Poradnik
Krzysztof Opacki, Środa, 7 listopada 2012, 14:30

O tym, że Windows 8 trudno będzie się przebić na rynku komputerów PC bez dotykowego ekranu, wiadomo już od jakiegoś czasu. Nowy interfejs, roboczo nazwany Metro (właściwa nazwa to Modern UI), sprawdza się nie tylko na takich wyświetlaczach: wiele osób wskazuje na dużą wygodę obsługi myszką. Niestety, z punktu widzenia doświadczonych użytkowników sporo rozwiązań jest kontrowersyjnych, m.in. to, że menu Start zasłania cały pulpit. Microsoft próbuje spopularyzować kafelkowy interfejs, wprowadzając opcję promocyjnego uaktualnienia (Upgrade) do Windows 8 Pro za 69 zł.

Uaktualnienie krok po kroku

Na początek należy pobrać asystenta uaktualnienia ze strony Microsoftu (trzeba kliknąć opcję Pobierz wersję Pro za 129 zł). Asystenta można też uzyskać od wielu producentów komputerów. Po pobraniu asystenta zalecamy podłączyć do peceta i włączyć wszystkie urządzenia, które będą użytkowane w systemie Windows 8. Asystent po uruchomieniu sprawdza kompatybilność zainstalowanych programów oraz sprzętu z systemem Windows 8, po czym wyświetla raport.

W naszym przypadku (notebook Acer TimelineX 1830) były cztery elementy budzące wątpliwości:

Asystent zasugerował, że modem HSDPA zintegrowany w laptopie trzeba będzie zainstalować od nowa. Uprzedził również, że funkcja NX w procesorze może nie być obsługiwana (choć Core i3 330UM z pewnością ją obsługuje). Ponadto otrzymujemy informację, że Windows Media Center trzeba będzie doinstalować. Należy pamiętać, że Windows 8 Media Center Pack jest darmowy tylko dla posiadaczy Windows 8 Pro, i to w promocji, która kończy się 31 stycznia 2013 roku. Po tej dacie pakiet będzie kosztował 10 dolarów. Wpłynęło to jednak korzystnie na ceny Windows 8, ponieważ ten komponent wiąże się z licznymi opłatami licencyjnymi.

W następnym kroku można wybrać elementy do zachowania. Jeśli uaktualniany jest Windows 7, do wyboru są trzy opcje, w przypadku starszych wersji będzie ich mniej.

Po tym przychodzi czas na formalności. Wybieramy opcję Zamów (cena 129 zł może początkowo odstraszać, ale potem będzie można wprowadzić kod promocyjny).

Następnie można wybrać opcję zamówienia płyty instalacyjnej (za dodatkową opłatą)

Na dalszych ekranach podajemy swoje dane do faktury oraz wybieramy sposób płatności

Zapłacić można na dwa sposoby: za pośrednictwem PayPala oraz kartą kredytową (lub obciążeniową, jeśli pozwala kupować przez internet).

Następnie pojawia się widok koszyka...

...i w tym momencie można wykorzystać kod promocyjny, otrzymany w zamian za zarejestrowanie swojego komputera w witrynie Windowsupgradeoffer.com.

Potem następuje przetwarzanie zamówienia, a z karty zostają pobrane pieniądze. Wtedy otrzymujemy niepowtarzalny klucz produktu Windows 8 Pro.

Następnie można zdecydować, czy uaktualnienie ma nastąpić od razu czy później (na pulpicie zostanie utworzony stosowny skrót), można też pobrać obraz płyty DVD i zainstalować system „na czysto”. My wybraliśmy opcję uaktualnienia od razu. Wtedy instalator rozpoczął pobieranie systemu (posiadacze wolniejszych łączy mogą spokojnie zostawić komputer na noc, bo ilość danych to kilka gigabajtów). Dalszych działań z naszej strony komputer wymagał dopiero na ekranie powitalnym Ósemki, gdy trzeba było utworzyć konto użytkownika (można oczywiście korzystać z konta z Windows 7).

Ocena poradnika:
Ocen: 25
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane