Poradnik
Agnieszka Serafinowicz, Środa, 6 października 2010, 11:30
Chęć posiadania szybszego komputera, a właściwie szybciej działającego systemu operacyjnego, szybciej uruchamiających się i wydajniej działających aplikacji, od zawsze była motorem pracy programistów tworzących wszelkiego typu ramboostery i tweakery. Do dziś na wielu forach internetowych można znaleźć mnóstwo porad, jak zwiększyć wydajność Windows bez ponoszenia żadnych kosztów. Niestety, wiele z nich nie daje spodziewanych efektów, a niektóre – wręcz odwrotne do zamierzonych. Uznaliśmy, że najwyższy czas wyjaśnić wybrane mity związane z optymalizacją systemów operacyjnych firmy Microsoft.


Mit 2. Ustaw większą liczbę rdzeni za pomocą Msconfig, a system będzie dużo szybciej działać
Pseudoporada: Chcesz przyśpieszyć ładowanie systemu operacyjnego? Ustaw maksymalną liczbę procesorów za pomocą programu Konfiguracja systemu (Msconfig).

Prawda czy fałsz? FAŁSZ!

Wpływ na działanie systemu: najczęściej żaden, ale możliwy jest spadek wydajności.

W dobie wielordzeniowych procesorów tego typu porada może wyglądać szczególnie kusząco. Prawdą jest, że wbudowane w system Windows Vista/7 narzędzie Konfiguracja systemu udostępnia okno dialogowe Zaawansowane opcje rozruchu, w którym znajduje się pole wyboru Liczba procesorów oraz rozwijalna lista z wartościami liczbowymi.

Aby wywołać to okno dialogowe, należy użyć przycisku Opcje zaawansowane widocznego w oknie Konfiguracja systemu.

 

W systemie Windows XP rozwijalna lista dostępna jest w oknie Zaawansowane opcje pliku BOOT.INI obok pola wyboru /NUMPROC.

Standardowo pole wyboru widoczne w oknie dialogowym z opcjami rozruchu nie jest zaznaczone, więc wielu żądnych wydajności użytkowników aktywuje je i ustawia maksymalną wartość, licząc na wzrost wydajności (co ciekawe, niektórzy „naprawdę” ten wzrost odczuwają – ach, ten efekt placebo!). Tymczasem sens umieszczenia tej funkcji w systemie Windows jest zupełnie inny. Microsoft wbudował pole wyboru Liczba procesorów po to, by możliwe było ograniczenie liczby procesorów, a nie jej zwiększenie. Znany jest np. przypadek kłopotów z instalacją oprogramowania SQL Server 2005 na komputerze/serwerze wyposażonym w procesor o liczbie rdzeni niebędącej potęgą liczby 2 (przykładem jest trzyrdzeniowy AMD Phenom X3). Receptą jest właśnie ograniczenie liczby wykorzystywanych rdzeni do jednego (szczegóły związane z tym konkretnym przypadkiem można znaleźć w artykule nr 954835 w Bazie Wiedzy Microsoft). Zresztą wszelkie opcje związane z rozruchem w programie Konfiguracja systemu mają na celu rozwiązanie ewentualnych problemów z uruchamianiem, a nie zwiększenie wydajności.

System standardowo wykorzystuje wszystkie dostępne rdzenie procesora. Jedyne, co można „zyskać”, to spadek wydajności spowodowany ograniczeniem liczby dostępnych rdzeni. Na ogół jednak „tweakerzy” nie zyskują nic, bo ustawiają maksymalną dostępną liczbę rdzeni, co jest standardowym ustawieniem. Jedynym „zyskiem” po uaktywnieniu pola wyboru Liczba procesorów oraz ustawieniu maksymalnej dostępnej wartości będzie irytujące pojawianie się komunikatu informującego o selektywnym uruchamianiu. Zainteresowanych szczegółami związanymi z użyciem narzędzia konfiguracji systemu w systemie Windows 7 odsyłamy do artykułu umieszczonego w witrynie producenta.

Ocena poradnika:
Ocen: 41
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane