Poradnik
Marek Kowalski, Poniedziałek, 4 czerwca 2012, 10:19
Nadchodzą wakacje. Dla branży IT to raczej okres stagnacji, ale dla tysięcy użytkowników komputerów to czas wyjazdów. Wielu oprócz niezbędnego wakacyjnego ekwipunku zabierze ze sobą laptopa. Część dodatkowo wyposaży się w modem 3G/HSPA/LTE. Ci, gdy dojadą ze swoimi bliskimi na miejsce, z pewnością sprawdzą, czy jest zasięg. Bardzo prawdopodobne, że zasięg będzie. No i się zacznie: sprawdzanie mejli, komentarzy, wiadomości itd., przecież internet sam się nie przejrzy :)

Hotspot i reszta, czyli „platforma testowa”

Przygotowując ten materiał, nie opieraliśmy się wyłącznie na teoretyzowaniu. Podstawy teoretyczne chcieliśmy skonfrontować z praktyką, a to wymagało odpowiedniego zaplecza technicznego. Większość testów w naszej witrynie zaczyna się od przedstawienia platformy sprzętowej. Niech i tym razem tradycji stanie się zadość. 

Naszą „platformą testową” był tym razem nie jeden komputer, lecz coś, co nazwaliśmy wakacyjnym ekwipunkiem maniaka komputerowego.

No cóż... Nie, to nie jest zdjęcie naszej platformy testowej ;-)

 

Nasz „testowy” ekwipunek wakacyjny nowoczesnej rodziny to: trzy laptopy (każdy z nich działa pod kontrolą innej wersji Windows: 7, Vista i XP) oraz trzy smartfony (iOS, Windows Phone, Android). Szczegółowa konfiguracja tych urządzeń nie ma żadnego znaczenia dla opisywanych działań. Istotne jest tylko to, że wszystkie komputery i telefony były wyposażone w interfejs bezprzewodowy.

 

 

Najważniejszym elementem zestawu był jednak dwusystemowy modem Huawei E398 dostarczony przez Cyfrowy Polsat. Modem ten podłączyliśmy do laptopa z systemem Windows 7. Wybór podyktowany był założeniem „mobilności” łącza. Neostradę albo łącze kablowe trudno zabrać ze sobą na wycieczkę czy wakacyjny wyjazd. Z modemem 3G/HSPA/LTE tego problemu nie ma.

Skoro mowa o współdzielonych łączach internetowych, chcemy wyraźnie podkreślić, że opisywany w artykule sposób podziału łącza przez utworzenie wirtualnego punktu dostępowego działa niezależnie od typu połączenia, nie tylko w przypadku mobilnych. Zresztą sam autor tych słów musiał użyć tej metody podczas jednego z wyjazdów służbowych, kiedy chciał skorzystać z łącza hotelowego. Niestety, choć przed wyjazdem sprawdził, że hotel zapewnia je bez dodatkowych opłat, to na miejscu okazało się, że jedynym dostępnym interfejsem w pokojach jest tradycyjny 100Base-T, a pech chciał, że na podróż wziął macbooka pro pozbawionego gniazda ethernetowego. Na szczęście znajomy miał z sobą laptop z Windows 7 i złączem ethernetowym, więc się dało. Jak? Tego dowiecie się z dalszych stron. 

Ocena poradnika:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane