Poradnik
Krzysztof Opacki, Środa, 7 listopada 2012, 14:30

O tym, że Windows 8 trudno będzie się przebić na rynku komputerów PC bez dotykowego ekranu, wiadomo już od jakiegoś czasu. Nowy interfejs, roboczo nazwany Metro (właściwa nazwa to Modern UI), sprawdza się nie tylko na takich wyświetlaczach: wiele osób wskazuje na dużą wygodę obsługi myszką. Niestety, z punktu widzenia doświadczonych użytkowników sporo rozwiązań jest kontrowersyjnych, m.in. to, że menu Start zasłania cały pulpit. Microsoft próbuje spopularyzować kafelkowy interfejs, wprowadzając opcję promocyjnego uaktualnienia (Upgrade) do Windows 8 Pro za 69 zł.

Pierwsze kroki po instalacji

Po uaktualnieniu korzysta się ze swojego konta z systemu Windows 7, więc wszystkie dotąd używane programy powinny działać, a wszystkie skróty powinny być na pulpicie. Jednak kilka rzeczy może zaskoczyć, dlatego warto pooglądać ilustrowane poradniki. Dość dobrze wiele spraw wyjaśnia ten udostępniony przez firmę Acer. W internecie z pewnością da się znaleźć wiele innych.

Po pierwszym uruchomieniu użytkownika wita kafelkowe menu Start. Aby przejść do standardowego pulpitu, należy kliknąć kafelek „Pulpit”.

Aby wyłączyć lub zresetować komputer, trzeba skierować wskaźnik myszy w dolny lub górny róg po prawej stronie ekranu, a następnie kliknąć Ustawienia.

A potem Zasilanie:

W Windows 8 nie ma już klasycznego menu Start. W jego miejsce jest nowy ekran Start, który dla nowych użytkowników, jak i tych zaawansowanych, którzy pozbyli się uprzedzeń, jest zdecydowanie wygodniejszy i pozwala się w większym stopniu dostosować. Niemniej ci, którzy koniecznie chcą używać tradycyjnego menu Start, mają inne opcje. Naszym zdaniem najlepszym jest zainstalowanie dodatku firmy Stardock o nazwie Start8. Wtedy w standardowej konfiguracji domyślnym menu Start będzie klasyczne menu, tak jak w Windows 7 i starszych, a nowe, kafelkowe, będzie można uruchomić za pomocą skrótu Windows 8 Menu. Dodatek nie jest jednak darmowy: po 30 dniach trzeba zapłacić autorom 5 dol.

Wszystkie dodatki z systemu Windows 7 poprzednio zainstalowanego przez producenta komputera, takie jak ekrany OSD dostępne po użyciu klawisza Fn, powinny działać (dotyczy to głównie laptopów). W przeciwnym razie należy odwiedzić witrynę producenta sprzętu i zainstalować wersję narzędzia zgodną z systemem Windows 8. 

Po więcej wskazówek dotyczących Windows 8 oraz opis jego funkcji zapraszamy do wcześniejszej publikacji. Na jej podstawie można także podjąć decyzję o uaktualnieniu, choć trzeba przyznać, że cena jest dość atrakcyjna, biorąc pod uwagę to, że chodzi o najnowszy system operacyjny Microsoftu, na dodatek w wersji Pro. Nigdy do tej pory uaktualnienie nie było tak tanie, choć trzeba pamiętać, że promocja jest ograniczona czasowo...

Ocena poradnika:
Ocen: 25
Zaloguj się, by móc oceniać
malisz182 (2012.11.07, 14:45)
Ocena: 16

0%
Ja niestety kupiłem ten update, po 15 minutach zainstalowałem na nowo 7-ke. Stracone 69zł...
losarturos (2012.11.07, 14:50)
Ocena: 1

0%
Czy dobrze kojarzę, że jak chcę zrobić upgrade kilku kompów to wystarczy jak pobiorę raz obraz płyty? Bo na reszcie pecetów wystarczy wygenerować tylko numerek potrzebny przy instalacji. I czy ten numerek jest niezależny od tego czy to wersja x86 czy x64?
smog (2012.11.07, 14:50)
Ocena: 11

0%
Dokładnie jak pisze keiran. To jest do D!

Moja droga:
- Ha! zaktualizuję sobie windę za 69zł
- Ale potrzebuję 64bit - 249 zł
- Przydałoby się zmienić dysk systemowy na SSD, dobra okazja. Kupno pełnej wersji - 340 zł.

Kuźwa 340 zł, drogo jakoś będzie mnie to kosztowało, może poczekać...
Opson6667 (2012.11.07, 14:52)
Ocena: 1

0%
keiran @ 2012.11.07 14:43  Post: 613733
warto dodac ze, niestety, w tej taniej aktualizacji nie da sie zaktualizowac 32bitowego systemu do 64bitowego. Do takiej opcji trzeba kupic plyte w sklepie za 249.


Da się, ale nie przez asystenta

http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows...de-to-windows-8
'Czy mogę uaktualnić 32-bitową wersję systemu Windows do 64-bitowej wersji systemu Windows 8?


Tak, ale nie można tego zrobić za pomocą Asystenta uaktualnienia. Jeśli komputer jest wyposażony w procesor 64-bitowy, ale obecnie jest na nim uruchomiony system Windows w wersji 32-bitowej, możesz zainstalować 64-bitową wersję systemu Windows 8, ale musisz kupić system Windows 8 na dysku DVD.

Ponadto w przypadku uaktualnienia wersji 32-bitowej do wersji 64-bitowej nie będzie możliwe zachowanie żadnych plików, ustawień ani aplikacji.'
sizeer (2012.11.07, 15:07)
Ocena: 19

0%
Tego sie nie opłaca nawet piracić.
Krendzel (2012.11.07, 15:14)
Ocena: 7

0%
Ale że co... Mam gdzieś XP Home Edition kupiony lata temu to przysługuje mi ta promocja czy jak ?
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane