Poradnik
Agnieszka Serafinowicz, Środa, 16 lutego 2011, 10:10
Wielu użytkowników unika optymalizacji systemu Windows. Gdy pojawiają się problemy z systemem i aplikacjami, idą po linii najmniejszego, jak się wydaje, oporu i po prostu ponownie wszystko instalują. To rozwiązanie tylko z pozoru jest proste. W rzeczywistości oznacza pracochłonne przywracanie wcześniejszej konfiguracji oraz instalowanie wszystkich zestawów serwisowych i łat opublikowanych po kompilacji umieszczonej na płycie z systemem. To ostateczność. Zawsze można – i warto – spróbować innych metod optymalizacji, zwłaszcza że przeznaczonych do tego narzędzi programowych jest sporo.

Defragmentacja obszarów rozruchowych

Standardowo Diskeeper nie defragmentuje zablokowanych plików systemowych, których przemieszczenie w czasie, gdy system działa, jest niemożliwe. Aplikacja ma jednak funkcję Boot-Time Defragmentation, umożliwiającą przeprowadzenie takich czynności także na tych plikach, które podczas zwykłej pracy na komputerze są dla narzędzi optymalizacyjnych niedostępne. 

 

 


Funkcja Boot-Time Defragmentation może zostać wywołana jednorazowo – defragmentacja zostanie przeprowadzona podczas następnego uruchomienia systemu. Istnieje także możliwość określenia harmonogramu dla tego działania. Harmonogram co prawda uwolni użytkownika od konieczności pamiętania o defragmentacji plików zablokowanych, ale w żadnym razie nie należy ustawiać tego zadania zbyt często. Naszym zdaniem w przypadku komputera domowego lepiej wywołać tę procedurę jednorazowo.

 

Okno konfiguracyjne funkcji Boot-Time Defragmentation zawiera dodatkowe opcje umożliwiające przeprowadzenie defragmentacji pliku stronicowania, a także niezwykle istotnego dla systemu plików NTFS pliku MFT (ang. Master File Table). Zawiera on szczegółowe informacje o każdym pliku na danej partycji i teoretycznie system Windows zapobiega jego fragmentacji przez rezerwowanie części przestrzeni dysku/partycji, ale skoro producent Diskeepera zapewnił takie funkcje, postanowiliśmy z nich skorzystać.

Defragmentacja plików systemowych przeprowadzana podczas rozruchu Windows wprawdzie wydłużyła go do 217 sekund, ale było to – zgodnie z zadanymi parametrami – zadanie jednorazowe. Potem uruchamianie systemu (rezultaty pomiarów zamieściliśmy w części poświęconej testom) przebiegało już znacznie szybciej. 

 

Ocena poradnika:
Ocen: 41
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane