poradniki

Jaki ruter wybrać? Polecamy najbardziej opłacalne w zakupie rutery.

Do Neostrady, kablówki, internetu LTE ─ różne typy, w różnych zakresach cenowych.

36
18 września 2019, 10:22 Łukasz Guziak

Wybór rutera to wbrew pozorom jest bardzo ważny. To od niego zależy czy będziemy w stanie wykorzystać w pełni kupione od operatora połączenie z internetem, czy zasięg w całym domu będzie dobry i czy sieć będzie działała stabilnie. W artykule tym polecamy najlepsze rutery w różnych segmentach cenowych ─ do 150, 300, 500, 1000, 1500 złotych. Wskazujemy również najlepsze urządzenia do współpracy z Neostradą oraz internetem LTE. 

Jaki ruter wybrać

Ruter to urządzenie służące do stworzenia sieci lokalnej i współdzielenia w niej internetu. Typowy ruter wyposażony jest w trzy interfejsy sieciowe: WAN, do którego podłączamy sygnał z internetem; Ethernet  LAN, czyli przełącznik pozwalający podłączyć domowe komputery za pomocą kabla sieciowego; Wi-Fi, czyli bezprzewodowy punkt dostępowy pozwalający podłączyć urządzenia mobilne. Oprogramowanie zaszyte w ruterze na podstawie ustalonych reguł kieruje pakiety danych pomiędzy tymi interfejsami. Oprócz tej podstawowej funkcji, w ruterach znajdziemy również całą pulę opcji związanych z bezpieczeństwem. Droższe urządzenia mogą również pełnić funkcję serwera sieciowego, a nawet kontrolera instalacji inteligentnego domu. Wybór rutera należy jednak rozpocząć od najbardziej podstawowych cech i parametrów ─ a więc od oferowanej przepustowości. Warto przejrzeć testy ruterów, które dla Was systematycznie wykonujemy.

 • Jeśli domowy internet jest szybszy niż 100 Mb/s, ruter powinien być wyposażony w przełącznik minimum 1 Gb/s. Lokalna sieć kablowa nie będzie wtedy ograniczała prędkości połączenia internetowego.
 • Jeśli domowy internet jest szybszy niż 100 Mb/s koniecznie trzeba wybrać ruter z modułem Wi-Fi pracującym minimum w standardzie 802.11ac, np. AC 1200. 
 • Jeśli mieszkasz w dużej aglomeracji miejskiej i masz nawet niewielkie mieszkanie, koniecznie kup ruter dwupasmowy, a wiec pracujący w standardzie 802.11ac, np. AC1200. W popularnym paśmie 2,4 GHz może pracować niezależnie tylko 3 sieci Wi-Fi, pomimo dostępnych 14 kanałów radiowych. Pozostałe uruchomione obok sieci nakładają się i zakłócają wzajemnie. Pasmo 5 GHz jest pojemniejsze i szybsze.
 • Jeśli masz duże mieszkanie lub dom jednorodzinny warto kupić ruter wyposażony w obsługę sieci Mesh. Dokładając kolejne urządzenie rozszerzasz zasięg domowej sieci. 
 • Sprawdź jakiego interfejsu WAN potrzebujesz. Najbardziej popularne rutery wyposażone są w gniazdo w standardzie Ethernet RJ45. Jeśli używasz na przykład Neostrady potrzebujesz rutera z wbudowanym modem i gniazdem RJ11 (rekomendowane rutery z wbudowanym modem znajdziesz na dole artykułu). Podobna sytuacja jest z ruterami LTE, aby korzystać z interenetu dostarczonego od operatora GSM konieczny w ruterze jest wbudowany modem LTE lub możliwość podłączenia modemu USB (wtedy można użyć typowego rutera).

Wiele osób używa urządzeń sieciowych dostarczonych od operatora czy słusznie? Sprzęt dostarczany przez operatorów zwykle nie jest najlepszy. Niestety w większości wypadków nie można go wyeliminować całkowicie. W zależności od technologii użytej do dostarczenia sygnału internetowego do naszego mieszkania lub domu może być konieczne użycie nietypowego urządzenia - np. modemu kablowego lub modułu światłowodowego. Dopiero za takim modemem ustanawiającym połączenie można podłączyć ruter. Na ogół jednak modemy są zintegrowane z operatorskimi ruterami. Receptą na tę sytuację jest wyłączenie funkcji rutowania pakietów w tym sprzęcie i podłączenie za pomocą kabla Ethernet do modemu dodatkowego rutera. Dlaczego? Zazwyczaj nie mamy możliwości pełnej konfiguracji tych urządzeń, mają one typowe ustawienia: bezpieczeństwo, kanał sieci Wi-Fi. Niektórzy operatorzy uruchamiają usługi typu Free Wi-Fi, mające udostępniać połączenie internetowe swym użytkownikom w różnych lokalizacjach ─ rzeczywistości i tak zbyt mało pojemne pasmo radiowe jeszcze w większym stopniu jest eksploatowane, co w efekcie powoduje problemy z działaniem domowej sieci Wi-Fi. 

Najlepszy ruter do 150 złotych. Ceny najtańszych ruterów rozpoczynają się od około 60 złotych, lecz są, to wyłącznie jednozakresowe (pasmo 2,4 GHz) urządzenia standardu 802.11n (według nowego nazewnictwa Wi-Fi 4). Maksymalna prędkość, na jaką można liczyć, to 300 Mb/s. Podwajając kwotę, urządzenie pozwoli na rozgłoszenie dodatkowej sieci w paśmie 5 GHz (standard 802.11ac czyli Wi-Fi 5). Drugie pasmo szczególnie docenią mieszkańcy bloków w dużych aglomeracjach, gdzie liczba działających jednocześnie sieci Wi-Fi w powszechnie używanym paśmie 2,4 GHz jest bardzo duża. Nawarstwienie sieci radiowych wpływa na jakość komunikacji radiowej, powodując zmniejszenie prędkości transferu danych i liczne problemy ze stabilnością połączenia. Wybawieniem z kłopotów i „lekarstwem” na wolno działające Wi-Fi będzie router dwupasmowy, który pliki sprawnie prześle przy użyciu drugiego pasma.W cenie około 150 zł znajdziemy konstrukcje wyposażone w gniazdo USB (standard 2.0). Obecność interfejsu umożliwi udostępnienie plików zapisanych na podłączonym do routera pendrive, skorzystanie z modemu GSM czy pozwolenie klientom sieci LAN na prowadzenie wydruków (funkcja serwera wydruku). Należy mieć na uwadze, że ilość realizowanych usług zależna jest od oprogramowania routera.Posiadacze dostępu do internetu szybszego niż 100 Mb/s (Fast Ethernet) i osoby wykorzystujące w domu NAS, ewentualnie inne usługi sieciowe działające w LAN-ie, zdecydowanie powinni zwrócić uwagę na szybkość wbudowanego przełącznika i interfejsu WAN. Obsługę połączeń 1000 Mb/s (Gigabit Ethernet) zapewniają nieliczne modele gdyż nadal dominuje 10-krotnie wolniejszy Fast Ethernet.W tym zakresie cenowym można już kupić dobre urządzenie, które oferuje w zasadzie wszystko co potrzeba. Przetestowaliśmy wszystkie najciekawsze tanie rutery, a wyniki jednoznacznie mówią, że najbardziej uniwersalną i najlepszą propozycją będzie:

 • TP-Link Archer C6 
  Szybki i nowoczesny router dwuzakresowy 802.11ac obsługujący standard AC1200 i mający przełącznik LAN 1 Gb/s. 
 • Asus RT-AC51U 
  Najbogatsza lista opcji i funkcje, których nie znajdziemy u konkurencji.

 • TP-Link TL-WR902AC  
  Niewielkie gabaryty i różne tryby działania sprawiają, że idealnie sprawdzi się w podróży.

 Najlepszy ruter do 300 zł. Kupując router za około 300zł możemy być pewni, że będzie zgodny on ze standardami: Gigabit Ethernet, Wi-Fi 5 czy USB 2.0. Wybór tańszego urządzenia wiązał się z pójściem na ustępstwo i z podjęciem decyzji, która z cech routera ma dla Nas największe znaczenie: szybkość, zasięg połączenia bezprzewodowego, a może dodatkowa funkcjonalność. Wybierając router z tego segmentu cenowego takiej decyzji podejmować nie musimy.

 • TP-Link Archer C7
  Najszybszy bezprzewodowy ruter tym przedziale cenowym - standard AC1750 (450Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz 1300 Mb/s w paśmie 5GHz).

 • ASUS RT-AC1200G+
  Mocne strony rutera to funkcjonalność, wsparcie dla zewnętrznych modemów LTE oraz obsługa techniki kształtowania wiązki (beamforming).

 Najlepszy ruter do 500 zł. Na co możemy liczyć gdy zwiększymy budżet powyżej 300 złotych? Droższe routery Wi-Fi zapewniają wyższe prędkości połączeń, co przekłada się na krótszy czas kopiowania/pobierania plików z sieci lokalnej i internetu. Możliwości routerów zostają poszerzone o MU-MIMO (jednoczesne wysyłanie wielu strumieni danych, których odbiorcami są różni klienci) i funkcję kształtowania wiązki (ang. beamforming - wzmocnienie energii sygnału Wi-Fi wraz z takim jego ukierunkowaniem, by klient mógł go odebrać z jak największą mocą). Obie technologie poprawiają jakości komunikacji radiowej ─ pierwsza zwiększa szybkość połączeń w środowisku, w którym intensywnie jest prowadzona wymiana danych drogą radiową; zaś druga, pozwala przesłać je na większą odległość. A to jeszcze nie wszystko – standard USB 2.0 zostaje zastąpiony 3.0, zamiast pojedynczego złącza USB odnajdziemy dwa, Smart Connect przypisze podłączanego klienta do danego typu sieci Wi-Fi, tak aby komunikacja przebiegała w jak możliwie najszybszy sposób, zaś dodatkowe oprogramowanie zapewni ochronę przed wirusami, włamaniami i innymi cyberzagrożeniami.

 • D-Link DIR-1960 EXO
  Standard AC1900, USB3.0, funkcja sieci Mesh (w połączeniu z kompatybilnym repeaterem), MU-MIMO, beamforming, pakiet oprogramowania  antywirusowego - Czego więcej trzeba chcieć od rutera?
 • TP-Link Archer C9
  Niebanalny wygląd w połączeniu z niezłą wydajnością i możliwościami (AC1900, beamforming, dwa interfejsy USB)

Najlepszy ruter do 1000 zł. Wśród konstrukcji za około 1000 zł i powyżej odnajdziemy routery pozwalające na równoległą pracę trzech sieci bezprzewodowych (1 × 2,4 GHz oraz 2 × 5 GHz). Trzy pasma to większa przepustowość łącza radiowego połączona z obsługą większej liczby urządzeń bez wpływu na prędkość Wi-Fi. Cechą charakterystyczną droższych konstrukcji jest użycie wydajnych komponentów (szybki wielordzeniowy procesor, duża ilość pamięci RAM/FLASH) zapewniających o wiele wyższą moc obliczeniową, niż tańsze jednostki. Zazwyczaj, zwiększeniu ulega ilość interfejsów sieci przewodowej (z reguły 6 lub 8), które dodatkowo oferują funkcję agregacji portów (wzrost ogólnej przepustowości łącza).

 • Netgear Nighthawk AX4
  Zwiastun nowej ery Wi-Fi - ruter standardu AX3000 (Wi-Fi 6).
 • TP-Link Archer C4000
  Równoległa praca w trzech pasmach (750Mb/s, 2,4 GHz plus 2 x 1625Mb/s, 5GHz) zarządzana przez czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,8 GHz.Najlepszy ruter do 1500 zł. Bezprzewodowy świat ciągle ewoluuje a Wi-Fi 6 (standard 802.11ax) powoli staje się faktem. Dzięki użyciu nowych rozwiązań udało się zwielokrotnić liczbę urządzeń, które z routera mogą korzystać, a efektywne wykorzystanie dostępnego pasma przekłada się na zwiększenie szybkości połączeń. Stale rosnąca liczba połączonych z siecią urządzeń zwiększa jej obciążenie, a zaszyte w nowym standardzie rozwiązania mają temu zaradzić. Routery Wi-Fi 6 to najdroższa klasa urządzeń, na szczęście „podatek od nowości” nie trwa wiecznie i cena, która na początku była bardzo wysoka, już zaczęła spadać.

 • ASUS RT-AX88U
  Wi-Fi 6, osiem portów przełącznika (wraz z agregacją), dwa interfejsy USB 3.0, AIProtection to tylko niewielki wycinek zalet tego modelu. 
 • Netgear Nighthawk AX8
  Nowoczesna konstrukcja i wydajne podzespoły w połączeniu z Wi-Fi 6.

 Najlepsze rutery do Neostrady: Część osób do łączności ze światem nadal używa tradycyjnego połączenia telefonicznego. Prócz wbudowanego modemu ADSL routery te od swoich „braci” wyposażonych w interfejs WAN niczym się nie różnią. Oto modele polecane przez nas dla posiadaczy Neostrady i bliźniaczych usług.

 • TP-Link Archer VR400
  Dwuzakresowy ruter standardu AC1200 wyposażonym w interfejs USB.
 • TP-Link TD-W8961N
  Niewątpliwym atutem urządzenia jest cena, która została okupiona wspieranymi funkcjami.
 • ASUS DSL-AC68U
  Dla tych wszystkich, którzy nie znoszą kompromisów - symbioza trzech technologii - VDSL/ADSL + przełączany port Ethernet WAN/LAN + wsparcie dla modemów sieci GSM (zewnętrzny modem USB).

 Najlepszy router LTE. Dostęp do internetu na obszarach mało zurbanizowanych zapewniają sieci komórkowe. Nasz domowy router, dzięki wbudowanemu modemowi sieci GSM potrafi połączyć się z siecią operatora i łącze te udostępnić innym urządzeniom. Gotowe i zintegrowane rozwiązane, choć wygodne, nie jest jedynym, gdyż niektóre z tradycyjnych modeli routerów potrafią współpracować z zewnętrznymi modemami USB bądź telefonami z systemem Android. Tak więc przejście na technologię LTE nie zawsze musi oznaczać dodatkowe koszty. Wśród routerów na kartę SIM odnajdziemy routery stacjonarne (podłączone do gniazdka elektrycznego) oraz mobilne – z wbudowanym akumulatorem. Pamiętajmy jednak, że w wypadku okazjonalnego korzystania z modemu LTE lepiej skorzystać z funkcji Bezprzewodowy Punkt Dostępu w telefonie. 

 • Huawei B525
  Stacjonarny ruter LTE cat. 6 wyposażony w 4 interfejsy Gigabit Ethernet (w tym jedno LAN/WAN), złącze USB 2.0 oferujący pracę sieci Wi-Fi w paśmie 2,4 i 5 GHz.
 • Huawei E5785
  Mobilny ruter LTE cat. 6 z dwupasmowym Wi-Fi.
 • Huawei E3372 USB
  Zewnętrzny modem LTE - poszerzy funkcjonalność zwykłego rutera wyposażonego w interfejs USB o łączność GSM (funkcja musi być wspierana przez firmware).

Na koniec trzy krótkie, zakupowe rady

 • Odpowiedz sobie na pytanie – Jakie wymagania stawiasz przed routerem i jakie możliwości urządzenia są dla Ciebie priorytetem?
 • Interfejs urządzenia, sposób zarządzania i oferowane funkcje można poznać przed zakupem - wystarczy skorzystać z emulatora routera dostępnego na stronie producenta.
 • Zwróć uwagę na wersję (rewizja) kupowanego urządzenia, gdyż za regułę należy przyjąć (choć nie zawsze tak jest), że im wyższa wersja, tym router będzie miał do zaoferowania więcej i będzie pozbawiony pierwotnych wad.

Zbiór linków:

rikitikiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rikitiki2019.09.17, 14:16
jak to jest że profesjonalne routery np ubiquity są podobnych rozmiarów, kupowane są do dużych mieszkań/firm i nie mają antenek a tutaj czasami jedna wielka choinka
crushZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
crush2019.09.17, 14:27
Do 300 dalej nie ma nic z USB 3?
Vesp3rZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vesp3r2019.09.17, 14:36
-7#3
Ruter?! Co to jest za słowo?!


DiuranZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Diuran2019.09.17, 14:40
crush @ 2019.09.17 14:27  Post: 1217387
Do 300 dalej nie ma nic z USB 3?


większość routerów nawet i tego interfejsu nie potrafi wykorzystać jak np: mój Asus RT-AC68U , nawet kolejne rewizje. Asus sam przyznał że źle zaprojektowali sprzęt i nic sie nie da zrobic, transfery są mizerne albo trzeba wyłączać potrzebne opcje, aby chociaż przyspieszyć prędkość przez smb.
Sam dalej szukam routera z doskonałą prędkością po smb czy chociaż ftp usb 3.0.

Ze wszystkich testów o dziwo, to asus wygrał (ASUS GT-AX11000 ROG Rapture ) z ogromny router i cena , a do małego mieszkania ja nie potrzebuje takiej kobyły, więc szukam dalej.
Nie potrzebuje dodatkowej skrzynki, miniPC/NAS itd do prostych rzeczy jak osobista chmura , udostępnianie plików po sieci, server multimediów.
Edytowane przez autora (2019.09.17, 14:41)
uniqe15Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
uniqe152019.09.17, 16:03
Szkodza że brakuje infomracji który jest kompatybilny z popularnymi VPNami typu NordVpn etc.
CamisZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Camis2019.09.17, 16:41
Jednak polecam kupować routery wspierane przez OpenWRT. Później mamy dłużnej wsparcie jak i możliwość uruchomienia nowych standardów np WPA3.

Polecam Netgear 6220 na Allegro za 85-90zł używany na gwarancji. Ram 128MB i flash 128MB, do tego oczywiście dual band AC. Mam ich kilkanaście sztuk w sieci i są super.
tomangeloZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomangelo2019.09.17, 18:14
Camis @ 2019.09.17 16:41  Post: 1217409
Jednak polecam kupować routery wspierane przez OpenWRT. Później mamy dłużnej wsparcie jak i możliwość uruchomienia nowych standardów np WPA3.


OpenWRT odpada jeśli potrzebujesz urządzenia z ADSL. A że światłowód nie dociera jeszcze wszędzie, a LTE to jednak ogranicza limitami danych, to albo wydajesz 2x osobno na modem i na ruter z OpenWRT, albo kupujesz urządzenie bez wsparcia OpenWRT.
vhp2019.09.17, 18:42
-6#8
rikitiki @ 2019.09.17 14:16  Post: 1217386
kupowane są do dużych mieszkań/firm i nie mają antenek

Po co komu w domu ruter bez Wi-Fi?

Vesp3r @ 2019.09.17 14:36  Post: 1217388
Ruter?! Co to jest za słowo?!

Sprawdź w encyklopedii.
Edytowane przez autora (2019.09.17, 18:42)
nalewatorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
nalewator2019.09.17, 19:00
Może jakiś test czegoś na światełko?
addeptZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
addept2019.09.17, 19:44
'Przetestowaliśmy wszystkie najciekawsze tanie rutery, a wyniki jednoznacznie mówią [...]' - No to gdzie te testy? Połowy modeli nie ma we wcześniejszych testach przeprowadzanych przez Was (linki pod artykułem), więc jestem ciekawy z czego wynikają te 'polecenia', skoro nie pokazujecie wyników realnych testów, o których sami wspominacie. A może te testy nie istnieją i oceniliście sprzęt na 'oko' i na podstawie specyfikacji technicznej podawanej przez producenta? Jeśli tak, to piszący artykuł nie powinien pisać o przeprowadzanych testach, bo zwyczajnie kłamie. Powinien napisać o polecanych routerach, milcząc na temat testów. Sam mam jeden z tych polecanych modeli i chętnie bym przejrzał wyniki porównawcze, a tu niestety ... ani testów, ani rzetelnego artykułu ...
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1