poradniki

Dodatkowe funkcje w płytach głównych MSI. Na co oprócz wydajności i możliwości podkręcania należy zwrócić uwagę?

Czym MSI kusi graczy?

14
20 grudnia 2013, 07:39 Łukasz Marek

Ostatnio analizowaliśmy funkcje uprzyjemniające korzystanie z różnych płyt głównych, a dziś na ruszt wzięliśmy konstrukcje MSI, które to również zapewniają ciekawe dodatki, zarówno w serii Gaming, jak i MPower/XPower. Oto przegląd najciekawszych funkcji w płytach głównych tej firmy.

Spis treści

MSI – Audio Boost, OC Genie II, Click BIOS 4

Audio Boost

MSI Audio Boost to połączenie najlepszego na rynku (jak na programowe możliwości) kodeka audio Realtek ALC1150 ze wzmacniaczami słuchawkowymi OPA1652 oraz wysokiej jakości kondensatorami w torze audio.

To pozwala użyć praktycznie każdych słuchawek studyjnych, nawet o impedancji 600 Ω. Pod tym względem układ ten niewiele odstaje od zewnętrznych kart dźwiękowych, a dodatkowo w wybranych modelach z serii Gaming jest wspomagany oprogramowaniem Sound Blaster Cinema, które zawiera wiele programowych filtrów poprawiających (choć zdaniem niektórych – przeciwnie) brzmienie w grach, filmach i muzyce.

To ciekawa namiastka zewnętrznej karty dźwiękowej, zapewniająca rozmaite funkcje w zamyśle poprawiające brzmienie. Na przykład za pomocą filtrów programowych tworzy lepszą iluzję dźwięku 3D oraz wzmacnia dolną część pasma przenoszenia.

OC Genie 4

OC Genie czwartej generacji pozwala wygodnie podkręcić kluczowe elementy komputera: procesor, pamięć czy zintegrowany układ grafiki. OC Genie może działać w jednym z dwóch trybów: automatycznym (dla mniej zaawansowanych użytkowników) oraz ręcznym (dla bardziej wymagających). W trybie automatycznym można wybrać jedno z predefiniowanych ustawień, w ręcznym zaś samemu ustalić parametry pracy poszczególnych elementów (oczywiście po uprzednim sprawdzeniu stabilności takiego ustawienia). Aby aktywować tę funkcję, wystarczy nacisnąć przycisk (o ile płyta go ma) lub kliknąć w UEFI ten wirtualny. Wszystko to bez zbędnego wnikania w meandry sprzętowe i parametry, co powinno się spodobać mniej zaawansowanym użytkownikom.

Zaawansowany może wykorzystać OC Genie jako jeden z trybów oszczędzania energii elektrycznej, obniżając mnożnik procesora oraz napięcia zasilania poszczególnych elementów. Obecnie w modzie jest oszczędzanie prądu, zwłaszcza że nieustannie drożeje, więc warto mieć taką opcję, choć naszym zdaniem mówienie o prądożernym komputerze to gruba przesada, bo w domu zazwyczaj znajdują się sprzęty, które zużywają go znacznie więcej.

Click BIOS 4

Przejrzystość UEFI w wykonaniu MSI może nie jest nadzwyczajna, zwłaszcza z punktu widzenia mniej zaawansowanych użytkowników, ale z całą pewnością wygląda ono estetycznie. Jak widać, zmieściło się chyba wszystko, co mogło się zmieścić, a górna belka jest widoczna cały czas. Pokazuje ona naprawdę wszystkie ważne informacje, takie jak:

  • czas oraz data
  • model płyty
  • wersja UEFI
  • model zainstalowanego procesora oraz jego bieżące ustawienia
  • ustawienia pamięci operacyjnej oraz jej rozmiar
  • temperatura procesora oraz czujnika systemowego
  • przycisk OC Genie, w który można po prostu kliknąć (w przypadku modeli niewyposażonych w tradycyjny przycisk na laminacie).

Ponadto w każdej chwili można zmienić język. Co prawda nie ma jeszcze wersji polskojęzycznej UEFI, ale prawdopodobnie jest to kwestia czasu.

Dla mniej zaawansowanych użytkowników jedną z ciekawszych opcji może być Board Explorer, który pozwala obejrzeć zawartość komputera nawet mimo braku elementarnej wiedzy na jego temat. Wystarczy kliknąć myszką w odpowiedni komponent, i oczom ukażą się informacje o nim. Może tym sposobem uda się wyhodować choć garstkę „entuzjastów” PC, którzy nie będą ślepo kupowali tabletów ;)

Hardware monitor

Monitor działania systemu to oczywiście funkcja obecna w każdej płycie głównej, ale w przypadku MSI to bardzo zaawansowane narzędzie. Umożliwia dość szczegółowe dobranie parametrów pracy wentylatorów w komputerze i wyregulowanie ich w bardzo prosty sposób, za pomocą kilku kliknięć myszką. Interfejs na początku może się wydawać nieco zbyt rozbudowany, przez co może, naszym zdaniem, szybko zniechęcić laików: trzeba poświęcić chwilę na to, by rozeznać się w tych wszystkich suwakach, zakładkach itp. Użytkownik może więc wybrać pomiędzy ciszą a wydajnością systemu wentylacji, a także zastosować dowolne ustawienie pośrednie. Wszystko to bez instalowania jakiegokolwiek oprogramowania, które często niepotrzebnie obciąża system lub dodaje wiele zbędnych „śmieci”. W tym przypadku wszystko da się dostosować prosto z UEFI.

Strona:
autograf89Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
autograf892013.12.27, 09:54
Ściągaj WSZYSTKO BEZPIECZNIE, BEZ LIMITÓW i SZYBKO !

Dlaczego ? Bo p2m (peer to mail) symuluje pobieranie poczty mailowej z bardzo dużymi załącznikami . Nic nie wysyłasz. Nic ,

nikomu nie udostępniasz. A w przypadku gdyby ktoś monitorował Twoją sieć, to nie widzi nic, poza duuużą ilością maili.

Tylko na http://www.p2m.net.pl/
szampanskiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szampanski2013.12.30, 22:29
Szukasz najnowszych seriali, filmów w wysokiej jakości i lektorem ? Albo szukasz najnowszych gier też po polsku ?
Boisz się torrentów albo płatne premki padły ???

ŚCIĄGAJ BEZPIECZNIE, ANONIMOWO I LEGALNIE !
Dlaczego ? Bo p2m (peer 2 mail) symuluje pobieranie poczty mailowej z bardzo dużymi załącznikami .
Nic nie wysyłasz. Nic , nikomu nie udostępniasz. A w przypadku gdyby ktoś monitorował Twoją sieć, to nie widzi nic, poza duuużą ilością maili. A maile są objęte tajemnicą korespondencji :)

Tylko na http://www.p2m.org.pl
hmm..ok..Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
hmm..ok..2014.01.08, 19:46
a kiedy kolejne firmy np Gigabyte ?
ole009Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ole0092014.02.09, 14:47
UWAGA !!! Mamy już :
- Wałęsa. Człowiek z nadziei
- JUTRO będzie JACK STRONG (2014) !!!!

Zapraszamy na http://tiny.pl/qffp3
Mamy gry, filmy i seriale z lektorem i dubbingiem w wysokiej jakości !
Wszystko bezpiecznie pobierasz w nowej metodzie. Anonimowo i legalnie !
egon7Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
egon72014.02.13, 21:35
Zapraszamy na http://daa.pl/4Twq
Gry PC, programy wszystko legalnie i bez limitów !
Mamy Lego Przygodę (film i gry na PC i konsole) oraz Wałęsę Człowieka z Nadziei
i Grę o Tron NOWY SEZON ! Jutro będzie Jack Strong!
Bezpiecznie, anonimowo i legalnie. Szczegóły po rejestracji
2tabletyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
2tablety2014.02.14, 22:02
Zapraszamy na Forum do ściągania w anonimowej i bezpiecznej technice. Od 8 lat ponad 300 tys użytkowników ściąga wszystko bez limitów. Szczegóły po zarejestrowaniu.
Wszystko na http://goo.gl/PXpcLW
wkrótce Jack Strong !
InvictusFirstZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
InvictusFirst2014.02.23, 23:17
-1#7
Krok 1.
Trzeba zwrócić uwagę, aby nie kupować płyty od MSI :)
skalak23Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
skalak232014.04.09, 21:33
Kiedy opis kolejnych firm?
MarcoDeSolaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MarcoDeSola2014.04.16, 16:30
Pod takimi artykułami nie pyta się 'dlaczego?' ale 'za ile?' :E
guru43Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
guru432015.02.18, 18:23
Ja mam płytę od MSI i bardzo dobrze się sprawuje.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1