Poradnik
Łukasz Marek i Radosław Stanisławski, Wtorek, 7 maja 2013, 16:09

Tym, którzy decydują się sami zbudować peceta od podstaw, zamiast kupować gotowy zestaw, prawdopodobnie przyda się wiedza o tym, jak złożyć poszczególne elementy w jedną działającą poprawnie całość. Oto poradnik, jak zmontować komputer.

Instalacja nośników danych (HDD/SSD)

Już obudowy za 200–300 zł zapewniają wygodne rozwiązanie w postaci wsuwanych napędów oraz nośników danych. Aby jednak z niego skorzystać, musimy przykręcić nośniki do plastikowych szyn.

Jeśli nośnik to 2,5-calowy SSD, do jego montażu niezbędne będzie użycie czterech śrub, a później...

...pozostanie już tylko wsunąć SSD do klatki na dyski.

Posiadacze 3,5-calowych dysków twardych obejdą się bez śrubek. Wystarczy odgiąć delikatnie ścianki boczne „szyny” i po prostu wsadzić nośnik do środka tak, żeby plastikowe kołeczki zaskoczyły w obudowie.

Niezbędnym krokiem jest w tym momencie połączenie nośnika/nośników z płytą główną za pomocą kabli sygnałowych SATA oraz doprowadzenie do nich zasilania.

W tym celu już teraz odszukujemy na płycie głównej małe gniazda podpisane właśnie jako SATA. W instrukcji płyty sprawdzamy, które z nich są najszybsze (SATA 6 Gb/s), i to właśnie do nich podłączamy nośniki systemowe – szczególnie jeśli system zostanie zainstalowany na SSD. Inne nośniki zadowolą się w pełni tymi wolniejszymi (SATA 3 Gb/s).

Kabel sygnałowy przeciągamy przez gumowe przepusty za tackę z płytą główną i kierujemy wzrok na bok, ku przeciwległej stronie obudowy, aby odszukać złącza nośników danych.

W pierwszej kolejności możemy podłączyć kabel zasilający z zasilacza...

...a wtedy pozostaje podłączyć kabel sygnałowy SATA biegnący od płyty głównej.

Dyski są gotowe do działania!

Ocena poradnika:
Ocen: 32
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane