiększyć

Podkręcanie w naszym przypadku zakończyło się sukcesem, choć temperatura rdzeni pod obciążeniem oscyluje w okolicach 70–80 stopni Celsjusza. Powoli kończą się więc możliwości podkręcania samego procesora – właśnie ze względu na wydajność układu chłodzenia. Na szczęście możemy jeszcze zyskać kilka procent, zmieniając szybkość taktowania mostka północnego. W przypadku AMD FX domyślne taktowanie wynosi 2200 MHz, ale przykładowo w platformie z jednym z Phenomów serii Black Edition będzie to już tylko 2000 MHz. Tak czy inaczej, wartość tego parametru zwiększamy w sekcji MB Intelligent Tweaker (M.I.T.), w pozycji CPU NorthBridge Freq..


Kliknij, aby powiększyć

Ustawienie mnożnika ×12 spowoduje, że mostek będzie taktowany zegarem o szybkości 2,4 GHz. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować podnieść go jeszcze bardziej, testując stabilność po każdej zmianie. Z naszych doświadczeń wynika, że w wielu przypadkach powinno udać się podkręcić mostek do 2,6 GHz, ale powyżej trzeba już mieć trochę szczęścia.

3