Temat
Mateusz Jagiełło, Czwartek, 30 października 2014, 18:19

Xperia Z3 Compact pojawiła się na tegorocznych targach IFA! Mowa o smartfonie z ekranem o przekątnej długości 4,6 cala, Snapdragonem 801 i 3 GB RAM. Jak widać, Sony coraz śmielej poczyna sobie na tym rynku i być może jako jedyny producent spełnia obietnicę kryjącą się za słowem compact. Sony Xperia Z3 Compact ma praktycznie taką samą specyfikację i przynosi takie same usprawnienia (m.in. pyło- i wodoszczelność), jak większa Xperia Z3 i zapowiada się na godną następczynię popularnej Xperii Z1 Compact. Oto przegląd dostępnych informacji na jej temat.

Xperia Z3 Compact – mała, ale tylko względnie

Sony Xperia Z3 Compact sprawia, że wniosek z naszego artykułu o małych smartfonach wciąż jest aktualny. Słowo Compact w nazwie nie oznacza automatycznie, że konstrukcja jest filigranowa. Przeciwnie, w Xperii Z3 Compact mamy do czynienia z ekranem o przekątnej długości 4,6 cala. Dla porównania: pełnowymiarowa Xperia Z3 ma przekątną ekranu długości 5,46 cala. Jego rozdzielczość, 720p, jest standardowa dla mniejszych wersji dużych smartfonów.

Sony Xperia Z3 Compact

Sony Xperia Z3 Compact

Xperia Z3 Compact

Jeśli wierzyć przedstawionym na IFA wizualizacjom nowego smartfona Sony, nie ma co liczyć na rewolucję w projekcie. W dalszym ciągu mamy do czynienia z kanciastą i nieco toporną Xperią, która momentalnie się kojarzy z modelem Z2. Ma to swoje zalety i wady: na tle czołowych modeli konkurencji (HTC, Apple i Samsunga) supersmartfon Sony jest nieco mniej atrakcyjną, prostą bryłą. Jednak w przypadku Z2 przekładało się to na bardzo dużą odporność mechaniczną (na wodę i kurz), a przy tym nadal sprzęt wygodnie trzymało się w dłoni.

Sony Xperia Z3 Compact

Sam ekran to jednak nie wszystko. Ramki nad nim i pod nim wydają się dość duże, co negatywnie wpływa na gabaryty urządzenia. Ma ono podobne wymiary jak wiele innych 5-calowców.

Xperia Z3 – specyfikacja

Sercem Xperii Z3 Compact został dobrze znany z obecnej generacji czołowych smartfonów układ Qualcomm Snapdragon 801 (2,5 GHz), wspierany przez 3 GB pamięci operacyjnej. Rozdzielczość aparatu wynosi 20,7 MP.

Takie parametry może i nie zachwycają na tle iPhone'a 6 czy Samsunga Galaxy F, ale po pierwsze, nawet w dużej Xperii Z3 Sony pozostało przy Snapdragonie 801, po drugie zaś, w kategorii małych (a raczej „małych”) słuchawek i tak nie ma obecnie na rynku nic lepszego. Nawet nadchodzący Samsung Galaxy S5 Dx kompletnie blednie przy Xperii Z3 Compact, bo zapewnia dwukrotnie mniej pamięci, ekran 720p i aparat 8-megapikselowy. Warto zaznaczyć, że jakość zdjęć pogarsza się po odblokowaniu bootloadera. Więcej o tym ciekawym zjawisku przeczytacie na łamach TechNowinek.

Sony Xperia Z3 Compact

 

Sony Xperia Z3 Compact

Sony Xperia Z3 Compact

Sony Xperia Z3 Compact

Sony Xperia Z3 Compact

LG G3 Mini także nie zapowiada się imponująco; pod pewnymi względami przynosi wręcz regres w stosunku do G2 Mini.

Sony Xperia Z3 Compact

Sony Xperia Z3 Compact

Tym samym Sony Xperia Z3 Compact jawi się jako murowany kandydat do tytułu najlepszego małego smartfona. Zagraża mu w zasadzie tylko... Z1 Compact, która, o dziwo, wygrywa w dziedzinie... wydajności.

Wydajność

PCLab.pl miał już okazję dogłębnie przetestować nowy produkt Sony. Ku naszemu zaskoczeniu w większości bezpośrednich starć ze swoim poprzednikiem Z3 Compact przegrywa. Zazwyczaj różnice są minimalne, ale co to za postęp, jeśli czas działania oraz osiągi nowszego i droższego modelu są gorsze? Więcej o tej kuriozalnej sytuacji przeczytacie na naszym blogu.

Sony Xperia Z3 Compact

Cena

Na tegorocznych targach IFA twierdzono, że początkowa cena Xperii Z3 Compact wyniesie 500 euro (czyli nieco ponad 2000 zł). Wydaje się, że to sporo, ale mówimy o czołowym smartfonie zamkniętym w małym opakowaniu. Mamy wrażenie, że jedynie Sony spełnia obietnicę kryjącą się za nazwą mini lub compact: ten sam telefon, ale w różnych rozmiarach, w zależności od upodobań. 

Ruszyła już oficjalna przedsprzedaż Z3 Compact, a zestaw ze SmartBandem to wydatek rzędu 2299 zł. Dzięki temu, że do sprzętu jest dołączany w prezencie wspomniany gadżet, jest to kwota do przyjęcia, choć nadal wyższa, niżby sugerowało przeliczenie ceny z IFA. Sprawa jest tym ciekawsza, że w Wielkiej Brytanii Z3 Compact kosztuje w przedsprzedaży 350 funtów, czyli poniżej 2000 zł.

Cena

Sony Xperia Z3 Compact

Oczywiście, w najbliższym czasie będzie się pojawiać coraz więcej informacji na temat Xperii Z3 Compact, a ten tekst będzie odpowiednio aktualizowany. Zachęcamy także do obejrzenia fotorelacji z konferencji Sony na IFA 2014. 

Ocena tematu:
Brak ocen
Zaloguj się, by móc oceniać
pitrala1 (2014.09.08, 12:51)
Ocena: 1

0%
FrankCastle @ 2014.08.27 00:18  Post: 778712
http://cdn.meme.li/instances/500x/53804923.jpg
Tyle w temacie.

Akurat w stosunku do konkurencji słowo compact jest tu jak najbardziej na miejscu - nie nazywają swoich smartfonow mini, bo to nie przystaje, ale compact to bardziej odpowiednie słowo;)

A po 2 pokaż telefon jakiejkolwiek konkurencji oferujący takie podzespoły przy tej wielkości ekranie/obudowie - w stosunku ekran-obudowa mają również duuuuuza poprawę co do z1c.
majki84 (2014.10.31, 14:15)
Ocena: 0

0%
Poprawcie błędy! Z3C ma 2 GB ram, a duża Z3 ma ekran 5,2 cala, a nie 5,46!
Snara (2014.11.04, 20:23)
Ocena: 1

0%
'Ma ono podobne wymiary jak wiele innych 5-calowców.' podajcie chociaż jeden który ma 127mm wysokości ;) Najmniejszy 5' jest o 1cm wyższy.
liko (2014.12.21, 08:28)
Ocena: 0

0%
Czemu w środku wiadomości nagle znajduje się wtrącenie o LG?? A w przypadku wykresu wydajności napisaliście, że Z3 tylko niewiele ustępuje Z1 a z wykresu wynika że jest O POLOWE wolniejszy!
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
O autorze
Mateusz Jagiełło
Ostatnie publikacje:
    Facebook
    Ostatnio komentowane