tagi

Microsoft i Intel partnerami?

Piotr Gontarczyk 06.09.2008 30

Czy karty z procesorami grafiki Intela (Larrabee) mają szansę konkurować z GeForce'ami i Radeonami? Dziś można jedynie spekulować. Intel zdaje sobie sprawę z tego, że wejście pomiędzy dominującą NVIDIĘ, a walczącą o dominację AMD (ATI) jest ryzykowne.

Dlatego też firma ta, jak wynika z doniesień anonimowych źródeł, stara się zabezpieczyć swoje GPU od strony rynku konsol. Jak wiadomo wiele gier najpierw pojawia się w wersjach konsolowych, a dopiero te są "portowane" na komputery PC. Dla nowego gracza, czyli Intela, uzyskanie wsparcia na rynku gier dla konsol może być bardzo ważne.

Z najnowszych plotek wynika, że Intel prowadzi rozmowy z firmą Microsoft, i już złożył ofertę, która ma wypchnąć z gry AMD. Intel miał rzekomo zaoferować firmie Microsoft odsprzedaż praw (licencji) na GPU dla nowego Xboksa, co dawałoby producentowi konsoli nawet możliwość produkowania procesorów na własną rękę, w dowolnej fabryce.

Taka oferta dla Microsoftu wydaje się być nie do odrzucenia, i skutecznie blokować oferty AMD i NVIDII. Taka możliwość daje firmie Microsoft pewność, że w każdej chwili może zmienić fabrykę na taką, która zaoferuje niższe ceny, a z drugiej strony znacznie zmniejszy ryzyko braku podzespołów, co w efekcie prowadzi do braku odpowiedniej ilości konsol na rynku.

Jeżeli Intel i Microsoft staną się partnerami, w ramach projektu nowej konsoli, to zwłaszcza dla AMD, ale w pewnym stopniu także dla NVIDII, na rynku kart graficznych może zrobić się niebezpiecznie.

NVIDIA ma obecnie rynkową przewagę nad AMD oraz bardzo dobrze dopracowany partnerski program "The Way It's Meant To Be Played", dzięki któremu ma zapewnione wsparcie ze strony producentów gier. Nie oznacza to oczywiście, że producent GeForce'ów może spać spokojnie. Microsoft ostatecznie może przecież przedłużyć kontrakt z AMD (ATI).