W końcu upragnione spadki. DRAMeXchange opublikowało kolejny raport na temat rynku pamięci DRAM, w którym przyjrzano się spodziewanym cenom kości w czwartym kwartale tego roku. Te mają nareszcie zacząć spadać, co jest obecnie jedną z niewielu pozytywnych wiadomości dotyczących rynku pecetowego. Żeby było ciekawiej, kości potanieją dużo bardziej, niż wcześniej przewidywano i jest spora szansa, że podobny trend utrzyma się też w przyszłym roku.
więcej »Niewielki PC dla graczy. MSI Nightblade MI3 to ciekawie prezentujący się zestaw komputerowy przygotowany dla osób, które bardziej zwracają uwagę na wygląd i rozmiary sprzętu, niż na jego czystą wydajność. Podstawowa wersja jest już dostępna w sprzedaży od jakiegoś czasu, ale teraz producent poinformował o wprowadzeniu nowe, słabszej edycji z preinstalowaną pamięcią Intel Optane.
więcej »Intel Atom x5-Z8300 to obecnie najtańszy procesor generacji Cherry Trail, przeznaczony dla tabletów oraz miniaturowych komputerów. Do tej pory można było ten model znaleźć w urządzeniach wyposażonych w co najwyżej 2 GB pamięci RAM. Być może nie powinno to być zaskoczeniem, skoro x5-Z8300 to jednostka stworzona z myślą o najtańszych rozwiązaniach, w których zazwyczaj pamięci RAM zbyt wiele nie ma. Dodatkowo za stosowaniem 2 GB pamięci operacyjnej przemawia oficjalna specyfikacja firmy Intel, która wskazuje, że x5-Z8300 więcej RAM-u nie obsługuje. Niespodzianka w tej kwestii przyszła oczywiście z Chin.
więcej »Wraz z nową generacją procesorów Intel Core, o nazwie kodowej Skylake-S, w branży komputerów osobistych ruszy wreszcie proces popularyzowania standardu pamięci RAM typu DDR4. Z ostatnich doniesień wynika, że przejście na DDR4 może być bardziej gwałtowne niż pierwotnie sądzono.
więcej »NVIDIA w trakcie konferencji GTC przedstawiła i zapowiedziała kilka kolejnych nowości, które skupiły na sobie całkiem sporo uwagi. "Zieloni" ogłosili, że planują w przyszłych procesorach grafiki integrować nowy super-szybki interfejs, o nazwie NVIDIA NVLink. Interfejs w porównaniu do dziś stosowanych rozwiązań zapewniać nawet dwunastokrotnie szybszą wymianę danych pomiędzy CPU, a GPU. Ma to wyeliminować występujące od wielu lat wąskie gardło na linii tych dwóch ważnych elementów komputera osobistego i przy okazji otworzyć drzwi dla nowej generacji wielkoskalowych superkomputerów o wydajności od 50x do 100x większej niż najmocniejsze jednostki używane dziś.
więcej »Nie jest wielką tajemnicą to, że następna generacja procesorów ze zintegrowanymi układami grafiki (APU - Accelerated Processing Unit), przeznaczonych dla wydajnych konfiguracji sprzętowych, będzie znacząco różnić się od układów oferowanych dziś. Wygląda na to, że zmiany w architekturze hybrydowych procesorów "Kaveri" będą na tyle istotne, że konieczne będzie dodanie im obwodów regulacji zasilania. Oznacza to, że procesory "Kaveri" będą wymagać zupełnie nowych podstawek, najprawdopodobniej FM2+, a także odpowiednich płyt głównych. Wszystko sprowadza się do tego, że procesora "Kaveri" nie da się zamontować na żadnej z obecnie sprzedawanych płyt głównych, przeznaczonych dla procesorów AMD.
więcej »Wygląda na to, że jeśli chodzi o pamięć RAM w komputerach stacjonarnych i przenośnych, nic ciekawego nie wydarzy się przynajmniej do pierwszej połowy 2014 roku. Obecnie Intel planuje trzymać się modułów typu DDR3 oraz ich energooszczędnej odmiany DDR3L.
więcej »