Tagi
Publikacji na stronę
1
Adrian Kotowski | 06.02.2019 | 7251 odsłon | 22 komentarze

Tak mocni czerwoni nie byli od dawna. Firma analityczna Mercury Research opublikowała raport na temat udziałów AMD w rynku procesorów. Przyjrzano się trzem różnym segmentom, które w przypadku układów x86 są najistotniejsze. Materiał wyraźnie wskazuje, że firma złapała wiatr w żagle i choć jest jeszcze trochę do poprawy, to Lisa Su obrała właściwy kierunek rozwoju.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 26.10.2008 | 9322 odsłony | 25 komentarzy

Firma AMD wciąż okazuje się nie mieć sposobu na odzyskanie udziałów w rynku procesorów x86. Z najnowszych analiz rynkowych trendów wynika, że udziały AMD spadły do zaledwie 17,7%. Jednocześnie Intel zdołał całkowicie wymazać osiągnięcia konkurenta, i przywrócił swoją sytuację sprzed ponad pięciu lat, uzyskując udziały na poziomie 81,2%. Podobny układ sił obserwowaliśmy na kilka miesięcy przed premierą pierwszych procesorów Athlon 64.

Najnowsze dane zebrane przez znaną firmę Mercury Research wynika nawet coś jeszcze bardziej zaskakującego. Strategia firmy AMD polegająca na utrzymywaniu udziałów w rynku za wszelką cenę, co w praktyce oznacza bardzo tanie procesory, nie skutkuje. Przykładowo trójrdzeniowe procesory AMD Phenom X3 8450 można nabyć za mniej niż 100 dolarów, a czterordzeniowe X4 9550 za 144 dolary (ceny z serwisu Pricegrabber.com).

W segmencie procesorów o wartości do 200 dolarów AMD wydaje się mieć kilka ciekawych pozycji. Według dziennikarzy PC Magazine jednak to nie rynek procesorów dla komputerów typu desktop jest problemem. To rynek komputerów przenośnych. Tutaj AMD nie ma konkurencyjnych dla procesorów Intela układów zwłaszcza, że to ten rynek się rozwija, a rynek komputerów desktop kurczy się. 

Z analiz Mercury Research wynika, że ogólnie wzrost na rynku procesorów x86, w trzecim kwartale roku wyniósł 13,3%. Zapewnił go właśnie rynek procesorów dla komputerów przenośnych notując wzrost o około 27%.

Spadek udziałów AMD wynika z relatywnie słabszej oferty na rynku procesorów mobilnych. Rynek śmiało przesuwa się właśnie do tego sektora, a Intel swoim dobrym przygotowaniem do tej zmiany skutecznie osłabia pozycję AMD. Podsumowując, AMD potrzebuje znacznie mocniejszej oferty dla tego sektora rynku, aby móc powstrzymać wykrwawianie się.

Danych dotyczących udziałów w rynkach nie należy oczywiście przyjmować jako prawdy objawionej. Liczby bowiem mogą różnić się, zależnie od firmy prowadzącej badania. Jeśli dane są dokładne to oczywistym jest to, że AMD mobilne procesory Fusion musi wprowadzić wcześniej niż później by zwiększyć atrakcyjność swojej oferty.

więcej »
Publikacji na stronę
1
Aktualności
Przynajmniej tak utrzymuje branżowa prasa. 8
Tanio nie będzie. OnePlus przygotowuje się do premiery swojego nowego, flagowego smartfona. 6
Jeden mały, drugi trochę większy. 2
Tytuł jest bardzo popularny również na konsolach. 20
Sprzęt bardziej obcięty, niż sądziliśmy. 26
Masa CPU z zablokowanym mnożnikiem. Przy okazji prezentacji procesorów Core 9. 31
Facebook
Ostatnio komentowane