Tagi
Publikacji na stronę
1
Piotr Gontarczyk | 30.03.2009 | 21568 odsłon | 18 komentarzy
Od pewnego czasu pojawiają się w mediach alarmistyczne informacje na temat robaka Conficker (W32/Conficker.worm), którego kolejna już wersja grasuje w Internecie. Ponieważ wielkimi krokami nadchodzi 1 kwietnia, kiedy to robak ma się uaktywnić, warto na jego ewentualną "wizytę" być przygotowanym.

Czym jest Conficker?
  • Conficker jest robakiem internetowym, który rozprzestrzenia się wykorzystując luki w systemie Microsoft Windows
  • Luki wykorzystywane przez Confickera są znane od dawna i firma Microsoft udostępniła odpowiednie łaty już kilka miesięcy temu. Już w czasie pierwszych wysypów Confickera w końcu 2008 roku, robak był w stanie zaatakować wyłącznie komputery, które nie miały zainstalowanych odpowiednich aktualizacji.
  • Choć kolejne wersje Confickera atakują już od kilku miesięcy, istnieją podejrzenia, że zacznie on siać spustoszenie 1 kwietnia br. Jednak nie ma pewności, czy to rzeczywiście nastąpi. Także wszystkie przewidywania dotyczące zamierzeń autorów robaka oraz jego działań po 1 kwietnia są oparte wyłącznie na domysłach – na dzień dzisiejszy nie ma na te tematy żadnych pewnych informacji.
  • Duże zainteresowanie wzbudził mechanizm automatycznej aktualizacji robaka – jednak nie jest on niczym nowym i wiele wcześniejszych robaków również korzystało z możliwości doinstalowywania fragmentów kodu pobieranych z serwerów internetowych.
  • Dla wielu specjalistów bezpieczeństwa Conficker jest swego rodzaju deja vu – pod koniec lat 90-tych XX w. i w pierwszych latach XXI w. działały takie robaki, jak Blaster czy Sasser, które również bardzo szybko się rozprzestrzeniały bez udziału człowieka.

Jak wykryć infekcję?

  • Najprostszym sposobem jest próba otwarcia strony firmy Microsoft (www.microsoft.com) lub na przykład firmy McAfee (www.mcafee.com) – robak blokuje dostęp witryn związanych przede wszystkim z ochroną antywirusową, więc brak możliwości ich otwarcia może świadczyć o infekcji.
więcej »
Publikacji na stronę
1
Aktualności
Zgadniecie, jakie marki z Państwa Środka cieszą się u nas największym wzięciem? 6
Dobra wiadomość, ale czy na to tak naprawdę czekają użytkownicy Switcha? 7
Dzięki internetowi jest ona niepotrzebna. 11
Przewody już są, potrzeba jeszcze sprzętu. 26
Wiedźmin 3 z kolejną nagrodą. 19
Firma rośnie jak na drożdżach. 11
Facebook
Ostatnio komentowane