tagi

Seagate Momentus XT, OCZ RevoDrive Hybrid – test nośników hybrydowych

Łukasz Marek 12.01.2012 49
Szybki, ale mało pojemny SSD na system i najważniejsze programy oraz wolniejszy, ale dużo pojemniejszy dysk twardy na dane? To chyba najlepsze wyjście, ale rozsądne połączenie prędkości i pojemności oznacza wydatek w wysokości prawie 1,5 tys. zł. Nośniki nowego typu tanieją powoli, a tradycyjne ostatnio mocno zdrożały z powodu kryzysu na tym rynku. Kompromisem można nazwać rozwiązanie hybrydowe, wprowadzone po raz pierwszy przez Seagate'a pod postacią modelu Momentus XT. Urządzenie łączące najlepsze cechy obu technik i zarazem nieprzesadnie drogie? Któż by nie chciał czegoś takiego! Pytanie tylko, jak to wszystko sprawuje się w praktyce.

Eurocom oferuje notebooki z 3 TB przestrzeni dyskowej

Piotr Gontarczyk 16.08.2010 9
Firma Eurocom wprowadziła zmianę w specyfikacji komputerów przenośnych D900F Panther, X8100 Leopard oraz X7200 Panther 2.0, które teraz można kupić także z 3 TB przestrzeni dyskowej. Producent stosuje w takim przypadku najnowsze dyski twarde firmy Seagate.

Seagate odchudza dyski twarde serii Momentus

Piotr Gontarczyk 10.12.2009 12
Firma Seagate stworzyła dysk twardy Momentus o grubości zaledwie 7 milimetrów. Dla porównania, standardowe dyski 2,5", stosowane w notebookach mają grubość 9,5 mm.

„Odchudzenie” HDD o 25% ma pozwolić na tworzenie w przyszłości jeszcze cieńszych notebooków, których grubość i tak w ciągu ostatniego roku zmalała o ponad połowę. Nowy Seagate Momentus jest w formacie 2,5” i został wyposażony w interfejs Serial-ATA oraz prawdopodobnie jeden talerz o prędkości 5400 obrotów na minutę.

Nie wiadomo jeszcze, jakie pojemności będą dostępne. Nieznana jest również data wprowadzenia do sprzedaży, a także cena.

Test pięciu 2,5-calowych dysków twardych do laptopów

Sebastian Krzeczkowski 14.10.2009 28
Mówiąc o komputerach, zazwyczaj mamy na myśli dużą puszkę stojącą obok biurka, osobny monitor, klawiaturę i myszkę. Większość użytkowników zupełnie omija temat komputerów przenośnych, uważając, że skoro ich bezpośrednio nie dotyczy, to nie należy sobie nim zawracać głowy. A tam, jak się okazuje, rywalizacja jest nie mniejsza niż w przypadku zwykłych pecetów. Oprócz tak istotnej kwestii jak wydajność liczy się wielkość, waga i czas działania z dala od gniazdka. A te zależą głównie od zamontowanych w środku komponentów, które są pochodnymi części znajdujących się w obudowach domowych maszyn. Podstawową różnicą jest ich wielkość. Co oprócz mniejszych rozmiarów mogą zaoferować montowane w laptopach dyski twarde?

Seagate: półtora terabajta miejsca na twoje dane!

Grzegorz Kubera 11.07.2008 12

Koncern Seagate opracował twarde dyski o pojemności 1,5 TB. Oznacza to, że najnowsze twardziele oferują o 50 proc. większą pojemność niż urządzenia obecnie dostępne w sprzedaży.

Kilka dni temu Hitachi pochwalił się nową serią GST, zwiększając pojemność swoich dysków. Niemniej jednak model oferujący najwięcej miejsca na dane udostępnia użytkownikowi „tylko” terabajt. Podczas gdy poprzednie dyski, by zapewnić pojemność na poziomie terabajta, składały się z 5 talerzy po 200 GB każdy, tak najnowsze modele wyposażono w 3 talerze po 333 GB każdy. Dzięki temu uzyskano lepszą niezawodność oraz wyższą energooszczędność urządzeń.

Seagate Momentus 5400.4 - do 250 GB dla notebooków

Piotr Bulski 22.01.2008 3
Firma Seagate, największy producent dysków twardych na świecie, ogłosiła oficjalne wprowadzenie 2,5-calowych napędów Momentus 5400.4. Nowości kierowane dla komputerów przenośnych otrzymały interfejsy Serial ATA 3 Gb/s.

Dyski korzystają z technologii zapisu prostopadłego. Napędy pracują szybciej od poprzedników linii 5400.3. Transfery w nowościach sięgają poziomu 58 MB/s (sustained transfer rate). W poprzednich modelach było to 44 MB/s. Poprawie uległ też czas wyszukiwania, który obniżono poniżej 12 ms. Zwiększyła się za to nieznacznie czułość napędu na wstrząsy podczas pracy. Wcześniej było to 350 G, teraz to 325 G (w spoczynku to 900 G).

Producent oferuje nową linię w wersjach o pojemności 120 GB, 160 GB, 200 GB i 250 GB. Ten ostatni to jak na razie najbardziej pojemny napęd dla laptopów w linii Seagate, który firma zbudowała wykorzystując tylko dwa talerze. Stronę poświęconą nowym dyskom Seagate można znaleźć tutaj.

Konkurenci z rynku dysków twardych, Hitachi i Samsung zapowiedzieli już wprowadzenie napędów podobnej wielkości, mieszczących 500 GB danych.