tagi
47

Sieci bezprzewodowe już nie są bezpieczne

Piotr Gontarczyk 11.10.2008

GeForce idealnym narzędziem dla hakerów? Firma Global Secure Systems ogłosiła, że wykorzystując najnowsze procesory grafiki NVIDII do przyspieszania procesów "odzyskiwania haseł" w sieciach bezprzewodowych można uzyskać wyższą wydajność, o oszałamiające 10.000%.

Daje to podstawy twierdzić, że w obliczu takich możliwości systemy szyfrowania, WPA i WPA2, nie są już bezpieczne.

David Hobson, członek kadry kierowniczej firmy GSS stwierdza, że to koniec beztroskiego przekazu danych w sieciach bezprzewodowych. Dodał także, że najwyższy czas aby duże korporacje, a także mniejsze firmy poważnie zaczęły rozważać tworzenie tzw. VPN-ów (wirtualnych sieci prywatnych).

Deszyfrowanie treści zabezpieczonych z wykorzystaniem WPA i WPA2 przez GPGPU było teoretycznie cały czas gdzieś za horyzontem, ale po tym odkryciu, dokonanym przez firmę Elcomsoft, sytuacja wielu firm i instytucji staje się nieciekawa.

Jeśli hakerzy stworzą odpowiednie oprogramowanie, korzystające z procesorów grafiki NVIDII w zwykłych, domowych komputerach PC, jeszcze zanim świat odpowiednio zareaguje to skala ewentualnych zagrożeń jest bardzo niepokojąca.