Poradnik
Redakcja, Czwartek, 11 sierpnia 2011, 09:33
Wydawałoby się, że nie ma już powodu, aby kupować komputer z układem X58 i podstawką LGA1366. W końcu są dostępne procesory, które są tańsze, konsumują mniej energii, a do tego są technicznie bardziej zaawansowane. Ale choć platforma LGA1366 ma już swoje lata, wciąż ma dwie zalety, które mogą skusić część użytkowników.

Eyefinity – co przygotować

Dzięki technice Eyefinity złożenie stacji roboczej z kilkoma monitorami jest dziś dużo prostsze niż kilka lat temu. Wystarczy pamiętać o kilku wymaganiach, które muszą spełniać monitory i karta graficzna. Najważniejsza jest karta: Eyefinity obsługują wszystkie modele od Radeona HD 5450 w górę (czyli cała seria HD 5000 i HD 6000). Dotyczy to również modeli HD 6x00 zintegrowanych w procesorach Llano i Brazos. Karty Nvidii pozwalają podłączyć dwa monitory na jeden procesor graficzny. Jedyną seryjną kartą, do której można podłączyć trzy, jest dwuprocesorowy GeForce GTX 590.

Konfiguracja z dwoma monitorami

Wystarczą dwa dowolne monitory i dowolna karta graficzna. Obsługiwana jest każda kombinacja wyjść obrazu. Za to nie każda kombinacja wejść będzie działać: sporo dzisiejszych kart ma tylko jedno wyjście analogowe, więc być może co najmniej jeden z monitorów trzeba będzie podłączyć przez HDMI, DisplayPort lub DVI.

Konfiguracja z trzema monitorami

Przy tworzeniu konfiguracji Eyefinity złożonej z więcej niż trzech monitorów obowiązuje zasada, że najwyżej dwa mogą być podłączone do wyjść typu D-sub, DVI lub HDMI. Trzeci i następne muszą być podłączone do portów DisplayPort. Nie znaczy to, że musisz mieć monitor z takim wejściem – wystarczy aktywna przejściówka z DisplayPort na HDMI lub DVI.

Co to znaczy, że przejściówka jest aktywna, i dlaczego właśnie taka jest potrzebna? Konieczność zastosowania adaptera wynika z różnic technicznych między DVI i HDMI a DP. Oba starsze interfejsy transmitują dane synchronicznie, czyli sygnały na przewodach przyjmują regularnie określony stan odpowiadający jednej porcji danych. Kolejne porcje danych oznaczane są przez sygnał zegarowy, również transmitowany oddzielną parą przewodów. Dla odmiany DisplayPort transmituje dane w pakietach, podobnie jak łącza USB i PCI Express. Sygnał zegarowy nie jest przenoszony oddzielnym przewodem, lecz jest wkodowany w pakiety. Urządzenia DVI/HDMI nie umieją rozkodować pakietów DP ani odczytać z nich sygnału zegarowego.

Na szczęście większość popularnych urządzeń DisplayPort ma wyjścia typu multimode, co oznacza, że mogą podawać sygnał w takiej samej formie, jak DVI i HDMI. Dzięki temu można zbudować pasywną przejściówkę z DisplayPort na HDMI lub DVI. Taka przejściówka nie ma żadnej elektroniki – tylko gniazdo, wtyczkę i odpowiednie połączenia między nimi. Ponieważ jednak DP ma mniej przewodów niż DVI/HDMI, da się w ten sposób przesłać tylko sygnał single link (maksymalna rozdzielczość to 1920×1200 przy odświeżaniu 60 Hz). Do tego karty graficzne mają ograniczoną liczbę generatorów sygnału zegarowego, co oznacza, że jeśli wykorzystamy dwa zegarowane łącza (HDMI i DVI), to złącza DP nie mogą już działać w trybie zgodności ze starszymi technikami. Dlatego trzeci monitor i następne (jeśli nie mają wejścia DP) wymagają aktywnej przejściówki – z układem elektronicznym dekodującym sygnał zegarowy i przetwarzającym komunikację pakietową na ciągłą.

Przejściówki: pasywna DP–HDMI i aktywna DP–DVI Dual link

Aktywne przejściówki można prosto rozpoznać. Po pierwsze, ze względu na wewnętrzną elektronikę wymagają dodatkowego zasilania, najczęściej z portu USB. Po drugie, jeśli chodzi o przejście DP–DVI, tylko aktywne przejściówki podają sygnał DVI Dual-link.

W przypadku kart HD 6970, których użyliśmy, do dyspozycji są dwa wyjścia DVI, jedno HDMI i dwa mini-DisplayPort. W pudełkach z kartami wyposażonymi w to ostatnie złącze prawie zawsze znajduje się przejściówka z miniaturowej wersji na pełnowymiarową. Monitory Asus PA238Q, których użyliśmy w maszynie testowej, mają złącze DisplayPort i kable DP w komplecie, więc nie sprawiły nam kłopotu.

Ocena poradnika:
Ocen: 20
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane