Poradnik
Filip Dąb-Mirowski, Środa, 29 maja 2013, 15:53

Czytanie to wspaniała sprawa. Książki nie tylko uczą, ale i bawią. Rozwijają też wyobraźnię i wzbogacają słownictwo. Pozwalają oderwać się od rzeczywistości. Ich jedynym mankamentem są gabaryty i waga; rzadko kiedy, zwłaszcza w podróży, możemy ich mieć z sobą więcej niż kilka. Od niedawna jednak wielkim powodzeniem cieszą się e-czytniki, pozwalające zgromadzić całą bibliotekę w jednym, poręcznym urządzeniu. Nestorem tego rynku jest Kindle firmy Amazon, największej na świecie księgarni internetowej. Nic dziwnego, że wdarł się na niego przebojem: jest świetnie pomyślany, wyposażony w rewolucyjny ekran e-ink, prosty w obsłudze, rozsądnie wyceniony, zapewnia dostęp do niezliczonych publikacji. Ma tylko jedną wadę: delikatny ekran, który przy nieostrożnym użytkowaniu potrafi się stłuc lub popękać.

Krok 1. Rozbieramy Kindle'a

No dobrze, a jak wymienić ekran? Bardzo prosto. Oto w kilku krokach przedstawimy, jak to samodzielnie zrobić. Cała operacja nie powinna zająć więcej niż 20 minut. To, co jest potrzebne, to malutki śrubokręt, tzw. okularowy, i coś do podważenia zatrzasków, może to być cienka plastikowa karta (np. z programu lojalnościowego). Plastik nie powygina i nie porysuje obudowy, dlatego jest bezpieczniejszy. Na niektórych aukcjach ekran jest sprzedawany wraz ze specjalną, przeznaczoną do podważania łopatką. Wymianę pokażemy na przykładzie cieszącego się uznaniem modelu Kindle Keyboard 3G. Poza klawiaturą ma on (jako jedyny) głośniki oraz modem 3G (dostępny także w modelu Paperwhite 3G, niestety – z ograniczeniami), pozwalający łączyć się z internetem za darmo w ponad setce krajów świata (do 50 MB miesięcznie). Niemniej każdy Kindle, z wyjątkiem drobnych niuansów (wspomniany modem, głośniki), wygląda w środku bardzo podobnie, dlatego niniejszy poradnik dotyczy wszystkich wersji tego e-czytnika.


Kindle z uszkodzonym ekranem

Rozebranie obudowy

Obudowa Kindle'a składa się z dwóch części, przedniej i tylnej. Do przedniej przytwierdzony jest ekran. Tylna wciśnięta jest na zatrzaski (patrz zdjęcia). Wyłączonego Kindle'a kładziemy ekranem w dół. Najłatwiej zacząć podważanie obudowy od wciśnięcia „lewarka” w szpary przy bocznych przyciskach, następnie wsuwając go dalej wzdłuż linii łączenia. Podważamy, lekko pchając „lewarek” w dół, aż zaczep wyskoczy. Przesuwając się wzdłuż, robimy to samo z następnym. Kiedy zaczepy z jednej strony zostaną już zdjęte, można zwyczajnie chwycić klapkę w palce i z wyczuciem, pociągając ku sobie, odczepić pozostałą część. Szansa połamania obudowy jest naprawdę znikoma. Co najwyżej można nieco odkształcić plastik w miejscach podważenia, jeśli używany do tego celu przedmiot jest zbyt wąski (np. śrubokręt). Ostrożność i wyczucie są zalecane po to, by nie uszkodzić elementów zamontowanych na płytce drukowanej przez niefrasobliwe operowanie ostrym narzędziem.


Tylna obudowa po zdjęciu – widoczne zaczepy

Ocena poradnika:
Ocen: 14
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane