poradniki

Listopad 2019: Jaki komputer do gier? Do biura i domu? Polecane zestawy komputerowe

Jaki komputer złożyć w listopadzie w 2019 roku?

22 listopada 2019, 17:08 Redakcja

Po co mi nośnik SSD? Dlaczego warto go kupić?

Wiele osób się zastanawia, co to jest ten nośnik SSD, dlaczego jest droższy od HDD i jakie ma nad nim przewagi. Na tej stronie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Nośniki SSD to urządzenia, które w redakcyjnym laboratorium testujemy w sposób ciągły. Staramy się śledzić rynek, sprawdzać każdy nowy produkt.  W zestawach proponujemy nośniki sprawdzone i opłacalne w zakupie. Pełną listę przetestowanych nośników znajdziecie w kategorii Nośniki danych: SSD, HDD i inne. Polecamy wybierać rekomendowane przez nas produkty, warto także szukać w podsumowaniu alternatyw, zawsze staramy się proponować podobne pod względem cenowym lub funkcjonalnym produkty, które są bardziej opłacalne w zakupie. 

Pierwsza kwestia: cena

Cena to jedno z pierwszych kryteriów spośród tych, które decydują o wyborze podzespołów do nowego komputera. Osoby, które kierują się przede wszystkim ceną, patrzą na metki SSD i nie mogą zrozumieć, dlaczego tradycyjny HDD o pojemności 2000 GB kosztuje około 270 zł, a za tę samą kwotę można kupić zaledwie 480-512-gigabajtowy nośnik nowego typu.

Przede wszystkim za konkretną ceną idą konkretne korzyści, co zaraz postaramy się wyjaśnić.

1. Cisza

Masz fobię na punkcie odgłosu chrobotania dysku twardego podczas intensywnej pracy? To świetnie trafiłeś, ponieważ SSD ze względu na brak elementów ruchomych nie wydają dźwięków. Jeśli więc zależy Ci na ciszy, warto, żebyś wziął tę opcję pod uwagę.

2. Wydajność

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie przyśpieszenie wnosi do komputera użycie SSD. Na forach dyskusyjnych posiadacze takich nośników są zgodni: kto raz spróbował SSD, już nigdy nie wróci do HDD. Trudno się z tym nie zgodzić, biorąc pod uwagę, że SSD są od kilku do kilkudziesięciu razy szybsze. W opublikowanym przez nas ponad rok temu teście słabość HDD na tle SSD została bezlitośnie obnażona.

Uruchamianie systemu Windows 7:

Uruchamianie programu Adobe Photoshop CS5:

Czas wczytywania stanu gry w StarCraft II:

Warto wspomnieć jeszcze o czymś, czego nie da się zmierzyć, a przynajmniej nie da się zmierzyć w łatwy sposób: o wygodzie użytkowania. Jeśli masz uruchomioną przeglądarkę z kilkoma zakładkami, to szybkość przełączania się między nimi i otwierania kolejnych, gdy w komputerze został zainstalowany SSD, jest po prostu ekspresowa, podczas gdy HDD każe za każdym razem tracić na czekanie cenne części sekundy. Każde uruchomienie programu, otwarcie nowego pliku, wyszukiwanie – wszystko to odbywa się niemal natychmiast. Zwykle jest tak, że zamontowanie SSD nawet w dość starym komputerze (4–5-letnim) zapewni znacznie większy odczuwalny wzrost ogólnej szybkości działania sprzętu niż wymiana procesora.

SSD kontra HDD – zobacz szczegółowe porównanie

Podsumowanie

SSD 240–256-gigabajtowy wystarczy do zainstalowania systemu, programów oraz kilku gier, a nośnik o pojemności 480–512 GB to nawet więcej miejsca na dane, które od tej pory będą się wczytywały wielokrotnie szybciej niż z przestarzałego HDD. Oszczędzasz czas, możesz zrobić więcej w krótszym czasie, a moment wczytywania zapisu gry nie jest już dobrym pretekstem do odejścia od komputera. Pamiętaj też, że najlepsze rezultaty, jeśli chodzi o stosunek wydajności do ceny, daje połączenie SSD i HDD. Ten pierwszy przeznaczysz na dane, do których dostęp ma być błyskawiczny (system, programy użytkowe, gry), a na dodatkowym, pojemnym nośniku talerzowym możesz przechowywać zdjęcia, filmy oraz inne dane, które zajmują mnóstwo miejsca.

Jeśli powyższe argumenty Cię przekonują, to nie zapomnij zarezerwować odpowiedniej kwoty w budżecie przeznaczonym na zestaw komputerowy!

19