Tagi
Publikacji na stronę
1
Adrian Kotowski | 09.06.2017 | 13490 odsłon | 68 komentarzy

Szykuje się wojna patentowa. Na blogu firmy Intel pojawił się nowy wpis z okazji 40. urodzin pierwszego chipu x86 – modelu Intel 8086. Niebiescy wspominają rozwój swoich procesorów, przedstawiają ważne zmiany w architekturze, ale najciekawszym poruszonym tematem jest kwestia ochrony patentów. Firma ostrzega, że będzie walczyć z każdym podmiotem, który bezprawnie wykorzysta jej rozwiązania, a pierwszym celem mogą być Qualcomm i Microsoft.

więcej »
Mateusz Brzostek | 20.09.2015 | 67407 odsłon | 90 komentarzy

W internetowych dyskusjach na temat komputerów osobistych, szczególnie tych biurkowych skrzyń z Windows, do których się przyzwyczailiśmy, co jakiś czas wspomina się tak zwaną licencję x86, sekretny składnik dający Intelowi i AMD władzę nad rynkiem pecetów. Czym jest ta licencja i o co w niej chodzi? 

więcej »
Piotr Gontarczyk | 22.12.2009 | 10949 odsłon | 105 komentarzy
NVIDIA ma w rękawie plan "B" dla rynku procesorów x86. Federalna Komisja do spraw Handlu składając pozew przeciwko Intelowi, wyraźnie poprawiła humor szefowi NVIDII. Paręnaście dni temu ten zapowiedział, że proces ten może odmienić rynek komputerów. Do tej pory trudno było określić, co Jen-Hsun Huang miał na myśli.

Analizy pozwu złożonego przez "federalnych" pozwalają postawić tezę na temat prawdziwych powodów radości Huanga, bo jeżeli Intel proces ten przegra, to NVIDIA będzie mieć całkowicie wolną drogę do celu, o którym plotkuje się już od wielu miesięcy.

Mowa o przypuszczeniach o tym, że NVIDIA chciałaby wejść na rynek procesorów x86. Na początku listopada pojawiły się informacje o tym, że NVIDIA po cichu przejmuje pracowników firmy Transmeta, która od paru lat funkcjonuje w procesorowej niszy. NVIDIA jako taka doświadczenie w projektowaniu skomplikowanych układów scalonych ma od dawna. Biorąc pod swoje skrzydła inżynierów, którzy wcześniej pracowali nad mikroprocesorami, tylko dodaje sobie siły.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 09.11.2009 | 3891 odsłon | 24 komentarze
Powracają spekulacje na temat rzekomego wejścia NVIDII na rynek procesorów. Tym razem wiadomo, że firma zatrudnia kolejnych ludzi, którzy odchodzą z Transmety. Wciąż nie jest jasne, o jakiej architekturze jest mowa.

Dotychczas zawsze mówiono o tworzeniu przez NVIDIĘ procesora x86, ale pojawiają się problemy z tą teorią. Po pierwsze, aby móc produkować tego typu mikroprocesory, to NVIDIA musiałaby uzyskać na nie licencję od firmy Intel.

Z drugiej strony, jeżeli miałyby to być układy 64-bitowe, to potrzebna byłaby licencja od AMD. Jak powszechnie wiadomo, obaj posiadacze licencji to konkurenci NVIDII.

Nowe spekulacje nie trzymają sie logiki, w jeszcze jednym punkcie. Szeregi NVIDII zasilają kolejni pracownicy firmy Transmeta, i to oni mają rzekomo pozwolić wdrożenie w życie projektu procesora x86.

Problem w tym, że Transmeta nigdy nie stworzyła procesora x86. Architektury Transmeta Crusoe i Efficeon były jedynie "kompatybilne" z x86, choć i tak nie do końca.

więcej »
Publikacji na stronę
1
Aktualności
8086 czterdzieści lat później. 40
Nad wiosenną aktualizacją Windows 10 wisi jakieś fatum. 41
Pomysł szefowej AMD. 43
Radeon to wolność wyboru. AMD w ciekawy sposób uderza w Nvidię i jej program GPP. 75
Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że branża IT przeżywa rozkwit. 42
Ponad 150 tytułów w niższych cenach. Na platformie GOG ruszyła kolejna wielka wyprzedaż. 7
Dziś Motorola pokazała swoje najnowsze smartfony, Motorola G6, G6 Play i G6 Plus. 9
Chipy zobaczymy tylko w sprzęcie jednego producenta. 6
8086 czterdzieści lat później. 40
Nad wiosenną aktualizacją Windows 10 wisi jakieś fatum. 41
Pomysł szefowej AMD. 43
Radeon to wolność wyboru. AMD w ciekawy sposób uderza w Nvidię i jej program GPP. 75
Facebook
Ostatnio komentowane