tematy

E3 2014 - kilkudniowe święto dla graczy (9-12 czerwca)

E3 2014 - 2+1, 4-1, 4-2+1=Half-Life 3 Confirmed?!

73
10 czerwca 2014, 07:14 Bartosz Woldański

Zapis z konferencji:

Przewidywania

Jako że zeszłoroczna konferencja Microsoftu w ramach E3 była poświęcona przede wszystkim Xboksowi One, to w tym roku firma obiecała, że skupi się w większym stopniu na grach, a nie multimedialnych funkcjach konsoli. Trzymamy za słowo!

O tym, czego można spodziewać się na tegorocznej edycji targów po gigancie z Redmond, wspominaliśmy w jednej z naszych wcześniejszych publikacji, ale trochę od tamtego czasu się zmieniło. Po pierwsze, Forza Horizon 2 rzeczywiście istnieje, została potwierdzona jeszcze przed E3 i trafi zarówno na Xboksa One, jak i Xboksa 360. To akurat dobra nowina dla fanów ścigałek, którzy nie oczekują po wyścigach wymagającej symulacji. Równie dobra wieść napłynęła z obozu 343 Games, ponieważ w drodze jest Halo 5: Guardians! Tej gry na pewno nie zabraknie na konferencji otwierającej targi E3. Możliwe, że usłyszymy także o odświeżonych wersjach poprzednich odsłon, które mają ukazać się na Xboksie One. Ponadto dowiemy więcej o Destiny, Sunset Overdrive czy Fable Legends (przypominamy na marginesie, że Fable Anniversary, czyli poprawiona „jedynka”, trafi we wrześniu na PC).

Mamy też niestety złą wiadomość – Quantum Break, obiecujący projekt twórców Alana Wake’a i Maxa Payne’a, ominie targi w Los Angeles po to, by zjawić się – oby ze zdwojoną siłą – na niemieckim gamescomie. Plotkuje się, że Microsoft podjął tę decyzję ze względu na brak studia Quantic Dream na E3, które rzekomo ogłosi swoje nowe dzieło właśnie w Kolonii podczas sierpniowej konferencji Sony.

Microsoft trzyma, podobnie jak japoński konkurent, asa w rękawie i zapowie przynajmniej jeden nowy tytuł. Z dzisiejszych pogłosek wynika, że będzie to Crackdown 3, czyli kontynuacja trochę zapomnianego sandboksa, albo nowy Gears of War (pełnoprawna „czwórka”). Bardzo możliwe, że zostaną ogłoszone obie gry. To nie oznacza koniec nowości, bo przecież na konferencji Microsoftu może nie zabraknąć również produkcji innych wydawców…  Z pewnością pojawi się Call of Duty: Advanced Warfare, mówi się też o The Division. Choć byśmy bardzo chcieli, to nie należy spodziewać się obecności Fallouta 4 Bethesdy Softworks. Za to prawdopodobne jest ujawnienie kolejnego Tomb Raidera autorstwa Crystal Dynamics (równie dobrze może to być jednak konferencja Sony).

Zwiastuny i relacja

Na samym początku na scenę wkroczył Phil Spencer, który po słowach podziękowania za zainteresowanie Xboksem One zapowiedział występ gry Sledgehammer Games, czyli Call of Duty: Advanced Warfare. Na konferencji pokazano kilkuminutowy zapis rozgrywki prezentujący futurystyczne zabawki, jakie ma mieć bohater gry. Tytuł nie zrobił na nas szczególnego wrażenia - tradycyjnie patos i na koniec efektowna scena z rozerwaną ręką. :) DLC do nowego CoD-a ma trafić najpierw na Xboksy.

Po Call of Duty: Advanced Warfare przyszedł czas na Forzę Horizon 2 dedykowaną konsolom Xbox. Gra ma działać na Xboksie One w rozdzielczości 1080p. Na zwiastunie przedstawiono największe atuty produkcji: otwarty świat, swoboda, 200 superszybkich samochodów i zmienne warunki pogodowe oraz system Drivatar tworzący profile sztucznej inteligencji na podstawie zachowań graczy podczas wyścigów. Premiera 30 września 2014 roku na obu zapowiedzianych platformach sprzętowych.

Czas na coś nowego: Assassin's Creed Unity! Pierwszy pełnoprawny zwiastun rozgrywki oraz mamy potwierdzenie trybu kooperacyjnego dla czterech graczy. To, co pierwsze rzuciło się nam w oczy, to bardzo duża liczba NPC-ów wyświetlanych jednocześnie. Robi wrażenie. Ogólnie oprawa wizualna, szczególnie system oświetlenia, wypada na plus.

Jest i Dragon Age: Inquisition. Nie musieliśmy czekać na nowy zwiastun do konferencji EA. Wygląda "tylko" albo "aż" dobrze.

Po kilku tytułach wieloplatformowych jest i gra na wyłączność Xboksa One. Tak, jak się spodziewaliśmy: Sunset Overdrive. Na początku filmowy zwiastun, a chwilę potem gameplay - zapowiada się dynamiczna gra akcji TPP z uczuciem swobody, odjechanymi spluwami i jeszcze bardziej dziwacznymi stworami. Będzie 8-osobowy tryb kooperacji, a datę premiery wyznaczono na 28 października tego roku.

Wariacja na temat Dead Rising 3 - najprawdopodobniej gra o jednym z najdłuższych tytułów...

Kolejny tytuł na wyłączność Xboksa One, czyli mniej kolorowe niż zazwyczaj Fable (o podtytule Legends). Od strony wizualnej gra prezentuje się nie najgorzej, reszta też zmieniła się w mniejszym lub większym stopniu. Postacie tylko poruszają się strasznie drętwo i wolno. Wersja beta ukaże się tegorocznej jesieni.

Nowa marka, ale tym razem coś mniejszego: platformówka Ori and the Blind Forest o naprawdę ładnym stylu graficznym. Premiera jesienią 2014 roku. 

Połowa konferencji za nami i Microsoft nie czekał do końca z Halo, tylko zaprezentował filmowy zwiastun z Master Chiefem w roli głównej. I potwierdziły się plotki: cztery pełnoprawne części zawitają 11 listopada 2014 roku na Xboksa One!

Kolejna niezależna gra od twórców niezwykle klimatycznego Limbo - Inside! Czuć było ich rękę w każdej sekundzie filmiku. Szkoda tylko, że tak krótko...

Tak jak przypuszczaliśmy: na konferencji zapowiedziano nowego Tomb Raidera i pokazano filmowy, początkowo mylący zwiastun. Premiera zimą 2015 roku.

Jednak na konferencji Microsoftu: Wiedźmin 3: Dziki Gon i pierwsze fragmenty rozgrywki! Geralt zapolował na gryfa, jest też pierwsza okazja, by zobaczyć elementy interfejsu, dość podobny do "dwójki" system walki i otwartość świata.

Zgodnie z zapowiedzią, The Division i nowy materiał wideo, robiący równie dobre wrażenie jak poprzedni zapis rozgrywki.

Kolejny raz pogłoski przed E3 się sprawdziły: Crackdown 3, czyli powrót nieco zapomnianej serii sandboksów, tylko na Xboksa One. Blaski neonów na zwiastunie wspomnianej gry i wypowiedź Spencera kończą konferencję Microsoftu.

 

Zwiastuny pozostałych gier:

 

Podsumowanie

Jak Microsoft obiecał, tak też uczynił - konferencja była skupiona wyłącznie na grach. Były nowe marki, były gry niezależne, były potencjalne hity, był też polski akcent (Wiedźmin 3: Dziki Gon powrócił na główną scenę). Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy z konferencji poświęconej Xboksowi One zadowoleni, ale duże tytuły na wyłączność urządzeń giganta z Redmond nas do siebie nie przekonały, może z wyjątkiem Halo i Forzy Horizon 2. Reszcie trudno cokolwiek zarzucić - zobaczyliśmy pierwsze fragmenty rozgrywki z Wiedźmina 3, który prezentuje się jak poprawiona "dwójka" w otwartym świecie, zapowiedziano kolejnego Tomb Raidera, ujrzeliśmy w pełnej okazałości produkcje Ubisoftu (Assassin's Creed: Unity i The Division). Właściwie nasze przewidywania sprawdziły się w 99%, włącznie z odświeżonymi wersjami poprzednich odsłon Halo. Według nas to była najciekawsza obok Sony konferencja tegorocznej edycji targów E3.

2