poradniki

Dodatkowe funkcje w płytach głównych. Na co oprócz wydajności i możliwości podkręcania należy zwrócić uwagę?

Czym kuszą producenci płyt głównych?

42
18 grudnia 2013, 11:52 Łukasz Marek

Asus – SupremeFX, mPCIe Combo II, ROG RAMDisk, SSD Secure Erase

SupremeFX

Zintegrowana karta dźwiękowa SupremeFX generuje dźwięk, który stawia wykorzystujące ją konstrukcje w czołówce płyt głównych, na co wskazują wyniki torów analogowych audio w programie RMAA. Zastosowany kodek dźwięku to Realtek ALC 1150, który współpracuje z kondensatorami ELNA oraz WIMA, a oprócz tego jest tu coś, czego brakuje w wielu płytach głównych: wbudowany wzmacniacz słuchawkowy zdolny wysterować słuchawki o impedancji 600 Ω. To oznacza, że będzie można docenić możliwości Sennheiserów HD 650 czy HD 700, podczas gdy ich głośność po podłączeniu do płyty pozbawionej takiego wzmacniacza będzie zwyczajnie za mała.

mPCIe Combo II

Wiele bym dał, żeby mieć to na płycie LGA2011. Jest to po prostu moduł, w który można wpiąć miniaturowe nośniki SSD ze złączem mSATA (np. testowanego przez nas Plextora M5M 256 GB) czy też po prostu moduł Wi-Fi/BlueTooth 4.0. To maleństwo przyjmie też SSD w formacie M.2 (NGFF). Potem tę małą kartę rozszerzeń montujemy na płycie głównej, w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu, co pozwala przykładowo obejść się bez kabla SATA oraz kabla zasilającego SSD. Po prostu odpowiednio wcześniej trzeba się zatroszczyć o miniaturowy, ale w miarę pojemny nośnik SSD. Reasumując, oszczędność miejsca i mniejsza plątanina kabli w obudowie.

ROG RAMDisk

Użytkownik jednego z najnowszych Maximusów dostaje też oprogramowanie ROG RAMDisk. Wirtualny dysk w pamięci RAM? Wiadomo: niesamowita szybkość, którą trudno spożytkować. Niektórzy ustawiają na RAM-dyskach pamięć podręczną przeglądarek internetowych, aby ograniczyć zapisy na nośniku SSD, a inni na dyskach w RAM-ie instalują gry, by się szybciej wczytywały – tak, można mieć szybkość jeszcze większą, niż zapewnia SSD ;) Wiele programów do tworzenia RAM-dysków wprowadza sztuczne ograniczenia, na przykład co do rozmiaru lub liczby wirtualnych partycji w pamięci operacyjnej. Asus na szczęście tego nie robi i dopóki narzędzie będzie uruchamiane na komputerze z płytą główną spod znaku ROG, wszystko będzie działać bez żadnych ograniczeń. Dodam, że Asus przygotował dla mniej zaawansowanych użytkowników instrukcję, która ma im wyjaśnić, jak użyć RAM-dysku, nie psując przy tym systemu.

SSD Secure Erase

Secure Erase w dużym uproszczeniu „zeruje” komórki i przywraca pierwotną wydajność używanemu przez dłuższy czas nośnikowi. Jako tester dysków twardych i nośników SSD, robię to nagminnie, a podłączanie przygotowanego wcześniej pendrive'a startowego z różnymi programami tego typu (Secure Erase, przywracanie systemu itd.) doprowadza mnie już do szewskiej pasji. Asus to uprościł, dodając podobną opcję w UEFI. Wkładamy pendrive'a, wchodzimy do UEFI i już z jego poziomu przeprowadzamy „Secure Erase”, bez użycia zewnętrznych narzędzi.

Podsumowanie - Asus

Po przejrzeniu najciekawszych funkcji w płytach głównych firmy Asus stwierdzam, że miałem rację. Faktycznie poszczególni producenci muszą się starać bardziej niż jeszcze do niedawna, a wszystko przez procesory Haswell. Zazwyczaj to właśnie im zawdzięczamy „niewidzialną ścianę” w podkręcaniu, której nie sposób przeskoczyć. I tutaj z pomocą przychodzą dodatkowe funkcje w płytach głównych. Z nieukrywanym zaskoczeniem stwierdzam, że zdecydowana większość z tych, które zapewnia Asus, jest przydatna, a zdarzają się i perełki, na przykład Smart Sensor Control. 

Pozostaje mi tylko przeanalizować, co w zanadrzu mają pozostali producenci...

3