poradniki

Jak nie zabijać akumulatora?

101
8 maja 2007, 15:00 Ryszard Sobkowski

Jak szkodzić najmniej?

Przede wszystkim – unikać stanu pełnego naładowania akumulatora. Pracując z zasilaniem sieciowym warto na godzinę czy dwie je odłączyć, by akumulator się rozładował do połowy pojemności lub nawet niżej. Ale nie rozładowywać do końca, do wyłączenia! Za tym również akumulator nie przepada. Tym niemniej takie głębokie rozładowanie jest mu od czasu do czasu potrzebne. Jak często? Teoria mówi, że co około 30 cykli pracy – w praktyce, jeśli będziemy w części dnia pracować z zasilaniem z akumulatora, to raz w miesiącu pozwólmy mu się rozładować całkowicie. Takie rozładowanie często nazywane jest kalibracją akumulatora – umożliwia ono wyrównanie wewnętrznych stanów ogniw, dzięki czemu następuje odzyskanie części pojemności, utraconej od czasu poprzedniej kalibracji. Jednak uwaga! Nie należy zbyt często rozładowywać akumulatora całkowicie, bo spowoduje to wzrost jego rezystancji wewnętrznej, a tym samym – skrócenie czasu pracy na baterii pomimo tego, że jej pojemność nie spadnie.

Przy stacjonarnym korzystaniu z notebooka, szczególnie w upalne dni, jeśli nie wyjmujemy akumulatora, warto też pomyśleć o skutecznej "podkładce chłodzącej", która o kilka stopni obniża temperaturę notebooka, a tym samym i akumulatora.

I tyle byłoby na temat życia akumulatora w notebooku – niech Wam służy jak najdłużej!

Strona:
kiaadZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kiaad2007.05.08, 15:08
czyli co ....

mam raz na miesiąc wyjąc wtyczke i bedzie cacy ? smilies/cool.gif
juniorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
junior2007.05.08, 15:10
Nie mam notebooka ale artykuł się przyda odnośnie komórki smilies/szczerbaty.gif
QuessZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Quess2007.05.08, 15:11
Coś czuje że teraz będę częściej rozłączał zasilacz od laptopa.. zresztą w trakcie czytania artykułu to zrobiłem smilies/smile.gif
cichy202Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
cichy2022007.05.08, 15:14
Fajny lajtowy artcik smilies/wink.gif Przyda się podczas eksploatowania fona smilies/wink.gif
DaRkstaR2111Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
DaRkstaR21112007.05.08, 15:21
Trochę zamętu w mojej głowie wprowadził ten artykuł, bo każdy ma "swoje racje" na temat akumulatorów... To jak w końcu jest z tym "formatowaniem" baterii ? Trzeba czy nie ? A może nawet niewolno smilies/scratchhead.gif
SzeloZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Szelo2007.05.08, 15:21
Hmm, coś z innej beczki.
Przyda się, nadmiar wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodził smilies/wink.gif
vdcmikeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
vdcmike2007.05.08, 15:27
Teoria to jedno ale praktyka drugie. Mam w domu HP NX7010, który jest włączony przez 24/7 od ponad 3 lat. Okazjonalnie laptop użytkowany był na zasilaniu bateryjnym. Baterii nie wyjmuję gdyż niestety stanowi ona, że tak powiem, jedna z nóżek laptopa. Pojemność mojej baterii spadła o jakies 35-40% w stosunku do wartości nominalnej(sprawdzone przez test kalibracji baterii w BIOS komputera).
Dodam jeszcze, że trakcie wspomnianych 3 lat, w czasie pracy na laptopie nastąpiło kilka przerw w dostawie energii elektrycznej a nie mam w zwyczaju zapisywania dokumentów co poł godziny (zbyt wiele ich jednocześnie przetwarzam przez co jest to uciążliwe). Praca jest dosyć poważna, tak więc porównując koszty utraty pracy spowodowanej awarią zasilania do kosztów nowej baterii można powiedzieć, że te drugie są śmieszne.
*Konto usunięte*2007.05.08, 15:32
CYTAT(cichy202 @ 8 maja 2007, 14:14) <{POST_SNAPBACK}>
Fajny lajtowy artcik smilies/wink.gif Przyda się podczas eksploatowania fona smilies/wink.gifChryste...co za belkot jezykowy...
Jesli cos bierzesz to odstaw, jesli nie to wez - moze tu jest przyczyna.
ilmashZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ilmash2007.05.08, 15:40
troche po lebkach ale w sumie fajny i na luzie, akurat na krotka przerwe ;] ja mam akumulator podlaczony caly czas, sluzy za ups, poza tym po roku stracil moze 5% pojemnosci, sprawdzalem programowo i w praktyce (czasem zdarzy sie popracowac gdzies w terenie), wiec nie martwie sie o niego za bardzo, czasami jedynie rozladuje go do 20%, bo tak jak zostalo napisane: na pewno mu nie zaszkodzi [:
moonrakerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
moonraker2007.05.08, 15:41
dosc przydatny art, chociaz wiekszosc tego juz wiedzialem wczesniej.
Horus daj spokój, polowa ludzi na labie tak sie wysławia, taki slang, nic nie poradzisz smilies/szczerbaty.gif (sam go używam, choć raczej w małym stopniu smilies/tongue.gif)

a tak btw - dlaczego wyszukiwanie nowych postów i 10 ostatnich swoich postów nie dziala?? mialo dzialac wczoraj poznym wieczorem podobno...
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
5