poradniki

Jaką drukarkę wybrać? Najlepsze modele do domowych zastosowań

Laserówka, atramentówka, kolorowa czy monochromatyczna?

32
31 marca 2020, 17:25 Piotr Kwiatkowski

Od pewnego czasu zostaliśmy zmuszeni do radykalnej zmiany naszych zachować, zarówno tych służbowych, jak i prywatnych. Większość z nas pracuje teraz z domu, a to oznacza, że między innymi, nagle straciliśmy dostęp do firmowego sprzętu drukującego, a czasem trzeba jednak coś wydrukować. Sporo osób szuka więc na szybko nowej drukarki. Nikogo w tej sytuacji nie powinno dziwić, że sprzedawcy odnotowujący większe zainteresowanie domowym sprzętem drukującym, starają się wykorzystać sytuację i windują ceny. Tym bardziej właśnie powinniśmy być czujni i, aby nie przepłacić, starać się wybrać sprzęt optymalny do naszych potrzeb. 

Drukarka, a może jednak urządzenie wielofunkcyjne?

Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, poszukując nowej drukarki brzmi - potrzebujemy tylko co pewien czas wydrukować kilka stron dokumentów, czy może w naszym domowym biurze równie często ma szanse pojawić się konieczność skanowania lub kopiowania jakichś ważnych papierów. W tym pierwszym wypadku potrzebujemy klasycznej drukarki, w drugim - bardziej skomplikowanego, wymagającego nieco więcej miejsca w pokoju i oczywiście też nieco droższego urządzenia wielofunkcyjnego. Jest ono połączeniem drukarki oraz skanera w jednej obudowie. 
 
Klasyczna drukarka atramentowa oznacza rozsądne koszty zakupu i nieco wyższe koszty eksploatacji. Za to standardowo drukuje również w kolorze. (fot. Epson)
 

Kolorowa, czy monochromatyczna?

Druga, ważna decyzja w procesie wyboru drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego wymaga od nas ustalenia, czy rzeczywiście zależy nam na druku lub kopiowaniu w kolorze? Być może, w zupełności wystarczy nam druk monochromatyczny (czarno-biały)? Zapewne wiele osób zastanawia się teraz nad tym, że w sumie do pracy, to wystarczy im drukarka monochromatyczna, ale czasami może warto byłoby wydrukować do albumu jakieś zdjęcie z wakacji i lepiej dopłacić do koloru? Od razu odpowiadamy. Drukowanie fotografii to oczywiście kusząca myśl, jednak do uzyskania dobrej jakości zdjęcia potrzebny nam będzie specjalny papier do zdjęć i zużyjemy sporo atramentu lub toneru. Dobra informacja jest zaś taka, że dziś wszystkie drukarki atramentowe potrafią drukować w kolorze. Za to laserowe urządzenia kolorowe są znacznie droższe niż monochromatyczne, zarówno w zakupie, jak i w eksploatacji. W obu wypadkach drukowanie zdjęć okaże się zatem droższe niż zamówienie odbitek fotograficznych z plików, choćby poprzez internet - poza lepszą ceną, takie fotografie mają też większą trwałość na blaknięcie, a my dodatkowo nie będziemy musieli niepotrzebnie dopłacać do zakupu zajmującego sporo miejsca w pokoju urządzenia kolorowego. 
 
Urządzenie wielofunkcyjne pozwala nie tylko drukować dokumenty, ale także je skanować i robić ich kopie. W domowym biurze te dodatkowe funkcje mogą okazać się bardzo przydatne (fot. Epson)
 

Laserowa, czy atramentowa?

Druk laserowy polega na elektryzowaniu światłoczułego materiału nałożonego na obracający się bęben za pomocą światła lasera lub pochodzącego z diod LED. Do naelektryzowanych obszarów przykleja się następnie toner (pigment), który z kolei nakładany jest na papier i utrwalany termicznie. Tyle techniki, i to tylko w ramach dygresji. Czas na praktykę - zaletami druku laserowego jest wysoka jego trwałość oraz odporność na blaknięcie pod wpływem światła i upływającego czasu, a także w wypadku druku monochromatycznego niskie koszty eksploatacyjne. Typowy toner do drukarki laserowej wystarcza na około 2-3 tysięcy stron tekstu, czyli w domowych warunkach przynajmniej na kika miesięcy, a przy sporadycznym drukowaniu nawet na dużo dłużej. Zaletą drukarki laserowej jest też to, że przy rzadkim drukowaniu nie mamy ryzyka zaschnięcia atramentu w głowicy i nie będziemy doświadczać marnującego barwnik regularnego, obowiązkowego jej płukania. Nawet po długiej przerwie laser jest nadal gotowy do pracy na 100 procent. Laserowy druk kolorowy wymaga natomiast aż czterech tonerów (czarny, żółty, magenta i cyan), co wyraźnie podnosi koszty eksploatacji. Dlatego kolorowa drukarka laserowa ma raczej niewielki sens w domowych zastosowaniach. 
 
Laserowa, monochromatyczna drukarka Brother HLL2352DW wyposażona została moduł Wi-Fi (z możliwością drukowania ze smartfonu) i kosztuje obecnie około 500 złotych. Zależnie od typu zakupionego tonera możemy z niego wydrukować 1200 lub nawet 3000 stron (fot. Brother)
 
Konkurencyjną, drugą najbardziej popularną w domowych urządzeniach drukujących techniką jest druk atramentowy. Zasada pracy atramentówki jest bardzo prosta - głowica drukująca przesuwa się nad kartką i wystrzeliwuje na papier miniaturowe krople barwnika (atramentu). Wspomnieliśmy już o kwestii konieczności płukania głowicy drukującej przy każdorazowym włączeniu drukarki, a także czasami w trakcie dłuższego drukowania, co marnuje dość duże ilości barwników oraz o ryzyku przytkania się, zaschnięcia atramentu w dyszach głowicy przy długiej przerwie w drukowaniu. Zaletą drukarek atramentowych jest natomiast fakt, że nawet najprostsze modele potrafią drukować w kolorze. Jeżeli zatem potrzebujemy urządzenia do dość regularnego drukowania niewielkich dokumentów, czasami także w kolorze, to możemy właśnie postawić na atrament. Drukowanie większej liczby stron lub dłuższe przerwy w wykorzystywaniu drukarki sugerują zaś zainteresowanie się techniką laserową. W wypadku tanich drukarek atramentowych warto również zwrócić uwagę na parametr zalecanego obciążenia miesięcznego, które potrafi wynosić, uwaga, jedynie 50 stron. Takie dane, w połączeniu z wykorzystywanymi przez drukarkę tylko dwoma zasobnikami z atramentem - czarny i trójkolorowy - powinny nam od razu dać do myślenia, że mamy do czynienia z produktem słabej jakości oraz przeznaczonym do naprawdę sporadycznego drukowania - w przeciwnym wypadku koszty eksploatacji będą finansowo dość bolesne.
 HP DeskJet 2630 - atramentowe urządzenie wielofunkcyjne z obsługą Wi-Fi, które kosztuje około 200 złotych. Oczywiście, nie liczny na niskie koszty eksploatacji, ale do sporadycznych wydruków w domowym biurze może całkowicie wystarczyć (fot. HP)
 

Jeśli atramentówka, to może ze stałym podawaniem atramentu?

Zakup najtańszej drukarki atramentowej (wielofunkcyjne urządzenie atramentowe z Wi-Fi potrafi kosztować dziś mniej niż 200 złotych) nie obciąży zbytnio naszego budżetu, ale szybko może się okazać, że zacznie nękać nas częsta konieczność wymiany zasobników z atramentem, które w wypadku tanich modeli mają niewielką pojemność i bywają relatywnie drogie. Producenci stosują bowiem prostą kalkulację - tania drukarka + wyższe koszty eksploatacji lub droższy model + tańsza eksploatacja. Jakoś trzeba zarobić. Dlatego, jeżeli drukarka atramentowa nie ma być wyłącznie rozwiązaniem doraźnym, to znacznie lepiej zainwestować w droższy model wyposażony w osobne zasobniki dla każdego koloru atramentu (nie zużywają się zwykle równomiernie i taniej będzie wymieniać jedynie właściwy kolor), a optymalnie w model wyposażony w stałe podawanie atramentu. Rozwiązanie to polega na tym, że zamiast niewielkich zasobników umieszczanych w głowicy drukarki, jest ona wyposażona w zewnętrzne duże pojemniki z atramentem. Będzie ono znacznie bardziej ekonomiczne pod względem eksploatacji.
 
System stałego podawania atramentu oznacza wyraźnie niższe koszty eksploatacji drukarki atramentowej - barwniki w drukarce uzupełniamy z dużych, bardziej ekonomicznych w zakupie niż klasyczne zasobniki butelek (fot. Epson)

Dodatkowe funkcje, czyli ułatwiamy sobie codzienne życie

Drukarki mogą być ponadto wyposażone w kilka funkcji, których zadaniem jest ułatwienie nam codziennego, poligraficznego życia. Oto najważniejsze z nich:
 
 • automatyczny druk dwustronny - drukowanie dwustronne nie tylko zmniejsza ilość zużytego papieru, ale też objętość przechowywanych dokumentów. W typowych drukarkach, aby uzyskać efekt druku dwustronnego musimy najpierw wydrukować strony nieparzyste, następnie obrócić papier, ponownie umieścić go w podajniku drukarki i wydrukować strony parzyste. Sporo zamieszania. Na rynku są jednak także drukarki, które udostępniają automatyczny druk dwustronny - oczywiście nieco droższe, ale w dłuższym czasie taka inwestycja może się opłacić.

 • drukarka sieciowa - podstawowe modele drukarek musimy podłączyć bezpośrednio do komputera przewodem, obecnie zwykle USB. W wypadku pracy z laptopem, szczególnie gdy w domu pracuje kilka osób może nie być to jednak rozwiązanie optymalne. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na drukarki wyposażone w interfejs sieciowy, a najlepiej Wi-Fi. Dzięki nim udostępnimy naszą drukarkę w lokalnej sieci i unikniemy każdorazowej konieczności podłączania przewodem laptopa do drukarki. Mając drukarkę sieciową, dzięki usługom serwera druku możemy wówczas nawet pokusić się o wydrukowanie dokumentu na naszej drukarce będąc setki kilometrów od domu.

 • stała kaseta na papier - większość tanich drukarek, zarówno laserowych, jak i atramentowych wymaga od nas przygotowania jej do pracy - rozłożenia podajnika oraz odbiornika papieru. To zaś oznacza, że albo drukarka stoi cały czas rozłożona z kurzącym się i nasiąkającym wilgocią papierem na wierzchu, albo niżemy poszukać dla siebie drukarki z chowaną w obudowie kasetą na papier (mieści one zwykle od 100 do 250 arkuszy). W kasecie papier spoczywa bezpiecznie, a każdorazowe uruchomienie procesu drukowanie nie będzie już od nas wymagało wycieczki w kierunku drukarki. 
   
Wysuwana z obudowy taca na papier w drukarce Brother HLL2352DW mieści 250 arkuszy i pozwala wygodnie oraz bezpiecznie je przechowywać (fot. Brother)
 

Tniemy koszty, czyli zamienniki tonerów i zasobników z atramentem

Materiały eksploatacyjne są elementem, na którym głównie zarabiają producenci drukarek i dlatego też, starają się nam utrudnić na wszelkie sposoby możliwość samodzielnego uzupełnienia tonera czy zasobników. Pierwszą, ważną rzeczą, o której musimy wiedzieć jest to, że w nowych urządzeniach producenci często stosują tak zwane tonery i zasobniki startowe. Co to oznacza? Zawierają one po prostu mniejszą ilość barwnika, a w wypadku tonerów mogą także nie pozwalić na zresetowanie stanu jego zużycia, czyli na przykład na łatwe, samodzielne uzupełnienie barwnika. W sumie nie ma co się dziwić, jeżeli dla przykładu do kosztującej 500 złotych drukarki laserowej, wysoko pojemny toner (3000 stron) kosztuje blisko 400 złotych, zamiennik minimum dwa razy mniej, a sam proszek - przysłowiowe grosze.   
 
Oryginalny, wysokowydajny toner Brother TN-2421 kosztuje około 370 złotych i pozwala wydrukować 3000 stron tekstu. Za jego zamiennik zapłacimy jednak tylko połowę. (fot. Brother)
 
Jeżeli zatem planujemy stosować tego typu oszczędności, to przed zakupem drukarki warto sprawdzić, czy jej producent stosuje zasobniki/tonery startowe, na ile różnią się one od standardowych i, czy na rynku dostępne są do danego urządzenia tańsze zamienniki. Rozsądny w tym zakresie wybór może znacznie wpłynąć na późniejsze koszty eksploatacji i ma ogromny sens w wypadku osób planujących tworzenie dużej liczby wydruków. 
 
Jeżeli szukacie nowej drukarki do domu i już zdecydowaliście, jaki jej typ będzie dla Was najbardziej opłacalny, to proponujemy kilka godnych uwagi modeli,. Propozycje podzieliliśmy na podstawowe podkategorie: drukarki laserowe, drukarki atramentowe, laserowe urządzenia wielofunkcyjne i atramentowe urządzenia wielofunkcyjne.
 
Drukarki laserowe
 • HP LaserJet 107a - tania. monochromatyczna drukarka USB
  cena tonera oryginalnego: HP 44A, CF244A ─ 230 złotych; cena zamienników: 100 złotych.
 • HP LaserJet Pro M15w - tania, monochromatyczna drukarka z Wi-Fi; 
  cena tonera oryginalnego: HP W1106AHP ─ 250 złotych; cena zamienników: 50 złotych
 • Brother HL-L2312D  - tania, monochromatyczna drukarka USB, automatyczny druk dwustronny
  cena tonera oryginalnego: TN2411 ─ 220 złotych; cena zamienników: 50 złotych
 • Brother HL-L2352DW - monochromatyczna drukarka laserowa z Wi-Fi; automatyczny druk dwustronny
  cena tonera oryginalnego: TN2411 ─ 220 złotych; cena zamienników: 50 złotych
 • Brother HL-L2372DN - monochromatyczna drukarka laserowa z Wi-Fi; interfejsem LAN i z automatyczny drukiem dwustronnym
  cena tonera oryginalnego: TN2411 ─ 220 złotych; cena zamienników: 50 złotych
 
Drukarki atramentowe
 • HP OfficeJet Pro 6230  -  atramentowa drukarka z Wi-Fi; interfejsem LAN oraz funkcją automatycznego druku dwustronnego. 
  cena zasobników oryginalnych: HP935 ─ 4x 79 złotych; cena zamienników: 55 złotych komplet
 • Epson EcoTank L120  - atramentowa drukarka z systemem stałego podawania tuszu
  cena oryginalnych tuszów: Epson T664X ─ 4x 33 zł/70 ml; zestaw zamienników: 30 złotych
 • Canon PIXMA G1411 - atramentowa drukarka z systemem stałego podawania atramentu
  cena oryginalnych tuszów: GI‑490 ─ 4x 35 zł/70 ml; zestaw zamienników: 25 złotych
 
Laserowe urządzenia wielofunkcyjne
 • HP LaserJet Pro M28a  - takie, monochromatyczne urządzenie wielofunkcyjne USB
  lub model HP LaserJet Pro M28w z Wi-Fi
  cena tonera oryginalnego: HP 44A, CF244A ─ 230 złotych; cena zamienników: 100 złotych.
 • Brother DCP-1610WE - monochromatyczne urządzenie wielofunkcyjne z Wi-Fi
  cena tonera oryginalnego: TN1030 ─ 170 złotych; cena zamienników: 25 złotych. 
 • Brother MFC-L2712DW  - monochromatyczne urządzenie wielofunkcyjne z Wi-Fi, interfejsem LAN i autolitycznym podajnikiem dokumentów do kopiowania/skanowania
  cena tonera oryginalnego: TN2411 ─ 220 złotych; cena zamienników: 50 złotych
 
Atramentowe urządzenia wielofunkcyjne
 • Epson EcoTank ITS L3156  - urządzenie wielofunkcyjne z Wi-Fi i systemem stałego podawania atramentu
  cena oryginalnych tuszów: Epson 103 ─ 4x 39 zł /65 ml; zestaw zamienników: 4x 20 złotych.
 
 
zakiusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
zakius2020.03.31, 14:09
nie, pod żadnym pozorem wifi, te układy są dziurawe jak sito i nigdy nie otrzymują jakichkolwiek poprawek
jak już nie uda się znaleźć interesującego modelu bez tego ustrojstwa to trzeba je wyłączyć, a najlepiej fizycznie odłączyć (ale nie ma pewności, że reszta urządzenia będzie nadal działać, a i z gwarancją się żegnamy, więc lepiej po prostu wziąć normalny model)
sVVistakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ModeratorsVVistak2020.03.31, 14:25
Czy możesz rozwinąć problem bezpieczeństwa modułów Wi-Fi w drukarkach. Osobiście w domu używam najmniejszego modelu AllinOne Wi-FI - laserowego, jaki udało mi się znaleźć. Wi-Fi to doskonałe rozwiązanie w odniesieniu do komfortu. Można upchnąć drukarkę w dowolnym kącie i wygodnie drukować, nawet z telefonu. Niestety tanie modele nie są wyposażone w Ethernet, poza tym nie każdy ma gniazdo LAN w odpowiednim miejscu. Podrzuć proszę linka do publikacji na temat problemów związanych z bezpieczeństwem, szczególnie w kwestii domowego użytkowania (usługi google print, HP print itd). Spróbujemy się im przyjrzeć.
Edytowane przez autora (2020.03.31, 14:26)
CaroozoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Caroozo2020.03.31, 14:45
Żona potrzebowała drukarkę do firmy. Stary domowy Brother DCP-195C od ośmiu lat nie chce się zepsuć i śmiga jak burza. Po wielu poszukiwaniach wybór padł na Canona MG5750 - dobra jakość druku zdjęć (dzięki 5 pojemnikom i dość dobrej głowicy), tanie jak barszcz zamienniki, WiFi, duplex, do okazjonalnego druku czy kolorowych wydruków idealna. Cena zakupu 269 PLN, cena zamienników to równowartość dobrego browarka za komplet, tonery lepszej jakości (np. GP Toner) to ok. 15 PLN za komplet od producenta. Daje radę :).
buggeerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
buggeer2020.03.31, 14:45
Zwiększają potencjalnie narażenie na tak stare luki jak KRACK, o ile nie dostały łat.

W bloku bym jakiegoś starego modelu nie używał, szczególnie w sytuacji, gdy RPi0 z cups i samba rozwiązuje problem.
AspaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Aspa2020.03.31, 16:42
Nie zgodzę się, że drukarka laserowa kolorowa nie ma sensu, bo jej użycie wiąże się z wysokim kosztem zakupu tonerów. Używam obecnie w domu Brothera DCP-L3550CDW, który ma jedną wadę - jest kobylasty i ciężki (sporo ponad 20 kg). Poza tym jakość wydruków jest naprawdę dobra, automatyczny druk dwustronny, podajnik dokumentów do skanera/kopiarki, niezły skaner (jak na urządzenie biurowe), wysoka wydajność, bo to urządzenie do zastosowań w firmach, nie stricte domowe, bezproblemowa praca pod Linuksem i to zarówno po kablu jak bezprzewodowo, opcje sieciowe. Kupiłem toto z pół roku temu, nowe, z pełną gwarancją za 249 euro, czyli 2.5 raza cena nieco lepszej drukarki monochromatycznej (pomijam najtańsze modele tzw. domowe, za dużo drukuję), dostając w zamian świetnie wyposażony sprzęt wielofunkcyjny z opcją koloru. Koszty użytkowania? Owszem, komplet tonerów to 200 euro, dodatkowo - inaczej niż w drukarkach monochromatycznych - poza tonerem i bębnem, trzeba dodatkowo wymienić pas i kolektor, ale robi się to rzadko, zaś zużycie tonerów łatwo ograniczyć tylko do czarnego, włączając odpowiednią funkcję w sterowniku o ile kolor nie jest naprawdę niezbędny.
Oczywiście to była okazyjna cena, normalnie ten model kosztował ponad 800 euro, ale wyszedł następca i poprzednik został mocno przeceniony. Naprawdę warto zapolować na takie okazje, bo sprzęt zacny za te pieniądze.
KenjiroZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kenjiro2020.03.31, 18:17
Do domu nigdy atramentu! W najlepszym przypadku trzeba drukować kilka kartek co miesiąc, a w najgorszym co kilka dni. Szczególnie Epsony z systemem ciągłego podawania tuszu zasychają błyskawicznie, a gąbka na przepłukiwanie głowicy wystarcza na ok. 10 płukań.
Te czasy, gdy np. głowica w pojemniku HP DJ 970 nie była zaschnięta po roku nieużywania już nie wrócą.

Do domu i okazjonalnego drukowania tylko laser, niestety. Niestety, bo cena wyższa, a kolor już dużo droższy, a i odwzorowanie kolorów bywa dziwne. Zaletą jest jakość (rozdzielczość) druku, gdzie laser 600 DPI ma dużo wyższą jakość niż atrament 1200 DPI.
CaroozoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Caroozo2020.04.01, 12:19
Aspa @ 2020.03.31 16:42  Post: 1238511
Nie zgodzę się, że drukarka laserowa kolorowa nie ma sensu (...)

Nie ma. Nie da Ci takiej jakości jak dobra atramentówka (DOBRA, nie przyzwoita), zaś koszt tonerów jest absurdalny - lepiej zainwestować w system CISS i kupować dobrej jakości tusze, jest to o rzędy wielkości tańsze rozwiązanie. Jarasz się że kupiłeś używany sprzęt, 200 euro za 4 tonery (każdy styknie pewnie na 2-3 k stron) to prawie 900 złotych za 2-3 tysiące stron. Za te pieniądze kupisz kompletny system CISS i parę litrów tuszu, przy kolejnej wymianie już tylko sam tusz. Wydrukuj na niej zdjęcie 600dpi w formacie A4 na profesjonalnym papierze i sprawdź, jak robi to dobra atramentówka. Laser nie da rady wyprodukować takiej jakości. Owszem - do firmy super jak się potrzebuje sporadycznie odrobinę kolorku albo jakieś pisma firmowe, ale przerobiłem kilka laserówek kolorowych - nigdy więcej, choćby ze złota były. Mówię o użytku prywatnym, do firmy inna sprawa :).
AspaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Aspa2020.04.01, 12:36
Caroozo @ 2020.04.01 12:19  Post: 1238604
Aspa @ 2020.03.31 16:42  Post: 1238511
Nie zgodzę się, że drukarka laserowa kolorowa nie ma sensu (...)

Nie ma. Nie da Ci takiej jakości jak dobra atramentówka (DOBRA, nie przyzwoita), zaś koszt tonerów jest absurdalny - lepiej zainwestować w system CISS i kupować dobrej jakości tusze, jest to o rzędy wielkości tańsze rozwiązanie. Jarasz się że kupiłeś używany sprzęt, 200 euro za 4 tonery (każdy styknie pewnie na 2-3 k stron) to prawie 900 złotych za 2-3 tysiące stron. Za te pieniądze kupisz kompletny system CISS i parę litrów tuszu, przy kolejnej wymianie już tylko sam tusz. Wydrukuj na niej zdjęcie 600dpi w formacie A4 na profesjonalnym papierze i sprawdź, jak robi to dobra atramentówka. Laser nie da rady wyprodukować takiej jakości. Owszem - do firmy super jak się potrzebuje sporadycznie odrobinę kolorku albo jakieś pisma firmowe, ale przerobiłem kilka laserówek kolorowych - nigdy więcej, choćby ze złota były. Mówię o użytku prywatnym, do firmy inna sprawa :).

Masz trochę racji i sporo jej nie masz - wszystko zależy, DO CZEGO potrzebujesz drukarki i jak z niej korzystasz. Miałem monochromatyczny laser pozycjonowany jako 'domowy' i kosztujący 69 euro i zwyczajnie był to sprzęt zbyt słaby do moich potrzeb, padł po ośmiu miesiącach bodaj. Drukarki atramentowe? Tych także używam w domu, bo param się fotografią, córka bawi się w grafikę i oboje potrzebujemy dobrych wydruków - atramentówka do takowych tania nie jest, jej użytkowanie - tym bardziej, zapewniam. Owszem, proponowane przez ciebie tanie atramentówki z systemem ciągłego zasilania, zwłaszcza gdy wlewać w nie niekoniecznie 'firmowy' tusz wychodzą tanio i w domu się sprawdzą, ale nie w domu, w którym drukuje się tyle, co u mnie oraz to, co u mnie. Zresztą - nie tego dotyczył mój wpis, wypowiedziałem się na temat opłacalności kolorowych drukarek laserowych, które w tekście zostały przekreślona a IMHO w wielu przypadkach mogą być jak najbardziej optymalnym rozwiązaniem.
PS. moja drukarka nie była kupiona jako używana. Przecena wyniknęła z pojawienia się następcy i wycofania 'mojego' modelu z produkcji, choć nadal cieszy się pełnym wsparciem - nie dalej jak wczoraj pojawił się nowy soft, który drukarka ściągnęła i zainstalowała.
marcus1212Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
marcus12122020.04.01, 16:11
HP LaserJet Pro M28w, mam ten model, wielkości niemal pudełka na buty :) Jedyne co mi przeszkadza to brak podajnika, ale gabaryty robią swoje. Ogólnie polecam do domowego użytku.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1