Tagi
Publikacji na stronę
1
Piotr Gontarczyk | 31.03.2015 | 13349 odsłon | 16 komentarzy

Z frontu prac nad systemem operacyjnym Windows 10 przyszły nowe, dla niektórych użytkowników komputerów bardzo interesujące wieści. Nowy system wciąż jest jeszcze w opracowaniu, ale z czasem dowiadujemy się o kolejnych nowościach, które pojawią się w finalnej wersji. Jakiś czas temu potwierdzono, że Windows 10 ma natywnie obsługiwać kontener MKV, wykorzystywany przede wszystkim dla filmów, a teraz mamy kolejną (także potwierdzoną) informację o tym, że nowy Windows natywnie obsługiwać będzie dodatkowo napisy.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 05.11.2014 | 9916 odsłon | 24 komentarze

Pod koniec ubiegłego miesiąca Microsoft udostępnił nową kompilację rozwojową systemu operacyjnego Windows 10, którą pobrać mogli użytkownicy wydania Windows Technical Preview. W oznaczonej numerem 9860 kompilacji odkryto, że dodana została obsługa plików MKV, choć jeszcze nie do końca pełna.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 26.10.2014 | 13593 odsłony | 41 komentarzy

Windows 10 to wciąż pieśń odległej przyszłości, ale od kilku tygodni chętni mogą korzystać z pierwszej wersji poglądowej, Technical Preview, następnego wydania systemu operacyjnego firmy Microsoft. Kilka dni temu pojawiła się pierwsza aktualizacja, a konkretnie nowa kompilacja, oznaczona numerem 9860. Wraz z nią pojawiło się nowe Centrum powiadomień, nowe animacje okien oraz konfiguracja sieci, kilka ulepszonych rozwiązań mających na celu poprawienie komfortu pracy z ekranem dotykowym, a także kilka innych nowości i zmian.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 02.05.2012 | 41593 odsłony | 107 komentarzy

Sąd w Mannheim wydał orzeczenie, na mocy którego firma Microsoft musi wycofać z niemieckiego rynku wszystkie wersje systemu operacyjnego Windows 7, a także konsole Xbox 360. To efekt sądowej batalii patentowej pomiędzy Microsoftem a Motorolą.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 19.08.2011 | 124792 odsłony | 73 komentarze
Windows Media Center też zniknie? Windows 8, czyli kolejny system operacyjny firmy Microsoft może wprowadzić sporą zmianę, jeśli chodzi o obsługę multimediów, a konkretnie filmów. Ten nastawiony na tablety i inne komputery przenośne system może być całkowicie pozbawiony możliwości odtwarzania filmów z popularnych do dziś płyt DVD. Dlaczego i co na to wskazuje? więcej »
Piotr Gontarczyk | 05.04.2009 | 11482 odsłony | 38 komentarzy

Ile nienawiści do Microsoftu może wywołać idiotyczna plotka? W mijającym tygodniu przez wiele serwisów internetowych przelała się strasząca tytułami informacja o tym, że opracowywany przez Microsoft system operacyjny Windows 7 nie będzie pozwalał korzystać z zewnętrznych dekoderów strumieni obrazu i dźwięku (na przykład ffdshow, CoreAVC, XviD, DivX, i wielu innych).

Wnioski takie wyciągnięto na podstawie problemów z działaniem takich dekoderów w dwóch kompilacjach testowych systemu Windows 7. Dodatkowo niemożliwym okazało się obejście ustawień priorytetów dla dekoderów (systemowe miały najwyższy).

Powstało wiele teorii spiskowych, wśród których najpopularniejszą stała się ta, mówiąca o zamiarach Microsoftu "wykoszenia" twórców niezależnych kodeków. W efekcie wielu już zacierało łapki na myśl o oczywistych procesach sądowych.

Z własnych źródeł dowiedzieliśmy się, że firma Microsoft nie zamierza opisywanych blokad wprowadzać. Jako że Windows 7 nie został jeszcze ukończony, trudno na razie jednoznacznie stwierdzić, czy wbudowane dekodery nie będą faktycznie miały najwyższego priorytetu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że może to dotyczyć tylko programów Windows Media Player oraz Windows Media Center.

Microsoft rozważa możliwość przygotowania tych aplikacji tak, aby w pierwszej kolejności sięgały po dekodery systemowe. Powód jest jeden i w dodatku bardzo sensowny. Domyślne skonfigurowanie systemu w ten sposób ochroni najmniej doświadczonych użytkowników systemu Windows przed skutkami ewnetualnego bałaganu w zainstalowanych kodekach.

Nic z tego nie będzie dotyczyć niezależnych aplikacji multimedialnych, takich jak na przykład Media Player Classic (Home Cinema), Winamp, KMPlayer, i innych.

Najważniejsze jest jednak to, że cała afera wybuchła wokół kompilacji, której poszukiwacze teorii spiskowych oraz krzykacze w ogóle nie powinni mieć.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 06.01.2009 | 13431 odsłon | 14 komentarzy

W dołączonej do systemu operacyjnego Windows 7 "beta 1" (kompilacja 7000) programu Windows Media Player odkryto poważny błąd. Raportowany najpierw przez internautów, a teraz potwierdzony przez Microsoft problem polega na uszkadzaniu przez WMP 12 beta plików muzycznych formatu MP3, których nagłówki zajmują więcej niż 16 kB.

Z doniesień użytkowników testowej wersji Windowsa 7 wynika, że systemowy odtwarzacz multimediów usuwa 2-3 sekundy z początku utworów. Dzieje się tak wtedy gdy w programie włączona jest funkcja automatycznego pobierania informacji o plikach z internetu (ustawienie domyślne, w trybie instalacji ekspresowej), a także może zdarzyć się gdy spróbujemy zmienić dane identyfikacyjne pliki MP3 ręcznie, z poziomu samego Windows Media Playera lub Eksploratora.

Microsoft już pracuje nad poprawką QFE (Quick Fix Engineering). Zostanie ona udostępniona w ramach usługi Windows Update, zarówno dla oficjalnych testerów, jak i tych nieoficjalnych.

Przypominamy, że Windows 7 dostępny jest w wersji testowej, a więc odnalezienie tego błędu nie może świadczyć źle o firmie Microsoft. Testowe wersje (m.in. beta) firma Microsoft udostępnia testerom właśnie po to aby błędy móc zlokalizować i wyeliminować.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 27.10.2008 | 7290 odsłon | 13 komentarzy

W trakcie trwającej imprezy PDC (Professional Developers Conference) zorganizowanej przez firmę Microsoft jej uczestnicy mogli zapoznać się z założeniami, na podstawie których powstaje Windows 7. Jednocześnie do świata mediów dotarła informacja, której sensu nijak pojąć nie sposób. O ile nie weźmie się pod uwagę dodatkowych elementów.

Z najnowszych doniesień wynika, że w drugim pakiecie serwisowym dla systemu operacyjnego Windows Vista pojawi się wbudowana obsługa nagrywania płyt Blu-ray. W pierwszym momencie rzeczywiście można się ucieszyć. Pozytywne emocje szybko może popsuć druga informacja na temat tego samego pakietu.

Na liście zmian w drugim Service' Packu dla Visty, wbrew oczekiwaniom, nie pojawiła się obsługa odtwarzania płyt Blu-ray. Okazuje się, że luksus posiadania systemu operacyjnego natywnie obsługującego nośniki filmów, które na rynku nie są od wczoraj, na razie nie jest w zasięgu ręki użytkowników Visty. Taka obsługa musiałaby zostać dodana też do programu Windows Media Player.

Czy to przeoczenie na liście zmian, czy przygotowywanie gruntu pod kampanię reklamową Windowsa 7? A może i Windows 7 nie będzie obsługiwał odtwarzania płyt Blu-ray?

więcej »
Publikacji na stronę
1
Aktualności
Nowy flagowiec z rodziny Mi może pozamiatać konkurencję. 12
Czyżby jednak nie było tak dobrze, jak myśleliśmy? 66
Po co dziś kupować wersję pudełkową jakiejś gry? Powody mogą być dwa. 80
Bioware nie wyciągnęło wniosków po Andromedzie. 61
Zieloni tłumaczą najważniejsze zagadnienia. 31
Konsola Microsoftu na szarym końcu. 31
Codemasters znowu dało radę. 20
Eksperyment się nie udał. 16
Niebiescy odświeżają linie Pentium i Celeron. 25
Konsola Microsoftu na szarym końcu. 31
Plotki wracają ze zdwojoną siłą. 10
Codemasters znowu dało radę. 20
Nowy flagowiec z rodziny Mi może pozamiatać konkurencję. 12
Zyskują deweloperzy, zyskują i gracze. 21
Facebook
Ostatnio komentowane