poradniki

Czerwiec-Lipiec 2020: Jaki komputer do gier? Do biura i domu? Polecane zestawy komputerowe

Jaki komputer złożyć w czerwcu i lipcu 2020?

25 czerwca 2020, 23:21 Redakcja we współpracy z x-kom.pl

Jakiego komputera potrzebuję? Ile muszę na niego wydać?

Ile mam wydać na komputer?

Różne potrzeby użytkowników oraz zróżnicowane wymagania i oczekiwania sprawiają, że czasem trudno jest określić, ile właściwie trzeba wydać na komputer. Zwyczajnie w wielu zastosowaniach drogi komputer nie jest potrzebny – wystarczy znacznie tańszy. Ta strona pomoże określić, jakiego typu sprzęt jest potrzebny oraz ile mniej więcej pieniędzy będzie trzeba na niego zarezerwować.

Dlaczego w tańszych zestawach nie ma płyt z chipsetem H110?

Wszystko przez to, że nie obsługują procesorów z rodziny Coffee Lake, a takim jest właśnie Intel Pentium  Gold G5400. Żeby uniknąć wszelkich komplikacji, warto zainwestować w płytę z tanim chipsetem H310, na którym wspomniany CPU będzie działać bez problemów.

Ile muszę wydać na komputer do gier?

Wszyscy z nieukrywaną radością patrzymy na obecne ceny pamięci RAM oraz nośników SSD. W porównaniu do zeszłego roku ceny zwłaszcza pamięci półprzewodnikowych drastycznie spadły, więc jest to bardzo dobry okres na zakup SSD. Niestety nie dotyczy to kart graficznych, które kosztują sporo, choć od tej reguły są wyjątki w postaci zaprezentowanych niedawno Radeonów RX 5700 oraz 5700 XT.

Ceny komputerów o sensownej wydajności w grach zaczynają się obecnie od około 3000 zł, czyli tam, gdzie w założonym budżecie udaje się już zmieścić samodzielną i całkiem wydajną kartę graficzną. Jednak zestaw za mniej więcej 4000 zł będzie zdecydowanie szybszy. Na dobrą sprawę aż do kwoty 5500 zł wzrost wydajności w grach będzie znaczący.

  • Komputer do grania w niskich lub średnich ustawieniach w rozdzielczości Full HD – wystarczy wydać 1800–2500 zł.
  • Komputer do częstego grania w ustawieniach średnich lub wysokich w rozdzielczości Full HD – polecamy zestawy w cenie 2800–3500 zł.
  • Komputer do częstego grania w ustawieniach wysokich lub bardzo wysokich w rozdzielczości Full HD – polecamy zestawy w cenie 3800–4500 zł.
  • Komputer do bardzo częstego grania w ustawieniach bardzo wysokich lub najwyższych w rozdzielczości Full HD lub większej – polecamy zestawy w cenie od 4500 zł wzwyż.
3