Temat
Bartosz Woldański, Wtorek, 16 czerwca 2015, 09:15

Zapis z konferencji Square Enix:

Przewidywania

Square Enix to nie jest może taki gigant, jak Microsoft i Sony, ale firma nie chce być gorsza od innych wydawców pokroju Bethesda i również przygotowała swoją konferencję, na której zobaczymy najprawdopodobniej m.in. Just Cause 3, Kingdom Hearts 3, Final Fantasy XV, Deus Ex: Mankind Divided oraz nowego Hitmana. Najwięcej obiecujemy sobie po prezentacjach ostatnich dwóch gier. Z tej pierwszej mamy zobaczyć pierwsze fragmenty rozgrywki. A z Hitmana? Nie wiadomo, czy w ogóle się pojawi, to jedynie spekulacje, ale wiemy od dłuższego czasu, że powstaje i powstaje w IO Interactive, czyli tam, gdzie seria o łysym zabójcy się narodziła i trwa do dziś. Od premiery Hitman: Rozgrzeszenie minęło sporo czasu, więc...

Relacja i zwiastuny

Wszystkim organizatorom pozostałych konferencji na E3 2015 udało się wystartować na czas. Na kogoś musiało paść i padło na Square Enix, które zaliczyło niewielki poślizg. Przez kilka pierwszych minut byliśmy karmieni ciekawostkami na temat gier w portfolio firmy i studiów deweloperskich pracujących pod jej skrzydłami. 

Po nagranej prezentacji Nintendo powracamy do konferencji na żywo. Na scenie Phil Rogers, prezes europejskiego i amerykańskich oddziałów firmy Square Enix, który zapewnił nas o długim wspieraniu swoich gier, co też widać na przykładzie Deus Ex Universe oraz ambitnych planach związanych z najnowszym Hitmanem.

Just Cause 3 zadebiutuje 1 grudnia 2015 roku na PC oraz konsolach obecnej generacji. I mamy to, co tygryski lubią najbardziej, czyli grę w akcji. Ta część będzie równie "odjechana", co poprzedniczki. Rico powraca, by zająć się kolejnym dyktatorem (skąd my to znamy?), a my jeszcze raz przeniesiemy się do rozległego, zróżnicowanego świata (400 mil kwadratowych), który będzie można dowolnie eksplorować i siać postrach wśród przeciwników. Studio Avalanche nie zapomniało o destrukcji otoczenia, oj nie.

PlatinumGames zabrało swój nowy tytuł na konferencję Square Enix. Prace znajdują się obecnie na wczesnym etapie produkcyjnym, więc za dużo nie zobaczyliśmy. Jedynie grafiki koncepcyjne i prawdopodobnie główną bohaterkę. Więcej informacji poznamy jesienią 2015 roku. Dowiedzieliśmy się na razie, że to gra z serii NieR i zadebiutuje tylko na PlayStation 4. Slashery/dynamiczne gry akcji to gatunek, w którym PlatinumGames czuje się najlepiej, więc i w tym przypadku doświadczona ekipa powinna się sprawdzić.

Nowe przygody Lary były pokazywane już na konferencji Microsoftu - tutaj mamy raptem przypomnienie nowego zwiastuna. Ale ponadto przybliżono nam model panny Croft i to, z jaką pieczołowitością go wykonano i jak trudne warunki wpłyną na wygląd skóry i ubrania (śnieg, brud, krew). Robi wrażenie!

Chwila oddechu od dużych gier i czas na omówienie rynku mobilnego i tego, co nas czeka od Square Enix. Był Hitman Go, teraz będzie Lara Croft Go z turowym systemem! Na szczęście nie poświęcono temu zbyt wiele czasu. 

Kolejna powtórka z rozrywki: remake Final Fantasy VII i ten sam zwiastun, co na konferencji Sony. Więcej informacji na temat projektu poznamy pod koniec tego roku. 

Czekaliśmy na Kingdom Hearts III, ale Square Enix postanowiło potrzymać nas dłużej w napięciu i prezentacja gry została poprzedzona tytułem na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym iOS oraz Android. A mowa o Kingdom Hearts X Unchained, które zadebiutuje w Japonii przed końcem roku. Data premiery dla Zachodu nie została jeszcze zdradzona. Z kolei Kingdom Hearts III ma ukazać się na PlayStation 4 i Xboksie One w bliżej nieokreślonym okresie 2016 roku. 

Jest i Hitman od duńskiego studia IO Interactive. Zgodnie z informacjami przekazanymi przy omawianiu konferencji Sony, przygoda zostanie niejako podzielona na kawałki, podstawowa wersja gry ukaże się 8 grudnia 2015 roku, a w kolejnych miesiącach jej zawartość będzie regularnie rozbudowywana. Nie dostaliśmy pełnoprawnego gameplayu, ale przynajmniej pojawiły się sceny na silniku gry. Tytuł zachowa atuty poprzednich odsłon, tylko nie do końca przekonuje nas forma, w jakiej zostanie wydana produkcja IO Interactive. Chociaż zależy to od tego, ile zawartości IO Interactive da nam na start. Trzeba czekać na więcej szczegółów. Przypominamy, że Hitman ma być dostępny początkowo jedynie w wersji cyfrowej. 

Wracamy do japońskich gier, a konkretnie do Star Ocean: Integrity and Faithlessness, które wyjdzie w Europie i Ameryce Północnej w 2016 roku na konsole PlayStation 3 i 4. Na podsumowanie tej produkcji dostaliśmy dosyć skromną porcję rozgrywki. 

Na zakończenie nie mogło być nic innego, tylko Deus Ex: Mankind Divided na nowym silniku Dawn. Oczywiście ponownie w roli Adama Jensena, natomiast akcja przeniesie nas o dwa lata do przodu względem Human Revolution. Przed rozgrywką przedstawicielka Eidos Montreal przybliżyła nam to, czym będzie nadchodząca część, ale to w sumie nihil novi. Podobnie jak w przypadku Hitmana, tak i w tym nie ujrzeliśmy czystego gameplayu, ale całkiem obszerny i nieźle zrealizowany zwiastun z fragmentami rozgrywki. Od strony wizualnej nie zapowiada się żadna rewolucja, ale Deux Ex: Human Revolution też nie zachwycał technologią, a gra ostatecznie okazała się godna nazwy Deus Ex. Premiera na początku 2016 roku na PC oraz konsolach obecnej generacji. 

A jednak to nie jest jeszcze koniec. Kolejny jRPG, do których Square Enix pała szczerą miłością, tym razem od nowo założonego studia Tokyo RPG Factory, o nazwie kodowej Project Setsuna. Ale ujrzeliśmy raptem kilka grafik koncepcyjnych. To za mało, by powiedzieć coś więcej. 

Podsumowując, konferencja Square Enix nie była najgorsza, ale z drugiej strony - nie spełniła do końca pokładanych nadziei. Przede wszystkim liczyliśmy na bardziej konkretne materiały wideo. Gdzie gameplay z nowego Hitmana, gdzie gameplay z Deus Ex: Mankind Divided? Bethesda Softworks pokazała, że można! A przecież te gry wyjdą "lada chwila", jedna jeszcze w tym roku, a druga na początku przyszłego. Na dodatek była powtórka z rozrywki, jeśli chodzi o Tomb Raidera (no dobra, mogliśmy podziwiać piękny model Lary!) oraz remake Final Fantasy VII, co pozostawiło spory niedosyt. Tak, jak zresztą cała konferencja.

Ocena tematu:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane