Poradnik
Kamil Zrotowski, Czwartek, 11 kwietnia 2013, 16:19

Nie od dziś wiadomo, że producenci kart graficznych walczą o jak najniższy pobór energii podczas niewielkiego obciążenia GPU, na przykład w trakcie pracy na pulpicie, przeglądania zdjęć, oglądania wideo, surfowania po internecie, pracy wielomonitorowej itd. Wydaje się, że idzie im coraz lepiej, ale nie do końca tak jest. W tym poradniku pokażemy, co zrobić, by Kepler oraz starsze GPU Nvidii (oficjalnie od G92 wzwyż) pożerały mniej energii w wymienionych sytuacjach.

Mniejszy pobór energii, np. podczas oglądania filmów

A teraz czas na drugą część poradnika, czyli programowe wymuszenie dowolnego trybu pracy za pomocą programu Nvidia Inspector - Link. Zanim zaczniemy właściwy opis, musimy odpowiedzieć na pytanie o to, czemu ma to służyć. Oczywiście – zmniejszeniu poboru energii! Zmuszają do tego źle działające mechanizmy zarządzania jej zużyciem w sterownikach do kart z serii GeForce. Poniżej znajdziecie zrzuty ekranowe z programu MSI Afterburner, pokazujące działanie funkcji zarządzania energią podczas odtwarzania materiału 1080p z YouTube'a (dwa przykłady) oraz materiału w formacie H.264 i rozdzielczości 1080p w BESTplayerze (tryb evr) i podczas wyświetlania zdjęcia w przeglądarce.

Podczas oglądania zdjęć
Podczas oglądania zdjęć

Działanie tych funkcji zostało sprawdzone z użyciem sterownika 310.90 WHQL w dwóch systemach operacyjnych: Windows 7 w wersjach 32- i 64-bitowej. W obu przypadkach jest takie samo. Użyta przeglądarka to Mozilla Firefox 18.0 z wtyczką Adobe Flash 11.5.502.146. Akceleracja GPU była wyłączona; po jej włączeniu działanie mechanizmu się nie zmienia.

Jeśli chodzi o YouTube, problem zaczyna się od rozdzielczości 720p, ale przy przewijaniu już wideo 360p wprowadza kartę w pełny tryb 3D, co oznacza wysoki pobór energii. Jak widać na powyższych zrzutach, materiał 1080p po dłuższym czasie potrafi przełączyć kartę na stałe w pełny tryb 3D, co powoduje niemalże trzykrotny wzrost ilości pobieranej przez nią energii.

Wyświetlanie przykładowo materiału w formacie H.264 1080p powoduje cykliczne przechodzenie z trybu 2D do pośrednich lub pełnego 3D, a następnie powrót do 2D. Zdecydowanie nie jest to normalne zjawisko. Sytuacja taka, o dziwo, nie zawsze występuje; czasem wystarczy przewinąć materiał raz czy dwa, aby problem się pojawił. W przypadku plików .mkv oprogramowanie zachowuje się jeszcze inaczej: kilkukrotne przewinięcie powoduje wprowadzenie karty w tryb pośredni i dokładnie po 60 sek. wraca ona do trybu 2D. Za każdym razem efekt jest taki sam.

Włączenie windowsowej przeglądarki zdjęć także powoduje chwilowe wprowadzenie karty w pełny tryb 3D i również tego nie można uznać za prawidłowe działanie mechanizmu zarządzania energią. Należy dodać, że również część stron internetowych potrafi chwilowo wprowadzić kartę w pełny tryb 3D. Trochę dziwi to, że do tej pory Nvidia nie rozwiązała tego problemu. W każdym razie te funkcje obecnie działają źle.

Jest parę rozwiązań. Można nieco zmniejszyć „czułość” sterowników, by kilkuprocentowe skoki obciążenia GPU nie powodowały przechodzenia karty w tryb pośredni lub pełny 3D. Można także wprowadzić możliwość wymuszenia wybranego trybu pracy dla konkretnego programu z poziomu profili; zapewne to najlepszy sposób i raczej nie będzie trudny w zastosowaniu. Zespół zajmujący się w Nvidii sterownikami zdecydowanie powinien się przyjrzeć problemowi z bliska i możliwie szybko z nim uporać, bo występuje on już od bardzo dawna.

My proponujemy na razie ręczne wymuszenie wybranego trybu pracy za pomocą programu Nvidia Inspector. Tę metodę można zastosować do dowolnej karty Nvidii, która ma tryb 2D, włączając w to rozwiązania mobilne. W przypadku takich technik jak Optimus zabieg jest zbędny, ponieważ w każdej chwili możemy wyłączyć samodzielną kartę i użytkować jedynie układ graficzny zintegrowany w CPU. Ta metoda pozwala także cieszyć się trybem 2D w trakcie pracy wielomonitorowej. Karty z serii GeForce 5 i niższych w konfiguracji wielomonitorowej działały stale w pełnym trybie 3D, co było powodem wysokiego poboru energii.

Ocena poradnika:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
O autorze
Kamil Zrotowski
Ostatnie publikacje:
    Facebook
    Ostatnio komentowane