Poradnik
Filip Dąb-Mirowski, Środa, 29 maja 2013, 15:53

Czytanie to wspaniała sprawa. Książki nie tylko uczą, ale i bawią. Rozwijają też wyobraźnię i wzbogacają słownictwo. Pozwalają oderwać się od rzeczywistości. Ich jedynym mankamentem są gabaryty i waga; rzadko kiedy, zwłaszcza w podróży, możemy ich mieć z sobą więcej niż kilka. Od niedawna jednak wielkim powodzeniem cieszą się e-czytniki, pozwalające zgromadzić całą bibliotekę w jednym, poręcznym urządzeniu. Nestorem tego rynku jest Kindle firmy Amazon, największej na świecie księgarni internetowej. Nic dziwnego, że wdarł się na niego przebojem: jest świetnie pomyślany, wyposażony w rewolucyjny ekran e-ink, prosty w obsłudze, rozsądnie wyceniony, zapewnia dostęp do niezliczonych publikacji. Ma tylko jedną wadę: delikatny ekran, który przy nieostrożnym użytkowaniu potrafi się stłuc lub popękać.

Krok 2. Wyjmowanie akumulatora

Oczom ukazuje się płytka drukowana wraz z zamontowanymi na niej elementami (patrz zdjęcia). Wiele dostępnych w internecie poradników mylnie radzi użytkownikom rozebranie Kindle'a na części pierwsze. Tak naprawdę nie jest to konieczne, jeśli chodzi wyłącznie o wymianę ekranu. Odkręcimy tylko śrubki akumulatora i obudowy, a jedyną taśmą do odpięcia będzie połączenie z ekranem.

Pierwszą czynnością, jaką zalecamy ze względów bezpieczeństwa (da się wymienić ekran i bez tego), jest wyjęcie akumulatora. Jedynym powodem jest to, aby nie dopuścić do sytuacji, gdy podczas naprawy sprzęt zostanie przypadkowo włączony, o co nie będzie trudno przy wyjmowaniu płytki drukowanej. Wymiana elementów, kiedy urządzenie jest włączone, jest zdecydowanie złym pomysłem: może powodować trudne do przewidzenia uszkodzenia.

Akumulator wyjmiemy, wykręcając dwie przytrzymujące go u dołu śrubki. Unosimy jego dół i wysuwamy z miejsca, w którym się znajduje.


Kindle ze zdjętą obudową. Akumulator to duży czarny prostokąt

Odkręcanie śrubek

Zanim odkręcimy płytkę, odczepiamy taśmę łączącą ją z ekranem. Złącze znajduje się zaraz pod akumulatorem. Taśma wsunięta jest „na wcisk”. Dlatego delikatnie wsuwamy mały śrubokręt pod kwadratowe zwieńczenie taśmy i podważamy. Po wymianie ekranu przywrócenie połączenia będzie równie proste. Wystarczy, napierając palcem od góry, wcisnąć złącze z powrotem w pierwotne położenie. Producent przewidująco umieścił w tym miejscu kawałek gąbki.


Podważamy...


...i odczepiamy taśmę

Możemy przystąpić do odkręcania. Nie licząc już odkręconych śrubek, interesuje nas 8 srebrnych oraz 11 czarnych (patrz zdjęcia).


Kolorem czerwonym zaznaczono śrubki, które należy odkręcić

Ocena poradnika:
Ocen: 14
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane