Poradnik
Kamil Zrotowski, Czwartek, 11 kwietnia 2013, 16:19

Nie od dziś wiadomo, że producenci kart graficznych walczą o jak najniższy pobór energii podczas niewielkiego obciążenia GPU, na przykład w trakcie pracy na pulpicie, przeglądania zdjęć, oglądania wideo, surfowania po internecie, pracy wielomonitorowej itd. Wydaje się, że idzie im coraz lepiej, ale nie do końca tak jest. W tym poradniku pokażemy, co zrobić, by Kepler oraz starsze GPU Nvidii (oficjalnie od G92 wzwyż) pożerały mniej energii w wymienionych sytuacjach.

Ręczna edycja BIOS-u

By zacząć całą zabawę, musimy mieć co zmodyfikować. BIOS z karty zgramy programem GPU-Z, tak jak opisaliśmy to na poprzedniej stronie. Warto zachować kopię zapasową BIOS-u.

GPU-Z BIOS

Następnie otwieramy zgrany BIOS za pomocą programu HxD. Trzy poniższe zrzuty ekranu pokazują, które wartości należy zmienić i w jaki sposób.

Uwaga!

W przypadku kart niereferencyjnych wartości podlegające modyfikacji mogą się znajdować pod innym adresem offset, ale nie będzie większego problemu z ich znalezieniem. Na ogół są tylko w niewielkim stopniu przesunięte względem referencyjnych BIOS-ów. Dla ułatwienia zaznaczyliśmy jasnoniebieskim kolorem początki prawidłowych wpisów przeznaczonych do zmiany, by nikt przypadkiem nie zmodyfikował innego trybu.

Po wprowadzeniu stosownych zmian zapisujemy plik, na przykład jako mod.rom.

Teraz czas na modyfikację sumy kontrolnej. Jak wspominaliśmy, posłuży nam do tego KGB Editor, który otwieramy z wiersza poleceń. Następnie wpisujemy:

kgb mod.rom fix_checksum

Program błyskawicznie poprawi sumę kontrolną i powinien o tym poinformować. Na tym kończą się modyfikacje i plik jest gotowy do wgrania.

Wpisujemy następujące polecenie, już pod DOS-em:

Nvflash -4 -5 -6 mod.rom

Jeżeli BIOS jest zabezpieczony przed zapisem, należy usunąć zabezpieczenie za pomocą tego oto polecenia:

Nvflash --protectoff

Ocena poradnika:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
O autorze
Kamil Zrotowski
Ostatnie publikacje:
    Facebook
    Ostatnio komentowane