poradniki

Czerwiec-Lipiec 2020: Jaki komputer do gier? Do biura i domu? Polecane zestawy komputerowe

Jaki komputer złożyć w czerwcu i lipcu 2020?

25 czerwca 2020, 23:21 Redakcja we współpracy z x-kom.pl

Komputer do internetu, oglądania filmów, zdjęć, czatów i wideorozmów

Do tego typu zastosowań w zupełności nada się nawet najtańszy komputer z naszego zestawienia, czyli taki za 1000 zł. O wiele wydajniejszy jest zestaw za 1200 zł, który zapewni zauważalnie większą wygodę użytkowania: programy będą się włączać wyraźnie szybciej, a i będzie można spróbować swoich sił w amatorskiej edycji zdjęć, muzyki oraz filmów.

W zastosowaniach typowo biurowych osobna karta graficzna jest zbędna, wystarczy ta zintegrowana, która doskonale poradzi sobie w czasie odtwarzania filmów (jak również podczas ich kompresji), zapewniając przy tym odpowiednio wysoką jakość obrazu. Jedyne, w czym ustępuje ona swoim droższym odpowiednikom, to wydajność w grach 3D. Jest za to od nich znacznie bardziej energooszczędna.

Zaskoczeniem dla niektórych z Was będzie brak dysków twardych we wszystkich naszych propozycjach. Obecne ceny SSD pozwalały nam dodanie takiego nośnika nawet do najtańszego z proponowanych zestawów. Jeśli jednak zaproponowane przez nas modele oferują zbyt mało miejsca na dane, to zawsze można wybrać wersję o większej pojemności lub dołożenie do komputera HDD. Jeśli nie wiecie na jaki model się zdecydować, to zapraszamy do lektury naszego testu ponad 20 dysków twardych, w którym wyłoniliśmy nie tylko najszybsze napędy, ale także te najbardziej opłacalne.

Dysk twardy 1000 GB

Ile rdzeni powinien mieć procesor w takim komputerze? Obszerniej na ten temat pisaliśmy na jednej ze stron wielkiego testu procesorów: „Ile rdzeni powinien mieć mój procesor”. W tym przedziale cen Intel oferuje jednostki dwurdzeniowe, które w omawianych zastosowaniach lepiej się sprawdzą od najtańszych czterordzeniowych AMD. Liczba rdzeni nie jest bowiem czynnikiem determinującym wydajność procesora.

W istocie odbiór treści multimedialnych w przypadku takiego komputera będzie w największym stopniu zależał od jakości obrazu (monitor) oraz dźwięku (głośniki/kolumny). Radzimy nie oszczędzać na tych elementach.

Do tego typu zastosowań polecamy monitor o rozdzielczości minimum Full HD, najlepiej ze złączem HDMI. Wybór przekątnej ekranu (wyrażonej w calach) zależy już od zasobności portfela i ilości miejsca na biurku.

Komputer do domu/biura, ale nie do gier

Kto oczekuje od peceta „czegoś więcej”, powinien rozważyć zakup szybszego i droższego procesora. Nie jest jednak wymagana samodzielna karta graficzna.

4