Poradnik
Radosław Stanisławski, Środa, 8 maja 2013, 09:22

Zwykle jest tak, że jeśli komputer działa poprawnie i zbytnio nie hałasuje, nie czujemy potrzeby, by cokolwiek w nim zmieniać. Problem w tym, że to, co jednym wydaje się ciche, niekiedy wręcz bezgłośne, dla innych może się okazać hałasem nie do wytrzymania. Czasem jednak dźwięk dobiegający z peceta przypomina suszarkę pracującą na pełnych obrotach. Łatwo sobie wyobrazić komfort pracy przy tak głośnym sprzęcie w nocy... Jak sobie z tym radzić? Co możemy zrobić, by w pokoju było ciszej?

Wentylacja obudowy – dobra na… wszystko

Bardzo skutecznym sposobem na obniżenie temperatury podzespołów, a zarazem wyciszenie komputera jest właściwa wentylacja obudowy. Polega ona na odpowiednim rozmieszczeniu wentylatorów nawiewowego i wyciągowych. Przykładowy schemat przedstawiamy poniżej (strzałkami zaznaczyliśmy kierunek biegu powietrza).

Dlaczego jest to tak ważne? Odpowiednia wentylacja zdecydowanie obniża temperaturę elementów komputera, co przekłada się na mniejsze prędkości obrotowe wentylatorów w schładzaczach procesora i karty graficznej. Co więcej, jeśli podzespoły należą do tych mniej energochłonnych, można całkowicie zrezygnować z aktywnych układów chłodzenia i wspomagać radiatory wyłącznie systemem wentylacji obudowy. To znacznie zmniejszy natężenie dźwięku przedostającego się na zewnątrz.

Co należy zrobić, aby skorzystać z tej możliwości? Najpierw sprawdzić, czy obudowa umożliwia instalację dodatkowych wentylatorów. Jeśli tak – mierzymy ich średnicę i udajemy się do sklepu. W cenie około 30 zł za sztukę łatwo znaleźć ciche i wydajne konstrukcje, takie jak SilentiumPC Sigma EVO oraz Noiseblocker Black Silent XL2.

Dla bardzo uczulonych na hałas – maty wyciszające

Maty wyciszające są pewnego rodzaju ekranem tłumiącym szumy wewnątrz obudowy. Są to po prostu cienkie gąbki o własnościach pozwalających im rozpraszać fale dźwiękowe, co w pewnym stopniu ogranicza natężenie dźwięku wydobywającego się na zewnątrz. Są dostępne w wielu sklepach internetowych, a niektóre obudowy są w nie wyposażone fabrycznie, na przykład Cooler Master Silencio 550. Montujemy je we wnętrzu komputera, na ściankach i w okolicach szczelin (w żadnym razie nie można zasłaniać nimi wentylatorów!). Przykładowy sposób rozmieszczenia takich mat znajdziecie na jednej ze stron naszego testu obudowy firmy Cooler Master.Ocena poradnika:
Ocen: 17
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane