Tagi
Publikacji na stronę
1
Adrian Kotowski | 28.11.2018 | 5194 odsłony | 5 komentarzy

Firma po latach przeprosiła się z ARM. Amazon Web Services ogłosiło udostępnienie swoim klientom instancji serwerowych A1 EC2, które wyróżniają się na tle innych rozwiązań firmy obecnością nowych procesorów Graviton. Chipy opracowane przez należące do Amazona laboratoria Annapurna wykorzystują architekturę ARM i mają zapewnić bardzo dobry stosunek wydajności do ceny.

więcej »
Wojciech Koczyk | 23.08.2017 | 102521 odsłon | 69 komentarzy

Być może niektórzy z Was myślą, że pamięć podręczna (cache) nie ma większego znaczenia. Tymczasem taka pamięć pełni kluczową funkcję w każdym procesorze. Liczę, że poniższy felieton rozwieje wiele wątpliwości, a zarazem wytłumaczy ideę i działanie tego elementu. Tłumaczę zależność na przykładzie oryginalnej analogii i staram się przekazać te informacje w przystępny sposób.

więcej »
Tomasz Niechaj i Radosław Stanisławski | 03.12.2012 | 297497 odsłon | 91 komentarzy

Czy 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu to dużo, czy mało? Warto dopłacić do procesora, który ma jej więcej? Jaki wpływ na wydajność ma „cache L3”? Te pytania bardzo często pojawiają się w wątkach na forach dyskusyjnych w działach poświęconych procesorom. Dziś postanowiliśmy sprawdzić wpływ tego parametru na osiągi. Porównaliśmy ze sobą układy w tej samej architekturze i działające w tych samych ustawieniach, ale wyposażone w różną ilość zarówno L2, jak i L3.

więcej »
Piotr Bulski | 10.03.2008 | 4602 odsłony | 19 komentarzy

Firma Arctic Cooling ma w swojej ofercie kilka rodzajów zestawów chłodzących karty graficzne, należących do rodziny Accelero. Pasywne lub wyposażone w dodatkowe zestawy pobudzające ruch powietrza mogą współpracować z niemal wszystkimi najnowszymi kartami graficznymi, tak jak np. Accelero Xtreme. Na hanowerskim stoisku firmy w centralnej części hali z numerem 21 można było zauważyć jednak młodszego i mniejszego brata potężnych zestawów, Accelero L1.

Tego modelu raczej nie znajdzie się w sklepach, ponieważ to produkt przeznaczony na rynek OEM, nie zaś wprost do konsumentów. Arctic Cooling demonstrował nowe chłodzenie zainstalowane na karcie graficznej ECS Elitegroup z procesorem Nvidia GeForce 8800 GT z 256 MB pamięci. Zastosowanie zestawu wraz z dodatkowym 80-milimetrowym wiatrakiem, zdolnego obsłużyć nawet 100-watowe karty ma zapewnić niewielką głośność pracy sprzętu, chłodzenie dodatkowych elementów poza procesorem (pamięci, regulatory napięcia) i możliwość podkręcania karty.

Accelero L1 to chłodzenie kompatybilne z kartami wyposażonymi w procesory graficzne do Radeona HD 3870 w przypadku modeli AMD i GeForce'a 8800 GTS (układ G92) w przypadku oferty Nvidii.

więcej »
Publikacji na stronę
1
Aktualności
Gorzej niż wcześniej, ale i tak świetnie. 49
Nadchodzi kolejny ośmiordzeniowiec Intela. 32
Przynajmniej tak utrzymuje branżowa prasa. 12
Sprzęt bardziej obcięty, niż sądziliśmy. 26
Masa CPU z zablokowanym mnożnikiem. Przy okazji prezentacji procesorów Core 9. 31
Tanio nie będzie. OnePlus przygotowuje się do premiery swojego nowego, flagowego smartfona. 14
Facebook
Ostatnio komentowane