tagi
8

NVIDIA Tegra 650 oficjalnie

Piotr Gontarczyk 03.06.2008

NVIDIA Tegra 650 jest drugim, po NVIDIA Tegra APX 2500, produktem z linii Tegra, umożliwiającym konstrukcję smartphone'ów nowej generacji, opartych o system Windows Mobile. Wraz z wypuszczeniem nowych procesorów, produkty NVIDIA Tegra będą dostępne do końca bieżącego roku.

NVIDIA Tegra to zróżnicowana architektura wieloprocesorowa z wieloma jednostkami zaprojektowanymi do wykonywania konkretnych zadań - 800Mhz procesor ARM, procesor dla filmów HD, procesor do obróbki obrazu, procesor dźwięku oraz procesor graficzny GeForce, o bardzo niskim poborze mocy.

NVIDIA Tegra 650 również oferuje:

  • 130 godzin odtwarzania muzyki, 30 godzin wyświetlania materiału wideo w jakości HD
  • przetwarzanie obrazów w jakości HD, również z kamery cyfrowej
  • zoptymalizowane wsparcie sprzętowe dla aplikacji Web 2.0
  • wsparcie wyświetlania obrazu 1080p przez HDMI, WSXGA+ LCD i CRT, jak również NTSC/PAL TV-Out
  • bezpośrednie wsparcie WiFi, napędów, klawiatury, myszki i innych peryferiów
  • pakiet Board Support Package (BSP) umożliwiający szybkie wyprodukowanie urządzeń opartych o system Windows Mobile
21

NVIDIA Tegra – rewolucyjny procesor kontra świat x86?

Piotr Gontarczyk 02.06.2008

NVIDIA jutro, na targach Computex 2008, zaprezentuje nowe procesory serii Tegra. Jednostki te to połączenie jednostki centralnej, chipsetu i kontrolera graficznego w jednym krzemowym rdzeniu. Jak twierdzi producent, układy te mają zapewniać niespotykane do dziś poziomy oszczędności energii przy zachowaniu ogromnej funkcjonalności.

Z zapowiedzi NVIDII wynika, że urządzenia wyposażone w procesory Tegra 600 będą mogły odtwarzać filmy w formacie HD przez nawet 24 godziny. Przy takim samym źródle zasilania komputery z procesorami Intel Atom mają wytrzymywać niecałe 2 godziny. W obu przypadkach dane są podobno oparte na testach przeprowadzonych z wykorzystaniem wyświetlaczy OLED. Przy użyciu typowych matryc LCD czas odtwarzania filmów w rozdzielczości HD ma spadać, odpowiednio, do 10 godzin i godziny.

NVIDIA Tegra 650 będzie mógł płynnie odtwarzać filmy HD 1080p przy poborze energii na poziomie 1,3 W. NVIDIA Tegra APX 2500 może odtwarzać materiały HD 720p przy niższym poborze energii, wynoszącym zaledwie 0,6 W. Procesory Tegra obecnie mają zegary taktujące 700 i 800 MHz.

Zintegrowany kontroler graficzny sprzętowo zgodny jest z OpenGL ES 2.0 i D3D Mobile. Jednostka ta nie będzie powalać na kolana swoją wydajnością, ale należy pamiętać o tym, że Tegra nie jest procesorem przeznaczonym do konsol do gier.

Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że Tegra nie jest procesorem opartym na architekturze x86. Na wyposażonych w niego urządzeniach nie będzie można (przynajmniej oficjalnie) uruchomić np. Windows XP czy Visty. Obecnie NVIDIA prezentuje urządzenia, na których zainstalowano Windows Embedded 6.0.