tagi

HDD Seagate o pojemności 16TB już w sprzedaży

Jan Domański 04.06.2019 25

Większość entuzjastów nowych technologii wyczekuje wiadomości o nowych SSD, szczególnie takich jak ostatnio zaprezentowane dyski NVMe na PCI-Express 4.0 od Aorusa i Corsaira. Rynek HDD kurczy się, ale w pewnych zastosowaniach dyski talerzowe ciągle się trzymają i nie można o nich zapominać. Seagate jako pierwszy na świecie stworzył dyski HDD o pojemności 16 TB.

Seagate: do końca 2020 roku wprowadzimy na rynek dysk twardy o pojemności 20 TB

Adrian Kotowski 27.01.2017 19

Nieco szybciej zobaczymy modele 14 TB i 16 TB. Seagate ujawnił swój nowy harmonogram wprowadzania na rynek dysków twardych oferujących naprawdę dużą pojemność. Dowiedzieliśmy się z niego, że w ciągu trzech najbliższych lat podmiot chciałby ruszyć z produkcją konstrukcji o pojemności aż 20 TB. To dwukrotnie więcej niż firma oferuje obecnie.

Backblaze publikuje najnowsze statystyki awaryjności dysków twardych

Adrian Kotowski 17.02.2016 34

Firma Backblaze udostępniła raport na temat awaryjności wykorzystywanych w swojej firmie dysków twardych. Baza testowa była naprawdę duża, bo wynosiła ponad 56 tysięcy nośników. Zdecydowanym zwycięzcą zestawienia zostały konstrukcje HGST, a najsłabiej wypadły produkty Western Digital.

Seagate prezentuje swój pierwszy dysk twardy 10 TB wypełniony helem

Adrian Kotowski 18.01.2016 27

Seagate ogłosił wprowadzenie na rynek swojego pierwszego dysku twardego o pojemności 10 TB, wypełnionego helem. Producent zdecydował się na taki krok kilka lat od udostępnienia pierwszych tego typu konstrukcji przez Western Digital i HGST. Nośnik nie jest jednak na razie oficjalnie dostępny w sprzedaży, a jego wersje testowe sprawdzane są w tej chwili przez firmy Alibaba i Huawei. 

Seagate: SSD nigdy nie będą tak opłacalne jak dyski twarde

Piotr Gontarczyk 15.09.2015 44

Firma Seagate potwierdziła wcześniejsze plany wprowadzenia do oferty jeszcze w tym roku pierwszych 10-terabajtowych dysków twardych tej marki. Dave Morton, szef działu finansowego w Seagate, w trakcie konferencji Citigroup Global Technology Conference stwierdził, że firma musi odświeżyć swoje serie produktowe i zamierza zrobić to z wykorzystaniem rozwiązań z zapowiedzianych kilka dni temu 2-terabajtowych dysków w formacie 2,5 i o grubości 7 milimetrów.

Seagate prezentuje 2,5-calowy dysk twardy z talerzami o pojemności 1 TB

Adrian Kotowski 02.09.2015 26

Seagate zaprezentował pierwszy na świecie 2,5-calowy dysk twardy o grubości 7 mm wyposażony w dwa talerze o pojemności po 1 TB. Sprzęt stworzony został z myślą o właścicielach notebooków i innych konstrukcji mobilnych, których użytkownicy potrzebują dużej przestrzeni na dane. Niestety przedsiębiorstwo nie ujawniło właściwie żadnych konkretnych danych na temat specyfikacji dysku.

Dyski twarde 5,25 cala mogą wrócić

Piotr Gontarczyk 27.03.2015 89

Dyski twarde obecnie najczęściej spotkać można w trzech formatach: 3,5 cala, 2,5 cala oraz 1,8 cala. Tylko starsi czytelnicy mogą pamiętać, że niegdyś popularne były dyski w formacie 5,25 cala. Z reguły stare rozwiązania, po zastąpieniu ich nowymi, odchodzą do lamusa i nigdy już nie odzyskują popularności. Tak było z dyskietkami, najpierw w formacie 5,25 cala, a potem 3,5-calowymi. Z masowego użytku znikły monitory kineskopowe, porty LPT (drukarek), a nawet dedykowane karty dźwiękowe oraz sieciowe. Nic nie wskazuje też na to, aby miały wrócić do łask. Okazuje się jednak, że jeden z wymienionych typów urządzeń ma na to szanse. Tak przynajmniej uważa szef działu inicjatyw chmurowych w firmie Seagate - Joe Fagan.

Seagate zaprzestanie produkcji szybkich dysków twardych dla notebooków

Piotr Gontarczyk 05.03.2013 29

Jeszcze jakiś czas temu nabycie SSD dla komputera przenośnego (stacjonarnego zresztą też) było ogromnym wydatkiem. Dziś w laptopach tego typu nośniki danych pomału zmierzają w kierunku osiągnięcia stanu standardu - zarówno w przypadku modeli dla odbiorców indywidualnych, jak i biznesowych. Ceny oczywiście wciąż nie są jakoś specjalnie zachęcające, ale na pewno jest lepiej niż jeszcze dwa, trzy lata temu.