tagi

NVIDIA dostała 25 milionów dolarów od amerykańskiej agencji DARPA

Piotr Gontarczyk 10.08.2010 12
Zespół inżynierów i naukowców, kierowany przez specjalistów firmy NVIDIA otrzymał od podległej amerykańskiemu Departamentowi Obrony agencji DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) grant badawczy na 25 milionów dolarów. Został on przyznany w ramach prowadzonego przez DARPA programu upowszechniania wysokowydajnych systemów obliczeniowych (UHPC - Ubiquitous High Performance Computing).

Już niebawem NVIDIĘ będzie można znaleźć w... szamponie

Piotr Gontarczyk 15.01.2010 62
Nie macie zwidów, to nie jest pomyłka ani żart. To naprawdę ma miejsce i choć na pierwszy rzut oka może wydawać się głupie, to po głębszym zastanowieniu można dojść do wniosku, że na naszych oczach rodzi się coś chyba jednak ciekawego.

Intel inwestuje miliony euro w Centrum Badań nad "Exascale Computing"

Piotr Gontarczyk 23.11.2009 2
Intel Corporation, Francuska Komisja Energii Atomowej, Uniwersytet Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines oraz Francuska Państwowa Agencja ds. Wysokowydajnego Przetwarzania Danych zawarły umowę w celu utworzenia Centrum Badań nad „Exascale Computing”.

Ośrodek stanowiący część europejskiej sieci badawczej Intela — Intel Labs Europe — będzie pracował nad zbudowaniem wydajnych systemów obliczeniowych o wydajności tysiąc razy większej od najszybszych współczesnych superkomputerów. Termin „exascale” odnosi się do komputerów, które mogą przetwarzać trylion — czyli milion milionów milionów — instrukcji na sekundę.

Intel wesprze Centrum Badań nad Przetwarzaniem Eksaskalowym wielomilionową inwestycją rozłożoną na okres trzech lat. Resztę środków wyłożą Francuska Komisja Energii Atomowej (Commissariat à l'Énergie Atomique), Uniwersytet Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines University (Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines) oraz Francuska Państwowa Agencja ds. Wysokowydajnego Przetwarzania Danych (Grand Equipement National de Calcul Intensif).

Jest to pierwsze laboratorium Intela w Europie, które skupi się wyłącznie na wysokowydajnym przetwarzaniu danych. Uzupełni ono i rozszerzy istniejące programy badań nad wysokowydajnym przetwarzaniem danych, inwestycje i inicjatywy, w tym Intel Academic Community Program oraz „Mapping the Globe from Space” Europejskiej Agencji Kosmicznej.