Poradnik
Robert Graczyk, Wtorek, 9 kwietnia 2013, 14:40

Osoby planujące na dniach zakup komputera przenośnego mają niełatwe zadanie. Kiedyś wystarczyło poprosić o laptop, a teraz? Sklepowe półki uginają się pod ciężarem ultrabooków i tabletów, a do tego dochodzą transformery, hybrydy i urządzenia konwertowalne. Dla mniej wtajemniczonego konsumenta to istne pole minowe, które może wysadzić w powietrze jego portfel, kiedy przepłaci za coś, co mu zupełnie nie jest potrzebne, lub oczekiwania, gdy kupi coś, co nie do końca spełni jego wymagania. Dlatego powstał niniejszy artykuł, który wskaże Wam właściwą drogę.

Raczej do zabawy

Dobrze trafiłeś, jeśli zależy Ci przede wszystkim na:

 • wygodnym przeglądaniu stron internetowych (na kanapie, w łóżku przed snem – generalnie wszędzie),
 • odtwarzaniu multimediów (muzyki oraz filmów zapisanych w pamięci, jak i tych umieszczanych na YouTubie i w serwisach typu Ipla czy TVN Player, i w różnych innych, także nietypowych miejscach ;)),
 • grach mobilnych,
 • łatwym w użyciu, intuicyjnym interfejsie dotykowym,
 • małych rozmiarach,
 • dużej mobilności (czyli urządzeniu lżejszym od laptopa i najlepiej dłużej działającym na zasilaniu akumulatorowym),
 • dołączonej tradycyjnej klawiaturze, pozwalającej wygodnie pracować w edytorze tekstu lub w pełnej wersji systemu Windows 8, dającej dostęp do takich programów, jak Word, Excel czy Photoshop.

Przejdź dalej, jeśli zależy Ci przede wszystkim na:

 • ekranie większym niż 11 cali,
 • jeszcze wygodniejszej pracy w edytorze tekstu (tradycyjna klawiatura, płytka dotykowa, pakiet Office, w tym Word),
 • płynnym działaniu rozbudowanych programów pokroju Photoshopa,
 • zaawansowanych grach takich, jak „Diablo 3”, „Counter-Strike”, „StarCraft 2”,
 • dużej ilości miejsca na dane (gdy na przykład na dysku przechowujesz kilka filmów w jakości HD).
Porównaj wielkość urządzeń
(Kliknij na nazwę zdjęcia w tabelce, aby otworzyć wybrane porównanie urządzeń)
Tablet 7-calowy, tablet 10-calowy, laptop hybrydowy, kartka A4 Smartfon, tablet 7-calowy, kartka A4 Smartfon, tablet 7-calowy, tablet 10-calowy, kartka A4
Tablet 10-calowy, laptop hybrydowy, ultrabook 13-calowy Laptop hybrydowy, ultrabook 13-calowy, laptop 15-calowy Wszystkie urządzenia

Z lewej – tablet transformer, z prawej – tablet z pełnym systemem Windows 8

Do tej kategorii zaliczamy urządzenia, które nadal nie są idealnym wyborem dla osób pracujących z komputerem, ale które zapewniają dodatkową funkcjonalność w postaci tradycyjnej klawiatury lub pełnej wersji systemu Windows, a tym samym wszystkich programów, jakie znamy z typowych pecetów. Mówimy tu bowiem o tabletach typu transformer, z dołączaną klawiaturą, oraz o tabletach z procesorami zbudowanymi w taki sam sposób jak te z komputerów stacjonarnych, jednak bez specjalnie przygotowanej klawiatury. Są to dwie różne drogi zwiększające na dwa różne sposoby użyteczność „gołego” tabletu, o którym była mowa na poprzedniej stronie.

Tablet typu transformer

W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z systemem Android lub Windows RT (wygląd Windows 8, ale bez możliwości uruchamiania programów z systemów Windows 8, 7, Vista, XP i starszych – więcej o systemie Windows RT przeczytacie na jednej ze stron naszego testu Asusa VivoTab RT). Tradycyjna klawiatura pozwala wygodnie wprowadzać znaki w trakcie tworzenia dokumentu tekstowego, długiego mejla lub wpisu na blogu. Co więcej, wybierając urządzenie z systemem Windows RT, otrzymujemy dostęp do pełnej wersji pakietu Office. Ze względu na rodowód tablety transformery nadal są bardzo mobilne (lekkie, o długim czasie działania) i bardzo wygodne w użyciu: chcąc się po prostu zrelaksować na kanapie czy w łóżku przed snem, można zobaczyć, co się dzieje na ulubionej stronie (na przykład na PCLab.pl ;)), lub obejrzeć jakiś film. Tani, przyzwoity tablet typu transformer to wydatek rzędu 1000 zł (przykładem GoClever Tab Hybrid).

Asus Transformer i Microsoft Surface to najpopularniejsi przedstawiciele tego typu urządzeń

Główne zalety tabletów typu transformer:

 • tradycyjna klawiatura, pozwalająca wygodnie wpisywać długie teksty,
 • intuicyjny dotykowy interfejs,
 • wygoda użytkowania (na kanapie, w łóżku, w podróży, w wannie...),
 • duża mobilność (niska waga, małe rozmiary, długi czas działania),
 • zadowalająca wydajność podczas przeglądania internetu, w obsłudze multimediów i w mobilnych grach.

Tablet z pełną wersją systemu Windows

W drugim przypadku nie mamy co prawda tradycyjnej klawiatury, ale możemy ją łatwo podłączyć poprzez zazwyczaj występujący w tabletach z pełną wersją Windows port USB. Trzeba jednak wtedy zadbać o odpowiednie podparcie dla ekranu. Niemniej mając pod ręką pełną wersję systemu Windows, mamy też dostęp do wszystkich przeznaczonych dla niego programów, w tym pakietu Office, Photoshopa i ulubionego odtwarzacza multimedialnego czy klienta poczty. To samo tyczy się gier, choć niska wydajność układów graficznych montowanych w tego typu tabletach wyklucza uruchamianie nowych i wymagających tytułów. Najważniejsze jednak jest to, że dotykowy interfejs systemu Windows 8 jest łatwy do opanowania i wygodny w użyciu, dlatego podobnie jak w przypadku tabletów z Androidem proste zadania można wykonywać bez potrzeby podłączania dodatkowych akcesoriów, takich jak myszka czy klawiatura, ponadto ze sprzętu można korzystać, nie tylko siedząc przy biurku, ale także będąc wyciągniętym na kanapie. Niestety, takie tablety są droższe od tych z mobilnymi systemami operacyjnymi. Żeby myśleć o tablecie z pełną wersją Windows, trzeba mieć w portfelu przynajmniej 1700 zł (tyle właśnie kosztuje Asus VivoTab Smart). Te bardziej wydajne do wydatek nawet 2600 zł (przykładem Acer Iconia Tab W700).

Główne zalety tabletów z pełnym systemem Windows:

 • dostęp do popularnych rozbudowanych programów, takich jak Word, Excel, Photoshop,
 • dostęp do gier dla systemu Windows (płynnie działać będą jedynie starsze),
 • możliwość łatwego podłączenia dodatkowych urządzeń, takich jak mysz, klawiatura czy drukarka,
 • intuicyjny dotykowy interfejs,
 • wygoda użytkowania (na kanapie, w łóżku, w podróży, w wannie...),
 • duża mobilność (niska waga, małe rozmiary, długi czas działania),
 • dobra wydajność podczas przeglądania internetu, w obsłudze multimediów i w mobilnych grach.

Tablety z pełną wersją Windows wyglądają identycznie jak te z Androidem

Ocena poradnika:
Ocen: 14
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane