Tagi
Publikacji na stronę
1
Piotr Gontarczyk | 23.03.2009 | 4414 odsłon | 14 komentarzy

Tajwańska firma GeCube wprowadzi na rynek nowy model niskoprofilowych kart graficznych z procesorami ATI Radeon HD 4550. Przeznaczone dla komputerów HTPC karty chłodzone będą pasywnie (bez wentylatora).

Podstawowe cechy produktu:

  • GPU: ATI RV710
  • Liczba procesorów sturmieniowych: 112
  • Interfejs pamięci: 64-bitowy
  • Pojemność pamięci: 512 MB
  • Typ układów pamięci: GDDR3
  • Częstotliwość GPU: 600 MHz
  • Częstotliwość pamięci: 1,6 GHz
  • Wyjścia: D-Sub, DVI, HDMI
W sklepach nowy produkt pojawić się ma niebawem, w cenie około 50 euro za sztukę. więcej »
Piotr Gontarczyk | 14.03.2009 | 4505 odsłon | 22 komentarze

Firma GeCube wprowadzi na rynek nowy model karty graficznej z procesorem ATI Radeon HD 4670. Od wielu innych kart tego typu odróżniać go będzie pamięć RAM.

Referencyjne Radeony HD 4670 korzystają z układów typu GDDR3. Nowy produkt GeCube będzie mieć kości GDDR4. Jest to druga tego typu konstrukcja, po kartach Sapphire.

GeCube Radeon HD 4670 GDDR4 będzie mieć 512 MB pamięci RAM, z którą GPU komunikować się ma przez magistralę danych o szerokości 128 bitów. Karta nie będzie wymagać dodatkowego zasilania.

GPU ma pracować z częstotliwością 750 MHz, a pamięć RAM 2,2 GHz. Karta będzie mieć 320 procesorów strumieniowych i obsługiwać interfejs programowania DirectX. Nie zabraknie w niej też obsługi technologii CrossFireX.

Cena produktu nie jest jeszcze znana.

więcej »
Piotr Gontarczyk | 24.09.2008 | 8928 odsłon | 32 komentarze

Firma ukrywała prawdę, i traci ważnego partnera. Serwis TG Daily informuje, że dotarł do źródeł i dokumentacji, z których wynika, że firma Diamond Multimedia, od stycznia do czerwca, wprowadziła na rynek od 15.000 do 20.000 wadliwych kart graficznych z procesorami ATI Radeon serii 3800. Producent zaprzecza, że karty są wadliwe choć przyznaje, że kilka miesięcy temu wykryto jeden, wyizolowany problem jednego z partnerów, producenta komputerów.

Według źródeł serwisu TG Daily firma Diamond wiedziała o wadach kart, ale postanowiła kontynuować ich sprzedaż. Problematyczne karty to Radeony HD 3850 512 MB dostarczane na rynek pomiędzy styczniem a lipcem, a także niektóre modele kart Radeon HD 3870 512 MB i Radeon 3870 X2. Nie mniej niż 15.000 kart trafiło wprost w ręce klientów lub w sprzedaży detalicznej pozostaje do dziś.

Wszystkie karty nie mają funkcji zarządzania energią, Radeony HD 3850 okazują się mieć wadliwe luty i problemy z pamięcią RAM, a karty Radeon HD 3870 produkowano z opornikami o niewłaściwych parametrach. Wszystkie wady mogą objawiać się tym, ze komputer nie chce się uruchomić lub zawiesza.

Problem ujawniła skarga firmy Alienware, jednego z najpopularniejszych producentów komputerów w USA, który według źródeł zwrócił firmie Diamond wszystkie kupione wcześniej karty. Z analiz Alienware wynikać miało, że ponad 10% dostarczonych kart Radeon 3870 X2, ponad 2% Radeonów HD 3870 i niemal 8% Radeonów HD 3850 było uszkodzonych. Najczęściej zgłaszanym przez klientów problemem było występowanie artefaktów w grach oraz zawieszanie się komputera.

Dla firmy Alienware sytuacja była poważna na tyle, aby zerwać biznesową współpracę z Diamondem i zmienić dostawcę kart graficznych. Łącznie Alienware zwróciła ponad 2600 kart z ostatniej dostawy. Z informacji serwisu TG daily wynika, że wcześniejsza dostawa była jeszcze gorsza, bo w jej przypadku awaryjność kart wynosiła 100%.

Warto zaznaczyć jednak, że firma Diamond Multimedia nie jest faktycznym producentem sprzedawanych pod własną marką kart. Sprzedawane produkty zamawiane są u producentów takich jak Sapphire czy Info-Tek Corporation (ITC). W tym konkretnym przypadku, był nim ITC, znacznie lepiej znany jako firma GeCube.

Firmy takie jak Diamond wprowadzają jedynie zmiany w BIOSach, związane na przykład z zegarami taktującymi. W tym przypadku jednak, jak twierdzi TG Daily, mogło być inaczej bo z kartami Radeon serii 3800 innych producentów nie ma takich problemów. Diamond mógł zatem wprowadzić w kartach dodatkowe zmiany. Inna teoria mówi, że wady kart mogły wynikać z problemów na liniach produkcyjnych ITC, a Diamond kupił wadliwe karty. 

więcej »
S. Stolarczyk, P. Pilarczyk | 09.10.2007 | 2841510 odsłon | 324 komentarze

Niespełna rok temu pojawiły się pierwsze układy graficzne sprzętowo zgodne z interfejsem DirectX 10. W sprzedaży znajduje się w dalszym ciągu także mnóstwo modeli zgodnych z DirectX 9. Dzisiaj zróżnicowanie dostępnych akceleratorów grafiki jest tak duże, że nietrudno się pogubić. Na co się zdecydować? Sprawdziliśmy, czego można spodziewać się po najnowszych i starszych kartach graficznych. W naszym laboratorium poddaliśmy testom 125 kart graficznych PCI Express. Wskazujemy modele warte uwagi oraz te, których należy unikać dokonując modernizacji komputera.

więcej »
Sebastian Stolarczyk | 17.03.2007 | 118493 odsłony | 58 komentarzy
Kontynuujemy naszą podróż na targach CeBIT 2007. Ponownie odwiedziliśmy kilka stoisk w poszukiwaniu ciekawych nowości. Bohaterami tej relacji będzie kilka firm, które pokazały takie produkty, jak zewnętrzną kartę graficzną do notebooków (ASUS) i akcelerator z dwoma układami Radeon X1650 XT (GeCube). W tej części relacji uwzględniliśmy również firmy Matrox, Galaxy, Cooler Master i kilka innych. Tym razem nie zabraknie również hostess. więcej »
Sebastian Stolarczyk | 23.10.2006 | 408573 odsłony | 67 komentarzy
Już wkrótce staniemy się świadkami kolejnej rewolucji w dziedzinie cyfrowego materiału wideo - pod nasze strzechy trafią pierwsze odtwarzacze HD-DVD i Blu-ray. Zapisane na nowych nośnikach filmy oferują znacznie wyższą jakość od tej, którą spotkać możemy na standardowych płytach DVD Video. Wytwórnie filmowe wróżą szybką popularyzację nowych standardów, dlatego większą niż kiedykolwiek wagę przykłada się do stworzenia odpowiednich formatów zabezpieczeń. W ten sposób narodził się protokół HDCP, którym chronione będą filmy HD (High Definition). Aby z kolei ograniczyć towarzyszącą domowym centrom rozrywki plątaninę kabli, producenci stworzyli interfejs HDMI, który pozwala na przesyłanie dźwięku i wideo za pomocą pojedynczego kabla. W artykule wyjaśniamy oba pojęcia i prezentujemy urządzenia zgodne z nowymi standardami. więcej »
Paweł Pilarczyk | 12.12.2005 | 2444853 odsłony | 210 komentarzy
Rynek kart graficznych AGP kurczy się coraz bardziej. Wszystkie nowe komputery wyposażone są już w port PCI Express, więc sprzedaż kart ze złączem PCI-E szybko rośnie. Wciąż jednak jest wiele osób, które użytkują komputer sprzed roku czy dwóch, którego wydajność jest dla tych osób wciąż wystarczająca. Jeśli użytkownik takowego komputera zdecyduje się na modernizację karty graficznej, musi przebierać wśród akceleratorów AGP. By ułatwić podjęcie decyzji, przeprowadziliśmy w naszym laboratorium test porównawczy 65 kart graficznych AGP. Zestawiliśmy ze sobą akceleratory ze wszystkimi układami graficznymi, jakie obecne są na dostępnych teraz w sklepach kartach AGP. Przyrównaliśmy ze sobą karty od Radeona 9250 po Radeona X850 XT Platinum Edition oraz od GeForce FX 5200 aż po GeForce 6800 Ultra. W teście nie zabrakło także karty z układem XGI Volari V8. W artykule znajdziecie porównanie wydajności wszystkich kart przetestowanych na tej samej platformie. Tekst uzupełniliśmy także o szereg dodatkowych informacji, zatem zapraszamy do lektury nie tylko osoby zainteresowane kupnem karty AGP. Uwaga, artykuł jest bardzo długi, więc sugerujemy przygotowanie dużego kubka kawy ;-). więcej »
Publikacji na stronę
1
Aktualności
Użytkownicy Androida będą rozczarowani. 18
Wielki wyciek przed MWC 2018. Sony w Barcelonie powinno pokazać swojego nowego, czołowego smartfona. 15
Dobra wiadomość dla posiadaczy najnowszych okienek. 27
Spora szansa, że oprogramowanie poradzi sobie z językiem polskim. 6
Podobno Star Wars: Battlefront 2 był najpopularniejszą grą wśród pracowników Konami. 25
Urządzenia mają kosztować mniej niż 50 dolarów. 5
Tym razem rozdzielczość 1440p. 14
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Pokazujemy siedem obudów, które można znaleźć w polskich sklepach. 45
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Wyższy zegar to i wyższa wydajność. 37
Może wreszcie się uda. Smach Z to handheld dla gracza, którego historia sięga 2014 roku. 27
Mnóstwo tytułów do wyboru. 15
Wymiana pasty daje duże korzyści. 41
Wentylatorom wstęp wzbroniony. 14
Układom Intel Gemini Lake szykują się konkurenci. 5
Duża popularność najnowszej wersji oprogramowania od The Document Foundation. 29
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Seria gier nie ma ostatnio zbyt dobrej passy. 19
Może wreszcie się uda. Smach Z to handheld dla gracza, którego historia sięga 2014 roku. 27
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Wymiana pasty daje duże korzyści. 41
Facebook
Ostatnio komentowane